Fotar redan en hel del som du vet, men jag vill fota mer kreativt. Leka. Testa. Finna andra motiv eller samma motiv med olika angreppsätt. Jag behöver bli lite inspirerad helt enkelt.
Så jag gick med i Flickr igen. Det är många år sedan jag var där, allt gammalt är raderat och det är helt okej. Tanken med Flickr är att jag, via grupperna jag väljer att vara med, kan få både inspiration till hur jag kan fota samt att de ska utmana mig till nya fotovinklar.
Gick med i gruppen Fotosöndag till exempel där det är en ny uppgift att fota varje vecka. Första uppgiften var att göra ett vykort från sommaren. Så jag gjorde det här, som jag inspirerades till att göra efter att precis ha publicerat den nya sidan om Alentejo.

Min fotoresa
Tänker tillbaka på hur min resa med fotograferandet har sett ut.
Jag började fota med en systemkamera 2008, men sen kom de bra-iga mobiltelefonerna och tog över. I början av 2023 köpte jag en systemkamera igen och nu har jag uppgraderat den till en modernare och skarpare variant. Har köpt flera objektiv under de senaste fem åren. Här är min fotoutrustning.
2008 gick jag kurser i fotografering och redigering och alla bilder jag idag publicerar är fotade i raw och redigerade i Lightroom. Att retuschera bilder gillar jag inte, eller jo jag kan ta bort en elkabel eller smuts från linsen.
Har varit med i 365 foton, Fotosöndag, Hoppa på tåget och andra bloggrelaterade fotoutmaningar. Gjorde min egen Praktisera med pixlar också som jag körde i ett halvår. Nu är jag inte med i någon bloggutmaning alls. Jag tror att Flickr kan vara mer rätt för mig.
Fotar väldigt mycket när vi är ute på utflykter och resor av olika slag.
Leka mer
Men det jag mest fotar är för dokumentation. När jag började fota “på riktigt” 2008 så lekte jag mer. Jag vill tillbaka dit. Fotandet är något som jag verkligen tycker är otroligt stimulerande, roligt och kreativt på en gång.
Jag hoppas att Flickr kan inspirera mig till mer lekande. Att leta motiv på ett mer kreativt sätt. Det kommer så klart innebära att det blir mer bilder att redigera, vilket jag tycker är roligt också.
Tänker inte detta på något ska ersätta den dokumentation jag gör, för jag gillar den typen av fotograferande också. Målet är att försöka bredda mig lite, kanske hitta en ny nisch jag gillar eller åtminstone prova lite mer varianter i mitt fotande.











20 kommentarer till ”Vill fota mer kreativt, också.”
Du hittar säkert tillbaka till det lekfulla fotograferandet=) Själv redigerar jag aldrig en bild. Tagen bild är tagen och får duga som den är. Däremot såg jag igår en gammal blekt bild hos
Susjos där hon låtit chatgpt redigera och nu såg den nytagen ut. ( funkade inte att länka till henne i ditt kommentarsfält, men du hittar henne i min blogglista, under namnet: En jordemors liv & lustar) Ha en bra tisdag!
Det hoppas jag verkligen! Jag fotar i raw, så redigering är nödvändig (och väldigt rolig!) Det är mäktigt att se hur AI kan hjälpa till att göra gamla bilder som nya. Tack detsamma!
Då hoppas jag att du hittar tillbaka till “lekandet” igen. Många gånger tycker jag att sådana bilder kan bli väldigt spännande och intressanta. Bilder ur oväntade vinklar kan många gånger bli bättre en klassiska vyer.
Lycka till med dina nya tankar!
Kram
Tack så mycket. Ja det kan bli väldigt intressanta bilder. Kram
Leka är faktiskt livsviktigt. Så heja dig! Bra med nya utmaningar. Kram
Det är det, så det känns kul att ha bestämt mig en av mina nya lekar. Kram
Vad härligt! Det låter helt enkelt toppen. Det här saknar jag också, men vet inte om jag har tid med det idag. Eller kanske mer att jag inte vet om jag vill prioritera det framför en massa annat som har tagit dess plats i livet. Moderskeppets kurser var så himla bra och när jag ser mina mobilbilder idag kan jag bli lite ledsen över degraderingen jag tillåtit. Å andra sidan ser det ut som det gör. Igår beställde jag en nygammal telefon via Swappie (iPhone 15 pro max tror jag den heter) då den jag har nu är helt slut. Prioriterade en telefon över en kamera då det för mig i dagsläget är nödvändigt att ha en sådan, medan kameran mer är till för att förhöja livskvalitet. När jag nu jobbat så hårt på att inte vända mig till telefonen i ur och skur känns det ännu viktigare att den tar bra bilder då jag väl använder den. Vi får väl se hur nöjd jag blir.
Tänker att var sak har sin tid. Jag hade inte möjlighet när jag jobbade heltid heller, så jag fattar. Prioriteringarna ser olika ut i olika stadier. Hoppas du blir nöjd med din nya telefon. Kram
Leka med kameran är skoj men tyvärr blir det lite för sällan! Annars tycker jag om dubbelexponeringar, ICM och lite annat. Du kommer säkert att få många nya idéer som det blir kul att få ta del av.
Det är väldigt roligt, Har aldrig provat dubbelexponeringar, det ska jag testa! Tack!
Härligt att du känner att du vill experimentera och leka dig fram mer med fotandet! Är ju alltid kul att bara testa saker, och man behöver ju inte visa bilderna för någon om man inte vill. Livet är för kort för att sätta begränsningar, så kör hårt. 🙌
Du har så rätt, livet är för kort för begränsningar, det vet jag ju och lever normalt efter. Tack för påminnelsen!
Jag hoppas att du blir nöjd med den inspiration och utmaning du får därifrån. Vykortet ser helproffsigt ut och att du tar fina bilder vet jag ju 😀
Kram
Det blir jag säkert, om inte får jag söka annan inspiration. Tack! Kram
Detta med fotografering har förändrats så otroligt mycket! Själv växte jag upp med kameror med film på 12, 24 eller 36 foton och mitt fotande är på sätt och vis kvar där. Det skulle ju bli perfekt i första tagningen. Detta innebär att jag fortfarande tar max två foton på ett objekt och då måste det bli bra (enligt mig). Jämfört då med yngre människor som klickar och klickar i all oändlighet verkar det som, några utan att lyckas särskilt bra ändå. Ok, mina mobilfoton går ju inte att jämföra med dem tagna med systemkameror av kunniga fotografer, men ibland undrar jag ändå hur sjutton en del inte lyckades bättre med sitt fotande.
Vad spännande att du fortfarande har kvar det tänket att det ska bli perfekt på första försöket. Jag tror vi alla har olika referensramar när det gäller att bedöma bra bilder. Jag är ju löjligt noggrann med skärpa t.ex. har mycket svårt för att tycka en egen suddig bild är bra, oavsett story i motivet. Men andras bilder har jag inte lika höga krav på tack och lov.
Gillar det vykortet skarpt, så fint!
Kul att du gick med i Flickr igen det är väl bra att gå tillbaka dit och få ny inspiration och leka mer med kameran.
Kram
Tack, det gör mig glad! Det är kul, får se vad det ger mig. Kram
Vykortet ser ut exakt som ett vykort ska se ut. BRA!! Flickr, jamenJA!! Minns ju det från förr. Kul att du gått med. Hoppas det ska ge sig väldigt mkt inspo.
Det ÄR just det, mobilkamerorna idag är så galet bra i sig själva. Min är gammal och kommer att dö anytime, en iPhone 12 Pro. Jag kan ta bra bilder med den än, men den kan inte mäta sig med Peters 16.
Har ju min Miss Canon också, och hon MÅSTE börja rastas oftare. För det är ju enormt KUL att plåta med en DSLR.
Tusen järn i elden hos dig, Anna.
KRAMAR!!!!
Tack, roligt du gillar det! Kanske du vill gå med i Flickr med, efter bröllopet 🙂 Vore kul tycker jag, och kanske det inspirerar dig att låta Miss C hänga med lite mer. Jomen så är det här som du vet. Kramar