Juni (Junho) 2026

Publicerat den

Juni har passerat och vi är redan i juli. Alltså jag tyckte precis att jag gjorde en månadssammanställning, men nu är det dags igen. Det gäller verkligen att njuta av sina dagar, för tiden går fort.

Som vanligt är det länkar till alla inlägg i juni (21 stycken) och så är det en del nytt som jag inte berättat om förut och dessutom som alltid bara ”nya” bilder.

Här hemma

Det blev några inlägg om saker här hemma, så jag börjar med det. Jag berättade att en del nya projekt är på gång för att Roger har köpt en grävmaskin.

Trädgårdsfredag #53 var det enda inlägg under juni som handlade om trädgården, skriver om skörden längre ner och slänger här in lite trädgårdsbilder från juni.

Alltså vår grymma sjukvård, så tacksamma vi är för den och jag beskrev några av våra besök den senaste tiden.

I inlägget klockan är inte ens 10 blev det som en dagbok om vad som hände på morgontimmarna.

Första elförsäljningen är gjord och i det här inlägget beskrev jag den processen.

Och så blev det ett inlägg om vår sommarbalkong och i samma inlägg även om lite bloggfix.

Nationaldagen firades

Vi har en stor svensk flagga som vi använde som solskydd när vi hade husbilen, den har också använts som solskydd på verandan innan vi provade andra lösningar. Nu ligger den mest vikt inne i garderoben. Men den 6 juni så åkte den fram, hängdes upp på pergolan och vajade så fint i vinden.

Dessutom gjorde jag blåbärspaj för första gången och även vaniljsås. Det var väldigt gott och det åt vi till efterrätt efter lunchen, som inte alls var något svenskt. Men på bordet hade jag ställt en vas med gul rölleka och plumbago så det blev svenska färger där med.

Reflektioner

Under kategorin reflektioner så hamnade det tre inlägg i juni, ett där jag skrev om sommaren, i en egen sommarlista. Jag bjöd också in dig på att tjuvlyssna på ett samtal vi hade på hotellrummet. Eftersom jag blev intervjuad om valfrihetsfällan för tidningen MåBra så skrev jag ett inlägg med alla frågor jag fick, med mina svar eftersom artikeln bara innehöll en del av det.

Vädret

Juni har varit som det brukar vara, vi hade molnigt under några dagar och vi fick faktiskt 3mm regn en dag, ovanligt nog, och just den dagen hade vi vänner på besök och vi fick äta lunchen inne! Svala nätter och skön temperatur som stiger under dagen, härliga juni.

Som du ser i grafen så stiger kurvan kraftigt på slutet, det är upptakten till värmeböljan som nu kommit till oss där vi kommer få temperaturer över 40 grader i minst en vecka, enligt prognosen.

Här vilar vi sällan på varma sommaren, men handdukarna torkar bra i solens gassande så de är torra trots täta bad. Vi håller oss i skuggan.

Fem snabba

När jag har olika saker att berätta så gör jag det i inlägg som jag kallar Fem Snabba, rubriken berättar vad det kommer att handla om. Blev två sådana i juni.

Våra älskade gråsparvar har lämnat boet, tror några klarade sig för de passade på när katterna sov. Och innan de vaknade såg jag att de lyckats flyga upp i buskar och träd. Dessutom använde jag vattenspruta på Sombri när hon satte sig under boet, efter att först ha hämtat henne kanske 10 ggr, men det funkade inte. Det gjorde däremot vattnet.

Skogsgläntan

Jag berättade (i det här fem-snabba-inlägget) att det inte blir några sammanställningar av arbete i skogsgläntan under sommaren. Berättar här istället.

En av tre popplar som verkar må bra, har gett dem rejält med vatten en gång hittills den här första sommaren. De är planterade allra längst ner på fältet.

Roger grävt diken som han fyllt med gammalt byggmaterial som han grävt upp på parkeringsplatsen. Det kommer fungera som stenkistor hoppas vi, så att vattnet samlas där och långsammare puttas ut i marken omkring. Stenkistan är täckt med jord för att inte vi ska ha något stående vatten någonstans. Vi förstår så klart att jorden kommer blandas med stenen och att stenkistan får sämre och sämre funktion med åren. Men det är helt okej.

Översiktsbild av vår vy från balkongen, beskuren långsmalt, tack för tipset Monnah!

Öppnat upp blåbärsnätet för att låta koltrastarna och blåskatorna äta upp resten, bären är slut nu.

Gick lös med macheten på växtligheten runt floden, behövde tunnas ut lite, lät allt som jag kapade ner ligga kvar på marken.

Annars är det bara bevattning som sker samt skörd av tomater från plantorna intill staketet. Här är inlägget om vad som hände i Skogsgläntan under maj, vilket jag publicerade i början av juni.

Skörd & mat

Jag gjorde ett inlägg med Från frö till tallrik där jag berättade om en del maträtter vi ätit i juni.

Trots en intensiv skördemånad så blev det inga inlägg om det. Nedan har jag skördat i juni, totalt 57,6 kg och hittills i år drygt 151 kg. När jag skriver (sista) så betyder det att jag tagit bort plantorna.

  • Tomater – 11544 gr
  • Blåbär – 8795 gr (sista)
  • Torkade svarta bönor – 146 gr
  • Torkade klätterbönor – 384 gr
  • Vaxbönor – 178 gr
  • Persilja – 18 gr (sista)
  • Ruccola – 215 gr (sista)
  • Aubergine – 86 gr (pyttevariant)
  • Dill – 64 gr
  • Sallad – 55 gr
  • Dvärgbönor – 2234 gr
  • Koriander – 20 gr (sista)
  • Paprika – 125 gr
  • Inläggningsgurka – 8183 gr (sista)
  • Vanlig gurka – 11352 gr
  • Vitkål – 1055 gr (sista)
  • Kålrabbi – 423 gr (sista)
  • Rödbetor – 1200 gr
  • UFO-zucchini – 1779 gr
  • Rund zucchini – 8608 gr
  • Gräslök – 40 gr
  • Basilika – 100 gr
  • Majskolvar – 521 gr
  • Korianderfrö – 476 gr (sista)

Förädlat

Jag har vakumpackat och fryst in blåbär, kokade dvärgbönor, körsbärstomater, riven gurka, riven ufo, zucchinikuber. Och så har jag gjort några blåbärspajer och zucchiniostkaka som också ligger i frysen.

Torkat körsbärstomater i soltorken.

Kokat blåbärssylt, lagt in mängder med gurka i både skivor och hela samt gjort tomatchutney.

Utflykter och resor

Vi gjorde en kort resa till Silverkusten i slutet av maj, en hel del inlägg från den resan publicerades i juni.

Berättade också att våra kommande resor kommer gå till Afrika i inlägget Afrika gånger 2.

Fotografering

Jag tog fram stativet och siktade mot stjärnorna en kväll. Och så har jag gått loss ordentligt på vårt vackra gräs, Älskar färgerna och mönstret som det bildar. I galleriet med trädgårdsbilder högre upp kan du se hela tuvan.

20 koimmentarer till ”Juni (Junho) 2026”

  1. Profilbild för Monnah

    Ja, tänk vad du fått uppleva och skriva om! Jag har tyvärr inte hunnit läsa ikapp allt, det får vara så. Tack för sammanfattningen iallafall. Jag uppskattar den. Dina bilder är så vackra, den sista här med gräset är magisk. Hoppas du har en fin helg, Anna! Kram.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Förstår du inte läser ikapp, kan tänka mig sammanfattningen var extra bra för dig den här månaden. Tack snälla. Vi har det bra, kram

  2. Profilbild för Marika
    Marika

    Kom på nu att jag också har en sån stor svensk flagga som jag fått av en kompis. Den kanske jag kan hänga upp någonstans i min trädgård.
    Håller med Monnah, bilden på gräset är fantastisk! Kramar

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Klart du ska hänga upp flaggan i trädgården, vår är inlagd i skåpet igen, men det är roligt att ta fram den när det är något speciellt. Tack! Kram

  3. Profilbild för LillaSyster
    LillaSyster

    Den där grästuvan är så vacker!
    Ni hann med mycket under juni och en god skörd att äta utav. Tiden springer verkligen iväg. Njut av lördagen! Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Den är underbar, den röda tonen har nu mattats av, men den kommer tillbaka när regnet kommer i höst. Ja det gäller att njuta! Kram

  4. Profilbild för Mamma C
    Mamma C

    Tänk att juni bara gått förbi och vi är inne i juli månad redan.
    Mycket som hänt hos dig under juni.
    Ha en bra lördag.
    Kram Carin

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det går väldigt fort hela tiden, vi gillar ju när det händer grejer. Så nu i värmen är vi båda lite rastlösa 🙂 Kram

  5. Profilbild för bmlarsreseblogg
    bmlarsreseblogg

    Jag kan bara hålla med föregående kommentarer; gräset är så vackert. 1 juni la jag ut Kajenns underbara dikt ”100 sommardar” som jag antar att du läst någongång och tänk nu har en tredjedel av de där sommardagarna redan gått, vart har de tagit vägen. Så mycket gott du skördat och så mycket blåbär. Då förstår jag att fåglarna får kalasa på de sista…

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tack, jag är väldigt glad för den grästuvan. Jag läste den hos dig och ja, dagarna går väldigt fort. Nu är blåbären helt slut, det var nog ett gäng koltrastar & blåskator som blev extra blå om näbben.

  6. Profilbild för Ibod11 - Ingrid

    Wow, vilken superläcker bild, den sista på gräset. Den skulle jag gärna ha som tavla någonstans.
    Som under alla månader så har mycket hänt och avhandlats under juni. Jag gillar att ni flaggade och blåbärspaj låter väldigt smarrigt. Jag blir glad av att åtminstone en del av gråsparvsungarna verkar klara sig men Sombri hade nog räknat med något annat. En liten dusch var nog bra för att få henne att ändra sig.
    Jag hoppas att ni inte mår dåligt i hettan men ni verkar veta hur ni ska agera för att klara av värmeböljan.
    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tack, jag skickar ett mejl ang. bilden, som du gärna får göra en tavla av. Det var roligt att fira lite nationaldag för en gångs skull. Vi mår inte dåligt, är bara lite rastlösa.. Kram

  7. Profilbild för Åsa
    Åsa

    Jag har lite svårt för att fatta att juni faktiskt är slut och att det är juli nu! 😮Det går så oerhört fort så här års. Men det är en enormt härlig tid – och vilken skörd ni har fått! Visst känner man sig rik när man får gå ut och skörda och tillaga och njuta? Härligt! De grönsaker som säljs i butiker är ju ofta sorter som är valda med tanke på att de skall klara transport och lagring – om man istället kan välja de som smakar allra bäst och sedan få äta dem nyskördade… Lyx!

    Jag tackar för tipset med att frysa in riven gurka (som du nämnde i förbifarten). Det ska jag testa. Vi har lite väl mycket gurka just nu och har svårt att hinna med att äta upp den trots att vi delar med oss till grannarna. Men det är ju verkligen ett lyxigt problem att ha. Det triggade mig även till att googla på fler idéer på gurkanvändning och jag tror jag skall testa både isglass av gurka och lite annat som jag hittade. Kul! Roligt om man kan råka hitta nya favoriter. Vi har redan hunnit med att göra våran favorit: koreansk kall gurksoppa (oi-naengguk) ett par gånger i år. Jättegott! Det kanske vore något för er i värmen?

    Kul att se att rosen trivs och blommar så fint! Det är ju det där med att hitta ”rätt” sort av något så att det trivs och mår bra. Den är verkligen vacker!

    Ha en härlig fortsatt helg!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Ja, det är otroligt vad fort det går. Känner mig väldigt rik när jag bär in den ena tunga skördekorgen efter den andra. Vi får hoppas det tipset funkar bra för oss båda, det är ju första året jag gör det så har inget facit. Men till tzatziki och raita så borde det funka bra. Det är väldigt roligt att leta nya recept, för att använda skörden så varierat som det går. Den gurksoppan har du nämnt förut och jag har skrivit ner receptet, men ännu inte gjort den. Detsamma!

  8. Profilbild för Marianne

    Juni bara försvann, fattar inte hur fort det går, men tror jag sovit bort minst en fjärdedel av juni månad.
    Ni har hunnit med mycket som vanligt, gillar fotot på gråsparven (så klart ☺️) så coolt där den syns genom växten.

    Som ett par andra här, så har jag också missat några inlägg som jag inte hunnit läsa igen.
    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tycker alla månader går ruskigt fort, bra jag gör mina sammanställningar så jag får uppleva månaden igen. Finns inget tvång eller krav på att läsa/kommentera, en gör vad som passar en själv bäst. Kram

  9. Profilbild för Carita Liljendahl

    Svenska flaggan, blommorna och pajen – det var höjdpunkten här.
    Underbart att du orkar med dessa sammanfattningar från månaden som gick!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Jag vill göra sammanställningarna eftersom jag påminner mig själv och etsar fast det lite extra i mitt minne. Blåbärspajen var en höjdare!

  10. Profilbild för Nilla Tankebubblor

    Den där sista bilden med gräset! Jättevackert! Fin sammanfattning. Jag tycker också att juni gick fort.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

Translate »
error: All content is protected! If you want to use an image, contact me.