Att kalla det höstens frösådder är inte helt rätt, för det var faktiskt sommar när jag satte de flesta av fröerna. Jag började i början av augusti och en del är redan utplanterat i odlingslådorna under fiberduk.
Hur det ser ut i odlingslådorna får vi ta en annan dag och likaså vad som funkat bra och inte, både vad gäller förodlingen i polytunneln och det jag direktsått eller ska direktså när regnet kommit.
Jag har fått några fröer av svärmor så de är inköpta i Sverige, men de flesta har jag köpt online av portugisiska företag.
Kål av olika slag
Här funkar inte kål bra på sommaren. Jag provade i somras med blomkål som ska funka alla årstider men den var väldigt uppskattad av alla möjliga insekter så de fick aldrig chansen att utvecklas fullt ut. Behöver täckas om jag ska prova igen nästa sommar.
Dessa kålfröer har jag sått i aug/sept
- Blomkål, Bola de neve
- Broccoli, Grön Rasmus
- Broccoli, de Sicilia Violetto
- Brysselkål, Groninger
- Fänkål, Geant Mamouth Perfection samt egna frön
- Grönkål, Westlandse Winter
- Kålrabbi, grön (vet inte sortnamn)
- Kålrabbi, lila Colinabo
- Portugisisk kål, Tronchuda
- Spetskål, röd Kaibos
- Spetskål, Oxheart
- Svartkål, Nero di Toscana (egna fröer)
- Vitkål, Brunswich



Lök
Har sagt tidigare att jag inte ska odla lök, men så lärde jag mig att det finns vinterlök och sommarlök. Kanske jag odlat fel typ på fel säsong tidigare. Så nu provar jag igen, med vinterlök för vintern och massor av purjolök vill jag ha.
- Gullök, Valenciana Temporã
- Rödlök, Red Creole
- Purjolök, Puerro
- Vitlök har jag inte planterat än, men det har jag egen skörd att använda. De åker ner i jorden i december först.

Örter
Gräslök har jag sedan tidigare i en låda, de har kämpat i sommar men lite har jag lyckats skörda. De ser ledsna ut just nu, men jag hoppas de tar sig när det blir svalare. Annars får jag så nytt för gräslök vill jag ha. Dill har jag tillräckligt i frysen.
- Koriander, egna frön (friland)
- Persilja, Comune 2
- Persilja, Gigante d Italia
- Basilika
Basilika funkar inte på sommaren, det är för varmt. Funkar inte på vintern, det är för fuktigt & kallt. Men hade en del fröer, så jag satte dem i augusti i polytunneln och jag har skördat en omgång men tror inte det blir så mycket mer.
Rotsaker
Morötter har jag gett upp så det har jag inte sått i år och rädisor kommer jag så varje månad framöver.
- Palsternacka, Tender & True
- Rädisor, Sora
- Rödbeta, Detroit 2
Sallader
Har redan börjat skörda sallad, det har vi längtat efter. Funkar dåligt på sommaren, så det är verkligen en höst-, vinter- och vårgrönsak för oss. I år har vi en större variation så mer att blanda i vår salladsmix.
- Ruccola
- Grön sallad, Lollo Bionda
- Röd sallad, Lollo Rossa
- Sallad, Tarengo
- Asiatisk sallad, Rouge Metis
- Asiatisk sallad, Green in snow
- Spenat, Gigante de inverno



Bönor & Ärtor
Har inte provat att odla så mycket baljväxter tidigare. Men vaxbönor älskar jag så det hoppas jag kunna skörda en del. Sockerärtor är gott i sallader och gröna ärtor vill jag frysa in till soppor.
Bondbönorna lärde vi oss att älska i vintras när vi gjorde guacamole på dem.
- Vaxbönor, Neckargold
- Sockerärtor, Norli (förodling & friland)
- Gröna ärtor, Kelvedon (förodling & friland)
- Bondbönor, Temporã Violet samt egna fröer (friland)
Alla bönor och ärtplantor hjälper till att förbättra jorden, så även om jag inte skulle vilja skörda så skulle ärtväxterna få växa här, särskilt i Skogsgläntan. Så det blir många fler bondbönor som trycks ner i jorden i år.

Nu är den igång, den nya odlingssäsongen! Samtidigt som jag fortfarande skördar aubergine, zucchini, tomater och faktiskt även en gurka då och då.







26 kommentar till ”Höstens frösådder för mat”
Så fint det kommit upp. Du har plantor på gång och jag avvecklar så smått. Ha en fin måndag!
Jag var en sväng i trädgården nu och såg att mina svartkål som jag sått på friland kommer fint, blir att rensa kraftigt där.. Detsamma!
Min tanke när jag läser är de omvända odlingssäsongerna. När du förbereder och sår för en ny säsong börjar trädgårdssäsongen här hemma gå mot sitt slut. Hoppas du får skörda många godsaker framöver…
Vi kan ju odla året om, med två huvudsäsonger. Våren gäller här också för värmeälskade plantor som tomater, aubergine etc. Det hoppas jag med!
Wow, tänk att du har så här mycket i nästa odlingssäsong! Här avvecklar jag nu lite i taget, åtminstone det som är aktivt. Purjo och olika kål får naturligtvis växa stå kvar och växa vidare och vi har fin skörd av rödbetor, morötter och lite annat smått och gott. Det är nog dags att ta upp potatisen, för det hade min odlingsduktiga faster gjort i helgen. Det ska bli kul att se hur mycket som finns kvar att äta i vinter. Amandine vann i år också, jag vet inte varför jag envisas med att testa nya sorter och tro att de kanske kan bli nya favoriter? Det blir de aldrig.
Lycka till med den här omgången! Det blir säkert en god och näringsrik höst och vinter för er. Kram!
Amandine är en favoritpotatis här också! Härligt att du har så mycket kvar att skörda, jag har ju förmånen att kunna odla året om och därför inte behöver göra alla grönsaker på en gång 🙂 Tack, kram
Oj, så många olika grönsaker och örter ni har. Känns som om ni mer eller mindre är självförsörjande. Förstår dock att det inte sköter sig själv utan kräver mycket arbete och ett gediget intresse.
Kram
Mer eller mindre är vi det, men lite behöver vi ändå köpa här och där. Kram
Det var inte lite som hade frösådds. Nu får vi hoppas att allt kommer upp som det ska med.
Ha en fin måndag.
Kram Carin
Upp kommer det, frågan är om vi får behålla det för oss själva 🙂 Kram
Fullt med små plantor överallt, nu har du fullt upp med att placera ut de på dess olika platser, kul!
Det med att bönor och ärtplantor förbättrar jorden har du skrivit om tidigare, är det oavsett om jag bara låter de växa eller ska de sönderdelas på något vis? Som du kanske minns har jag både luktärter, vial och rosenbönor mot staketet, så det var väl mest därför jag undrar om jag ska göra något med de nu när de börjar vissna eller bara låta de vara när jag tagit hand om ärtor och bönor.
Kram
Ja nu är det roligt med att hitta bra platser för allt som ska ut i odlingslådor. Och så hoppas vi på lite regn snart så vi kan plantera även i Skogsgläntan. Dina ärtplantor gör nytta när de står där och lever. När de dött så kan du bara klippa ner det och lägga ovanpå jorden. Kram
Tack, då lägger jag de vid staketet de växt 🙂
Kram
Då blir mikrolivet i jorden glada! Kram
För mig låter det väldigt exotiskt att kunna odla både sommar och vinter och sätta ut allt gott. Men det är klart att det är stor skillnad och inte ett dugg konstigt hos er. Det blir förhoppningsvis massor av gott att skörda så småningom.
Kram
Det är exotiskt för mig också fortfarande. Konstigt och så mycket att lära mig. Kram
Hej Anna! Så inspirerande att läsa om allt du sår och testar, Anna! Blir så imponerad över variationen från olika kålsorter till lök, örter och rotsaker. Älskar hur du delar både framgångar och utmaningar, det gör det så lärorikt för oss andra som odlar. Ser fram emot att följa hur det utvecklas framöver!
KRAM till DIG! Anna
Det är kul med odling och extra roligt om jag kan inspirera och lära någon annan något. Kram
Så mycket godsaker du har på gång. Som andra skriver så är vi i det avlånga landet i norr på väg att avveckla och skörda det sista medan du startar en ny odlingssäsong. Det är fascinerande och underbart!
Det är häftigt att kunna odla året om här, passar mig utmärkt.
Jag har aldrig tänkt på det där med att man ju faktiskt kan odla bättre på vinter här i det brinnande klimatet vi har. Tack för tips! Vet inte om jag är någon odlare för det känns som det lilla jag försöker mig på blir rent fiasko. Fast du får mig lite att bli sugen igen. Kram
Kul du vill prova odla nu under vintern, bara välja rätt typ av grönsaker så går det nog finfint! Kram
Imponerande lista med fröer! Jätteskoj att läsa – och jag ser flera av våra favoriter där också 😄Morötter för lagring odlar vi inte utan bara en sort som är så himla söt och god att äta direkt från landet: “Purple Haze”. De ser klart udda ut: mörklila på utsidan och orange inuti. Men det är absolut den sötaste och godaste morot som vi testat. Så lite sådana har vi varje år. Men det är knepigt det där med vad som funkar och inte. Rödbetor har jag aldrig lyckats bra med ännu. Nämnde det för en kompis p åjobbet och hon hade strött ut resten av en påse rödbetsfrö typ för att bli av med. Och hon har hur mycket rödbetor som helst! Och en familj som inte vill äta dem… Vilket innebår att nu har vi också goda, hemodlade rödbetor! 😂 Mycket praktiskt! Men hon kunde inte lära ut några knep för hon hade ju inte gjort något speciellt alls. Men jag har fått reda på vilken sort det är (“Crosby”) och nästa år skall jag testa igen! Sannolikheten att hon odlar lika mycket igen är ju väldigt liten. 😁
Du har inte testat att odla brytbönor (haricots verts)? Eller gillar ni inte det? Vi har hittat en sort som heter “Cobra” som ger väldigt goda, trådfria bönor och som ger bra skörd hos oss. Och märgärtor är en ny favorit – blir riktigt söta och goda ärtor!
Känns väldigt tråkigt att vår odlingssäsong går mot sitt slut och LITE avundsjuk blir jag på att ni kan odla mest hela året runt! När det är en så kort odlingsäsong blir det svårt att hinna med – både att odla, ta hand om skörden och att hinna njuta av hela processen. Jag skulle gärna ha en längre period så att man hinner med bättre. Men vi får jobba på det! 😉
Kul du gillar, anade att du skulle uppskatta den. Härligt när en kan få hemodlat av någon annan. Jag förstår ju att det som funkar utmärkt hos er troligen inte gör det hos oss, det är ju otroligt olika klimat. Mina rödbetor blir typ bara 5 cm långa och 2-3cm i dia, så jag har slutat med det. Kanske jag provar ett annat år igen med egna frön. Lila morötter hänger ihop med vår grannkommun Castro Verde, de kallar en av sina marknader för pau-roxo.
Nej brytbönor har jag inte provat, är inte så förtjust i det. Jag lär mig fortfarande vad jag kan odla och när. Idag skördade jag lite sparris efter att ha låtit plantorna växa orörda efter vårens skörd. De ska få vara ifred igen, men kunde inte låta bli att ta några för dagens grillning. Det är verkligen något helt annat att inte ha en sådan stress som jag tyckte det var med skörden i Sverige.
Vilket inspirerande inlägg! Så kul att få se alla småplantorna, vilken rikedom. Och så blev jag hungrig (men det var nog zucchinifrallorna som gjorde det), så nu behöver jag äta innan jag sticker och jobbar. Jag hann läsa en del hos dig i alla fall. Kram!
Tack för besöket Anni, lika glad varje gång alla dina kommentarer ramlar in. Hoppas frukosten var god och jobbdagen blir bra på alla sätt. Kram!