Klockan är inte ens 10

Publicerat den

Min morgonrutin är att jag sätter mig i soffan och skriver, redigerar bilder, läser bloggar och kommenterar. Kommer oftast inte ut ur huset förrän efter 10. Men igår såg det annorlunda ut.

När jag kom ut ur badrummet hörde jag att Assi kom hem, han låter alltid på ett visst sätt när han säger ”nu är jag hemma, ge mig kel & mat, genast”. Såg genom fönstret att Sombri var framme och hälsade på honom på altenen. Jag brukar inte agera på deras mjau:ande, utan väntar tills de har fokus på annat. Men den här morgonen hade jag inte klätt på mig än, så jag valde kattkläderna direkt, tog med mig kattgodis och gick ut på balkongen där solen inte värmde än för det var en molnig morgon. De kom båda till baksidan av huset och upp på balkongen snabbt när jag prasslade och ropade på dem. Kastar alltid godiset åt olika håll så de kan leka lite, de fångar ofta godiset på lyra, det är kul att se. När godiset var uppätet så gick Assi iväg igen, Sombri gosade en stund och jag fick klappat bort en hel del hår, jösses vad de fäller. Men även hon tröttnade efter en stund och då gick jag genom huset och ut på altanen.

Assi kom ut ur katthuset, han hade varit inne och ätit förstod jag. Jag gick dit och tryckte fram lite mer torrfoder, så det skulle finnas tillgängligt under dagen, eftersom han varit borta i några dagar kanske han villhöver äta mer sen. Sombri brukar dessutom vilja äta lite innan hon går och lägger sig fram på förmiddagen och Assi hade i princip länsat faten. Ryckte lite ogräs på gången.

Jag fyllde en 6-liters dunk med vatten vid vindruvan, som i år för första gången har en druvklase, även om det är andra som redan tagit sig en smakbit så hoppas jag vi får smaka också.

Sen tog jag fuktmätaren och kollade fukten vid apelsinträden som enligt schemat skulle vattnas igår, de har ju ingen frukt i år heller och jag misstänker att rötterna inte är så lyckliga av allt regn två vintrar i år. Men det är nya blad på väg så hoppet är inte över än, kanske de uppskattade gödslingen jag gjorde för två veckor sedan. Och ja det var fortfarande fuktigt i marken så ingen bevattning för dem blev det.

Fyllde på dunken vid vinddruvan igen. Vattnade även krukorna med basilikan som står på altanen i skuggan, idag (läs igår) ska de toppas till dagens pastalunch och sen ska jag plantera om dem i större krukor. De kommer inte få bo i någon odlingslåda, då de äts upp av andra.

Städade fågelbaden och drickfaten ordentligt och fyllde på med nytt fräscht vatten. Detta gör jag varje dag på sommaren.

Det har blåst rejält i några dagar, så jag sopade bort allt bös på altanen, morgonen är bästa tiden för det då vinden oftast är svagast då.

Satte mig vid poolen en stund och klappade Assi som lagt sig i en av solstolarna, men han var för lekfull så jag gick därifrån. Ryckte lite ogräs runt lavendeln.

En bit slang behövde bytas ut, så jag hämtade en stump jag hade hängande och flyttade över kopplingarna till den nya biten och slängde den gamla. När jag ändå var i köksträdgården så kollade jag till plantorna, klämde ihjäl en kållarv, fascinerades av de vackra bönorna och den enorma solrosen som självsått sig bland majsen. När jag passerade planteringen framför huset ser jag att det inte är långt kvar tills kyskhetsträdet blommar, det längtar jag efter att få se och jag hoppas fjärilarna kommer översålla det!

Fyllde på dunken vid vindruvan igen, hämtade datorn inne och sen satte jag mig i skuggan på verandan, i fåtöljen bredvid Assi, dit han flyttat sig, och skrev det här inlägget. Och klockan är inte 10 än.

26 koimmentarer till ”Klockan är inte ens 10”

  1. Profilbild för Jessica
    Jessica

    Det här gjorde att jag verkligen längtar till mitt varma hem, även om temperaturen är lite högre i Sverige också nu
    Jag sätter alltid på kaffebryggaren på morgon och tar med koppen ut till min spanska lilla tomt. Hela ytan har dessvärre klinkers när vi köpte, men planen är att öppna upp för att kunna plantera i jorden under.
    Jag har dock massor med krukor, så jag går en runda och kollar till, sopar upp skräp och sätter mig en stund där solens första strålar tar. Troligtvis allt i pyjamas eller morgonrock efter ett dopp i poolen. Jag längtar!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Vilken ljuvlig start på dagen du har i ditt spanska hem. Än så länge har jag inte börjat med morgondoppen, men det är dags nu!

  2. Profilbild för Znogge

    Där var du verkligen effektiviteten personifierad fick man säga! Så mycket du hann med men det gör man när man kommer ut tidigt. Smart med en fuktmätare så att du vet om det behövs vattnas eller inte. Hoppas trädet återhämtar sig.

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tack, det hoppas vi också. Vill så gärna ha egna apelsiner så vi kanske får köpa ett nytt träd och placera någon annanstans med bättre dränerad jord. Kram

  3. Profilbild för Tony

    Du är effektiv men visst är det skönt att mycket är avklarat innan kl 10:00. Jag brukar också sitta vid datorn och göra inlägg, läsa tidningar och dricka kaffe på morgonen.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Morgonen är underbar och ofta effektiv på något sätt, idag har jag fått jobbat med lite administrativt som skulle göras, så kan jag ta en stund med bloggen också 🙂

  4. Profilbild för Hannas krypin

    Så mycket du hann med där på morgonen. Det enda jag gjort hittills är att ha ätit frukost. Tänkte jag skulle försöka ta en promenad men lite trögt att komma igång är det allt.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Idag har jag suttit i soffan, men nu ska jag ge mig ut och se över domänerna 🙂 Hoppas du får en fin söndag!

  5. Profilbild för Barbro

    Låter som mysiga och trevliga rutiner Anna.

    Ha en fin fortsättning på dagen.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det är det! Hoppas din dag var bra också.

  6. Profilbild för Marika
    Marika

    Min hund fångar också godisar i luften. Fast nu när han missar så många föredrar han att söka i gräset istället. Bra träning det med. Min basilika står i kruka men äts ändå upp av någon osynlig inkräktare. Sur är jag faktiskt. Har odlat från frö men de verkar inte komma upp alls.
    Måste också bli kinkigare med vattenbehållare ute just nu. De ser snabbt grisiga ut. Suck! Kramar Marika

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det är inte lätt med basilika, det är ju så gott, tycker bevisligen inte bara vi 2-benta. Ja det behöver städas i de där fågelbaden. Kramar

  7. Profilbild för Mamma C

    Jag startar alltid min morgon med en promenad med Ixa på en timme. Sedan hem och käka frukost och njuta av första kaffekoppen.
    Rundan i trädgården den gör gubben.
    Ha en fin och skön söndag

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Ja du gör fina promenader vi havet ofta, gillar dina soluppgångsbilder därifrån. Första kaffet är alltid det bästa, oftast dricker jag faktiskt bara den espresson på morgonen och inget mer kaffe sen. Var en fin dag! Kram

  8. Profilbild för Mikael

    Du är ju verkligen effektiv, jag hade behövt tre dagar för att göra allt det där. 😉
    Jomenvisst, de vill ju kunna äta när de känner för det de fyrbenta, bra där verkligen.

    Ha det bäst nu.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Jag gillar ju att vara aktiv, kan sitta still i en skön fåtölj och handarbeta eller läsa också, men avbryter ofta för att göra något annat. De har de bra våra katter, dina och mina. Tack detsamma.

  9. Profilbild för JoY

    Vilken fin beskrivning av din morgon. Du skrev att basilikan inte får vara i odlingslåda, samma hos mig, de blir uppätna av något som jag inte vad det är. Nu får de vara i krukor.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Jag har försökt med basilika på så många olika sätt, men så här fina som de är i år har de aldrig varit förut. Hittade en snäcka i jorden i en av krukorna när jag planterade om dem. Den är nu död och jag hoppas plantorna ska växa sig stora och fina. Lycka till med dina också!

  10. Profilbild för LillaSyster
    LillaSyster

    Man får mycket gjort på morgonen =) Gott att killen är hemma igen.
    Håller tummarna för att du får egena druvor- det smakar ju något helt annat än köpta. Ha en skön kväll!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Ja det är bästa tiden för att få gjort saker för mig. Tack, ja jag köper i princip aldrig druvor, så det vore kul att få egna. Tack detsamma!

  11. Profilbild för bmlarsreseblogg
    bmlarsreseblogg

    Vilken härlig morgon, både lugn och effektiv på samma gång och du har berättat så fint om den i både bild och text!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det var en fin morgon, idag hamnade jag direkt i soffan istället 🙂 Tack!

  12. Profilbild för Marianne

    Du har skön rutin på morgon och en hel del energi verkar det som, antar att värmen som kommer fram på dagen har något att göra med saken också. Så mysigt också att starta dagen med dina keliga kissar. katter äter ofta men lite har jag lärt mej.
    Förr var jag ganska effektiv på morgnarna, släppte ut hästar och mockade vid 6-tiden, men med nu är jag mer eller mindre medvetslös den tiden, samt försöker få Harry att skjuta på sin morgon.

    Kul med druvorna, hoppas den som smakat delar med sej eller ännu hellre att den inte gillade de.

    kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Visst är jag mer stilla fram på dagen när värmen stiger. Ja, de äter ofta, så det är bra det alltid finns torrfoder så de kan komplettera sin ödle- & fågelmeny 🙂 Vissa dagar är det väldigt skönt att sova länge, men jag gillar min stund i soffan på morgonen, men också när det blir så här som det blev den här dagen. Kram

  13. Profilbild för Annika

    Äkta Anna-effektivitet 🙂
    Fast med mys inbakad med se söta katterna.
    Nog hann du massor, det må jag säga. men det är bra att gå upp i ottan, jag gillar det.
    ÅÅÅ hoppas ni får gott om druvor och att de blir söta och goda.
    Må inte larver och fåglar picka i sig de godingarna innan NI får smaka.
    Kramar!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Hahah, ja så är det kanske. Jag gillar också att gå upp tidigt, men inte för tidigt. Det hoppas jag med, de ska vara kärnfria och det är ju perfekt. Vet du gillar druvor, så lovar tänka på dig när vi får smaka. Kramar

Senaste inläggen

Translate »
error: All content is protected! If you want to use an image, contact me.