De första fem åren som bosatt i Portugal har vi haft tillfälligt uppehållstillstånd, det är så en börjar när en blir immigrant i Portugal. Men nu har vi uppgraderat det till ett permanent uppehållstillstånd, vilket är det lämpliga steget efter fem år när ”stjärnpapprets” giltighetstid gått ut.
Även om vi har laglig rätt som EU-medborgare att bo här utan ett permanent uppehållstillstånd så blir livet bra mycket enklare med dokumentation, t.ex vid resor, bankärenden och andra situationer där vi behöver intyga att vi faktiskt bor i Portugal.
Det tog ett tag innan jag insåg vad jag skulle leta efter för att hitta hur vi skulle gå till väga. För om en googlar så är det mycket information för britter och amerikaner, vilka har helt andra vägar att följa eftersom de inte är EU medborgare. Till slut hittade jag i alla fall rätt bland alla länkar.
Boka tid hos AIMA
AIMA heter migrationsverket i Portugal och det är de som ställer ut det permanenta uppehållstillståndet, ett plastkort som här heter Certificado de Residência Permanente eller Cartão de Residência Permanente, och vår filial ligger i Beja.

För att ansöka krävs ett besök på AIMA och boka tid är enklast att göra genom att fylla i det här formuläret, (välj Cartão de Residência Permanente, och det alternativ som handlar om artigo 16 i det andra valet, bifoga kopior på pass och stjärnpapper. Detta gjorde vi båda den 11 mars, i god tid eftersom våra stjärnpapper gick ut 14 juni.
Dagen efter fick vi mejl med tider bokade 1/7, jag kl. 9 och Roger kl. 11:30.
Edit 2 august 2026: läs kommentarerna, aima har ändrat sin webbplats och nu kan en inte välja artigo 16, utan bara artigo 15 som handlar om familjemedlemmar till någon som redan har fått sitt uppehållstillstånd.
Besök hos AIMA
Mitt namn ropades upp och jag tog med mig Roger in till skrivbordet där en vänlig person satte igång med mina papper. Jag hade med mig stjärnpappret, pass, kopia på NIF (skattenummer) och Utente (sjukvårdsnummer) och hon ville ha allt. När hon satt där och knappade på datorn frågade jag om det gick bra att göra Rogers direkt också, istället för att vi skulle behöva komma tillbaka ett par timmar senare. Det var inga problem!
I samma typ av maskin som när en gör ett pass på ambassaden i Lissabon så togs bilder, fingeravtryck samt att vi fick skriva in vår namnteckning.
Det kostade €33,- per person och hon sa att vi skulle få våra kort skickade till oss med CTT (posten) inom 2-3 veckor, Exakt två veckor senare kunde vi hämta ut våra kort på Juntan i byn.
Certificado de Residência Permanente
På kortet finns en bild på mig, mitt namn, mitt kön, min längd, när jag är född och vilken nationalitet jag har samt min namnteckning. Plus ett unikt nummer för kortet. På baksidan av kortet finns mitt NIF och mitt Utente nummer, så nu behöver jag inte längre ha med mig en massa papper när jag besöker ställen där de siffrorna behöver lämnas. Passen behövs fortfarande vid vissa situationer eftersom Certificado de Residência Permanente inte är en ID-handling.
Snart har jag även ett portugisiskt körkort, för vi ska tillbaka till den där där byggnaden i Beja snart och gå igenom ungefär samma procedur för att de ska tillverka våra nya körkort, men det berättar jag om när vi fått dem.
Härligt – nu har jag dokumentation på att jag kan stanna här i 10 år till!







46 kommentarer till ”Nu har vi permanent uppehållstillstånd i Portugal!”
Så skönt att få det ordnat för det känns ändå bra att ha papper på sådana saker. Smidigt att ni kunde fixa det båda samtidigt och inte behövde komma tillbaka ett par timmar senare.
Kram
Väldigt skönt att det är ordnat och klart! Kram
Varmt grattis! Kanske har det inte varit ett orosmoment att detta inte varit på plats, men det måste ändå vara skönt. Kram.
Tack, det är alltid lite trösklar att ta sig över när det är myndighetsgrejer tycker jag. Så skönt det är klart nu. Kram
Hej Anna!
Jag har aldrig reflekterat över om det är något som man ansöker om här, vi har ju våra sk ”gröna nie-kort” som man använder till det mesta jag kan tänka mig behöva och som visar att vi har residencia här. Men kanske när man äger egendom? Så skönt att det gick så smidigt iaf och att dom var flexibla även på plats med era tider 🙂
Så fort det kommer till att boka tid över nätet här i Barcelona är det som att slå i en vägg, totalt hopplöst, finns aldrig tider utan man måste betala extra för att ”någon annan” ska göra det åt en, mycket frustrerande. Hemsidorna är ofta också väldigt otydliga och bristfälliga, jaja…
Kram!
Detta har inget med egendom att göra alls, utan de första fem åren är helt enkelt temporära och sen ansöker en om permanent boende. Låter som rena korruptionen tycker jag 🙂 Har hört skräckhistorier här också, men för oss har det gått bra. Kram
Grattis till att nu kunna känna en ännu starkare trygghet 😀 Kanske är det permanenta uppehållstillståndet inte helt nödvändigt men som du skriver så underlättar det säkert i många situationer. Det verkar ha gått ganska smidigt när ni kom dit och hade alla papper i ordning.
Kram
Känns viktigt att följa de uppmaningar som finns, oavsett om det är lag eller inte, så ja det känns bra och det underlättar. Kram
Vad bra att det gick att lösa Rogers samtidigt istället för att vänta. Skönt att slippa bära runt på papper. Hoppas att körkort också går ”smidigt”. Ha en kväll!
Det hoppas vi också, det märker vi snart 🙂 Tack detsamma!
Låter som att det gick smidigt att ordna, har ni dubbelt medborgarskap då?
Alltså både Svenskt och Portugisiskt, har för mig att Portugal precis som Sverige tillåter det.
Tack för en trevlig blogg och ha en fin sommar ☀️
Kul att se dig igen Mac! Nej, vi har bara svenskt medborgarskap, känner inte behov av att vara portugisiska medborgare eftersom vi är med i EU. Men det kanske vi tycker i framtiden. Önskar dig detsamma!
Grattis! Så smidigt att båda kunde ordnas samtidigt. Vilken vacker foajè, tänk att bli välkomnad av den när man ska göra sina ärenden.
Tack, väldigt smidigt, sånt gillas 🙂 Fantastiska byggnader, dock skulle de behöva lite omvårdnad.
Men så praktiskt att ha det fixat och slippa släpa runt på en massa extra papper utan bara ha ett kort! Och så bra att de var flexibla så att ni kunde fixa bådas erat ärende på en gång och slippa vänta i onödan. Skönt när folk är lite pragmatiska!
Sen blir jag ju så klart nyfiken… Pratade de engelska eller lyckades du/ni greja det på portugisiska? Fast om det är en statlig funktion som hanterar uppehållstillstånd så känns det ju nästan sannolikt att de borde kunna ha anställda som pratar engelska. Eller är jag helt ute och cyklar om jag tänker så? 🤔
Hur som helst: grattis till att det är fixat! Måste kännas väldigt bra! 😄
Det var skönt att få det klart! Nej inte engelska, inte i Beja. I Algarve är de säkert bättre på det, men här i vårt distrikt så har vi bara en enda gång råkat på en engelskspråkig myndighetsperson 🙂 Så ja, jag grejade det på stapplig portugisiska.
Grattis till det, kan tänka mig att det blir smidigare.
Tack, ja det är mycket smidigare.
Alltid roligt att läsa om hur det ”går till”.
Låter som om vissa saker nu blir smidigare för er.
Ha det gott!
VAd kul du gillar det! Ja nu blir det lite enklare i vardagen. Tack detsamma
Så härligt att ha papper på att ni får vara kvar en lång tid framöver. Skönt också att det gick så pass smidigt. Roligt för oss att höra hur det går till!
Härligt, skönt och smidigt, perfekt att det är gjort. Roligt du gillar att läsa.
Grattis! Ni hade tur som kunde ansöka om kortet först i år, när AIMA tydligen har skärpt sig rejält.
Jag och alla andra som ansökte tidigare fick gråa hår av att det var i princip omöjligt att få en tid hos AIMA. När jag till slut fått det kl. 9.30 en morgon, fick jag ändå stå och vänta en timme i regnet och blåsten utanför deras lokal i Portalegre. Och många andra fick åka väldigt långt i stället för att få en tid hos närmaste kontoret.
Jag fick mitt kort efter ca tre månader, så där har AIMA också blivit bättre. Detta var alltså förra året.
Jag väntar med spänning på din berättelse av körkortsbytet som jag också har framför mig så småningom. Dina tydliga beskrivningar av ”logistiken” i olika sammanhang uppskattas verkligen.
Jag har hört skräckhistorier, men trodde det mest var i Algarve och andra immigranttäta områden. Vi har tid hos IMT nästa vecka, så snart har jag hela den historien klar också, om korten kommer lika fort som de här. Glad du uppskattar de här inläggen.
Grattis! Alltid så skönt när man kommit igenom dessa byråkratiska labyrinter. Kramar
Tack, så är det onekligen. Kramar
Intressant att läsa om. Dottern håller ju på att sätta sig in detta fast då gäller det Australien. Det är mycket papper och regler.
Det är alltid en del att sätta sig in i när en byter land, hoppas det går smidigt för henne i Australien.
Grattis!
Tack!
Stort grattis till er, verkligen. GRATTIS!!! 🙂
Tack så mycket!
Hej Anna,
Är just på gång att ordna permanent tillstånd på 10 år efter våra första 5 år i Portugal.
Försöker fylla i formuläret som du länkat på din sida men det är inte så lätt att veta vad man ska välja. Kommer du ihåg vilket Topic type du valde? Är det Residence permit man ska välja?
Sedan ska man välja Subtopic type, kan det vara ”Application for appointment to acquire Long-term Resident status”?
Man vill ju inte välja fel. Vi bor nere i Algarve och har på känn att processen här kan bli lång.
Är väldigt tacksam om du kan hjälpa mig med dessa frågor.
Jag valde ”Cartão de Residência Permanente” och sen fanns bara ett alternativ i subtopic. Hoppas detta hjälper och att ni får en tid snabbt och att processen inte tar för lång tid.
Hej, tack för ditt svar!
Har kommit en bit på väg men har kört fast längre ned och kan därför inte skicka in formuläret. Det blir 2 felmeddelanden.
Dels vill dom att ett meddelande ska framgå i en ruta som är grå och inte går att fylla i. Meddelandet ska vara det vi tidigare angav som val för att överhuvudtaget komma in i portalen (det som bara var 1 alternativ).
Vidare vill dom att vi ska scanna in minst 5 dokument bla pass mm. Jag tyckte att det stod att den begäran endast gällde för portugisiska medborgare vilket vi naturligtvis inte är. Känner du igen problemen?
Jag skickade in pass och stjärnpappret, minns inte om det var något mer. Vet inte varför du ska scanna in 5…. svårt att vägleda dig när jag inte ser din skärm. Ett tips är att fråga en AI, de är bra på vägledning för såna här saker tycker jag.
Nej det är inte lätt om man inte ser. Ska göra ett nytt försök imorgon. Tänk att det ska vara så svårt att ”bara” fylla i ett formulär.
Tack så länge
Hoppas det går bra!
Hej Anna,
Vi har tagit hjälp av en portugis (som bott i Sverige men numera bor i Portugal) som har hjälpt oss med lite andra byråkratiska saker.
Han säger att vårt case inte går att ansöka på aima:s sida. Vi ska söka enligt artikel 16 vilket avser oss själva, på nätet finns det endast artikel 15 som avser ansökan för familjemedlemmar.
Så nu är vi tillbaka till ruta 1 och försöker få hjälp av vår advokatbyrå. Dom vet inte heller hur man ska gå tillväga men de försöker få kontakt med aima för att få information och de har inte lyckats ännu. Du måste haft mycket tur med din ansökan😀
Jag vet vem du menar, vi har använt oss av LC också. Det är inte ansökan som görs på den länken jag gett, det är ett kontaktformulär. Men jag förstår, för jag ser nu att det enda alternativet som anges gäller familjemedlemmar. De måsta ha ändrat för formuläret. Jag hade faktiskt valt artikel 15, eftersom det är det enda alternativet. Gått dit på utsatt tid (som kanske blir om typ 3 månader) och förklarat läget. Om det löser sig med advokaten under tiden så har ni ju en tid i alla fall 🙂 Jag kommer uppdatera inlägget här nu, tack för att du berättar!
Jag uttrycker mig dåligt, det är kontaktformuläret jag menar.
Problemet med att välja artikel 15 är att dom kräver 5 dokument och det har inte vi.
Vårt hopp står nu till advokaten😀
Åh då dumt, ja då går det ju inte att välja det alternativet. Suck vad irriterande! Hoppas advokaten får fatt i dem och att ni får en förklaring på varför artikel 16 är borttagen. Berätta gärna hur det går, om du vill..
Grattis! Så skönt att ni fått papperna. Även om rättigheterna fanns innan så är den språkliga förskjutningen från tillfälligt till permanent ändå en bekräftelse om rätten till att få känna sig hemma på en plats.
Tack, ja det känns väldigt skönt. Som du säger, att det är en bekräftelse på att få känna oss hemma.
Så bra och smidigt att ni kunde få era uppehållstillstånd samtidigt. Lät som en relativt enkel process ändå.
Ja för oss var det en enkel process, men det är det inte för alla.