Fortsättningen på min gråsparvsvecka, dessa bilder är fotade dagen efter gårdagens bilder, alltså den 20 juni och den här dagen sträckte de på sina långa halsar ordentligt för att vara den som får mat först.
Förmodligen också för att de börjar bli nyfikna på omgivningen utanför boet och kanske för att det var lite friskare luft där utanför. Matningen består av frön och insekter blandat.
Och ja, den som sträcker ut halsen längst och sitter på kanten var den första som hoppade ut. Det var den modigaste. Men den var inte stark nog i sina vingar så den kunde flyga/hoppa upp i ett träd innan katterna vaknade fram på eftermiddagen.













Imorgon får du möta en inkräktare i boet!







22 kommentarer till ”Gråsparvsvecka: långa halsar”
Fulsöta långhalsar. Men snart är de bara söta =)
Tufft att vara förälder där, tur att er trädgård dignar av saker att äta. Ha nu en bra tisdag, här är dags att cykla till jobbet, men snart är jag ju ledig =)
Fågelungar är väl en av få varelser som inte är sötast som unge 🙂 Det blir en bra tisdag för dig, med början på semestern.
Vilka bra och kul bilder!
Tack, roligt du tycker det
Hahaha, så roliga de ser ut! Verkligen härliga foton. Tack! Kram.
Tack!
Åh, så ljuvliga bilder på fågelungarna!
Kram
Tack! Kram
Härlig bildserie men nykläckta kycklingar och andra fågelungar är inte direkt söta om man säger så.
Nä fågelungar är inte direkt söta, men de är spännande att följa.
Åh nej! Jag skrynklar ihop hela ansiktet i förskräckelse. Jag antar att någon av kissarna fick ett skrovmål men jag hoppas att det gick snabbt. Så är ju naturen och det är bara att acceptera. Fantastiska bilder!
Kram
Jamen naturen är otäck och grym många gånger. Tack! Kram
Kul med alla bilderna, bra fotat på de småfula ungarna.
Tack!
Stackars fågelunge. Det är inte alltid bra att vara modig…
Nej det är inte alltid bra att vara modig.
Det är inte lätt att vara fågelunge. De ser verkligen roliga ut. Som om de poserar med flit. Kram
De är inte direkt söta när de är så unga. Kram
Nämen jösses vilka roliga bilder, haha. ÄLSKAR den sista. ALLA så bra såklart. Komiska foton likaså, och du får se det från förta parkett.
Kramar!
Ja den sista är kul, alla tittar åt samma håll, undrar vad som hände där 🙂 Tack! Kramar
Fina bilder på hungriga små gråsparvar, det är otroligt hur stort de kan gapa.
Naturens lag, äta eller ätas, men helst utan att vi ska behöva se på.
Kram
Ja det är verkligen otroligt hur stort gapet kan bli. Visst är naturens lag så, det är dock inte så kul att se på. Kram