I dagens fem snabba är det som vanligt högt och lågt, i helt olika ämnen. Jag berättar t.ex. om vimplarna jag virkat och om att äntligen ha fått se minervaugglan. Så häng med!
Klar med vimplarna
För någon vecka sedan fick vi upp de nya vimplarna jag gjort. De som jag gjorde förra året stickade jag, dessa virkade jag. Följde den här beskrivningen (extern länk). Med det garnet jag hade så blev det ”knickers” som våra engelska kompisar uttryckte det. Kul med trosor på en lina över matbordet 🙂

När jag virkat slut på garnet så sprayade jag dem med vatten och la dem i press, jag äger inget strykjärn så det här fick gå och det funkade bra. Men när de hänger där i pergolan så tycker jag de ändrar form och vrider sig igen. Det gör inget alls, men vill säga det ifall det är viktigt för dig om du vill göra liknande.
Blåskatorna
Blåskatorna följer efter katterna och skriker, vet inte om det beror på att de har ungar i sina bon eller om det är ungar som ”leker” med det farliga lejonen. Katterna bryr sig inte så mycket, men vi tycker så klart det är irriterande. Vi klappar med händerna och det brukar jaga bort blåskatorna, men de kommer snart tillbaka igen. Det pågår i några veckor sedan lugnar de ner sig tack och lov.
Tycker de är otroligt fina, jag gillar deras kontraster och den blåa starka färgen på fjädrarna. Och tack vare de här bilderna så ser jag att även näbben glänser i blått i visst ljus!






Hängade dekorationer
Jag såg en så söt nyckelpiga i en bygghandel och den fick följa med hem. Har ett armeringsnät som är för långt vid plumbagon, så jag vek ner det så det blev platt. Där hängde jag nyckelpigan och så motiverade det mig att köpa lite dekorationer när vi var på vårresan också.




Så där hänger en portugisisk tupp från Nazaré och ett hjärta från Òbidos också. Blir glad varje gång jag går förbi och det gör jag ju många gånger varje dag eftersom det är precis ut med gången fram till huset.
Eukalyptus
Nu vill jag berätta och visa något som jag själv inte hade en aning om förrän jag flyttade hit. Det går ju att köpa eukalyptuskvistar i blomsteraffärer i Sverige. De jag sett ser ut som de ljusa grenarna i den här bilden. Visste du att de sedan förändras och ser ut som grenarna runt omkring dem när de växt till sig lite. 1-2 år gissar jag. Det är alltså samma träd du ser i bilden. Det tycker jag är häftigt!

Minerva uggla
Nästan varje kväll hör vi minerva ugglan (ja det är Merlin ID som identifierat den åt oss). Grannen har berättat att de ser den ofta, men vi har aldrig sett den. Förrän för någon vecka sedan, skymningen hade börjat och vi hörde att den var närmare än vanligt.
Då ser jag den på en elstolpe en bit i från oss, springer in och hämtar teleobjektivet och håller tummarna för att den sitter kvar. Jodå, det är den och så ser jag att det faktiskt är en till, men den hinner flyga iväg innan jag får in den i sökaren.
Så glad att jag fick se den, även om de få bilder jag lyckades knäppa inte blev bra eftersom det var lite för mörkt. Men det gör inget, för det tog 5 år för oss att faktiskt få se den och det känns stort och bra mycket viktigare än hur bilderna blev.


Först var den bortvänd, men så vände den sig mot mig, precis innan den flög iväg. Hej på dig!







22 kommentarer till ”Dekorationer, fåglar & eukaluptus”
Fåglar som har ungar kan bli väldigt närgångna, besvärande och till och med gå till attack mot djur och människor.
Så vacker ugglan är där den sitter på stolpen!
Kram
De kan vara riktigt otäcka när de blir så närgångna. Blev så glad av att få se den! Kram
Så skoj att äntligen få se Minervaugglan och att den vände sig mot dig innan den lämnade. Blåskatorna tycker jag är vackra men skönt att de lugnat ner sig. Dina prydnader förstår jag skänker glädje, speciellt nyckelpigan tycker jag är urcharmig!
Väldigt roligt, snällt den vände sig om 🙂 Visst är den fin nyckelpigan, det var ett bra köp.
Kul att du lyckades fånga minervaugglan på bild!
Den enda uggla vi lyckats fota var en sparvuggla som hade flugit in i väggen på vårt hus. Vi hörde en duns och när vi gick ut och kollade så hittade vi en omtöcknad uggla i en snödriva. Den satt kvar och blängde (sådär lite förebrående, ungefär som ”varför har ni ställt ett hus här!?”) på oss en stund innan den flög iväg, så vi hann ta några bilder.
Det var väldigt roligt! Stackars lilla sparvuggla, men härligt den kunde piggna på sig och flyga iväg igen. Kul ni hann få med den på bild.
ÄLSKAR ugglan!!!! Du vet ju att jag har en stor kärlek till just ugglor, men har bara sett en enda gång. Men hör dem desto oftare.
Din uggla är extremt söt där den sitter.
Fina fina vimplar också. De passar bra hos dig. Gillar även dekorationen.
Skator, dina är fina. MEN visset låter dem. Vi har inga skator här alls. Men kråkor däremot …
Kramar!
Så klart du gör vännen 🙂 Kul du gillar både vimplar och dekorationer. Kråkor har vi inga, korpar ser vi ibland. Kramar
Så fiiina fågelbilder!
Tack!
Hahaha, trosor som hänger över matbordet 😀 Det hade jag inte tänkt om du inte hade skrivit om det. Jag ser det som fint pynt och det är ju alltid trevligt att kunna pynta med egentillverkade hantverk.
Blåskatorna är jättefina men jag förstår att deras tjattrande kan bli ganska enerverande. Skönt att de inte håller på längre perioder.
Nyckelpigan får även mina mungipor att dras uppåt 😀
Kul med nya kunskaper och nu vet du att eukalyptusen förändras med åldern.
Allra bäst av allt det här är kanske ändå Minervaugglan. Äntligen fick ni se den och även om du helst vill ha skarpa bilder så spelar det inte så stor roll den här gången. Det viktiga var ju just att få se den.
Kram
Jag tänkte inte på det heller förrän kompisen sa det. Vad roligt att du också blir glad av nyckelpigan. Så fantastiskt roligt att få se ugglan som vi hört så många gånger. Kram
Hej Anna!
Men gud vilken söt uggla, vad roligt att få se den så där i det vilda <3
För ett par år sen var vi på promenad uppe på vårt lilla "berg" här och då mötte vi plötsligt en man med en uggla på axeln. Han berättade att det var en rescue som han hade räddat när den var liten och som nu bodde med dom. Den var så otroligt vacker men näbben var sylvass fick jag erfara, dock inget som orsakade nåt allvarligt 🙂
Jättegullig nyckelpiga <3 haha, trodde först du menade att det var en riktig nyckelpiga som fick följa med hem 😀
Kramar!!
Visst är den söt, jag blev jätteglad när jag fick se dom där långt borta på stolpen! Men så fint möte med mannen och ugglan. Kramar
Så fin uggla! Ibland har man tur och jag tycker inte att bilden är dålig. Gillar också din nyckelpiga. Mina vimplar vrider sig med vinden. Naturligtvis påverkar också luftfuktigheten formen. Kramar
Jag blev verkligen jätteglad att äntligen få se den! Förstår de ändrar sig beroende på vind och fukt, men de här vred sig konstigt så fort de kom upp. Kramar
Underbart ugglefoto! Har bara haft en hemma, det var ett högtidligt tillfälle! Dina bilder är så fina. Tack för titten in i ert liv. Kram!
Tack! Väldigt högtidligt att få se de här. Tack så mycket. Kram
Fint och kul med vimplarna ”trosorna” som vrider sig, dekorativt. Blåskata har vi inte här och vet inte om ja sett någon heller, vacker med den skimrande näbben. Saknar våra fågelungar nu när de har flyttat vidare. Det var roligt när de kom och badade i dammen. Fast vi har koltrastarna som kvittrar så vackert och skogsduvorna och just nu springer skatorna på utetaket och busar.
Vilken söt uggla, den kom och visade upp sig för dig och flög vidare.
Det är så glädjande med alla fåglar, både ungar och vuxna som väljer att hänga hos oss, så förstår det känns tomt när era ungar flyttat vidare, men bra ni har en del andra som gärna hänger där.
Sicken stilig uggla! Vilken tur att du har en så bra kamera så att du kan fånga den så fint
Så glad jag fick se och fånga den!