Jag ser hur det börjar grönska i vägkanterna, hur vissa gröna plantor börja sticka upp på de ännu guldfärgade fälten. Guldet har antagit en mörkare nyans av fukten i luften.
Därför har jag tömt mitt bildarkiv på bilder där guldet tydligt syns. För nu dröjer det till nästa sommar innan vi får njuta av det igen. Nu är det dags för en annan period, en annan ädelsten, nämligen smaragden. Den gröna och grönskande perioden då gräset ska klippas och ogräs rensas.
Så en hög med opublicerade bilder med guld blir det idag, som ett fint “på återseende” till den perioden jag gillar mest av de två vi har, jo vi har fyra årstider, vilket kan du läsa om här, där jag också beskriver de båda ädelstensperioderna.
Översta bilden är utsikten på väg till vårt hus, vilket du ser i vänsterkanten.














Alla bilder är fotade under årets guldperiod. Nu låter vi smaragden så sakteliga ta över, och så njuter vi av förändringen som det innebär!







32 kommentar till ”Årets sista guld”
Väldigt vackert! Jag har nu plockat ett gäng valnötter, köpt ett vadderat kuvert, så jag meddelar när de är inlämnade på posten.
Vad roligt Jessica, tack så mycket!
Så fina bilder! Vackert ljus och fina färger!
Tack så mycket!
Gomorron Anna!
Här har vi passerat den torra perioden med råge och jag älskar och föredrar det gröna och friska, blommande som är nu 🙂 Vårkänslor på nåt vis 🙂
Ja, dom hästarna såg ut att behöva lite friskt bete, den vita såg lite mager ut ….
Vackra foton från din guldperiod iaf, och det syns att det är en period du tycker om mycket <3
Kramar!!
Fint att du får vårkänslor 🙂 Tack så mycket, ja det gör jag. Kramar
Här har vi det så grönt nu igen på alla allmänningar som har haft sin gulperiod ett bra tag.
Fina bilder på din guldperiod.
Ha en bra lördag.
Kram Carin
Ni har fått mycket mer regn än oss då förstår jag. Tack, kram
Mycket vackert! Det var året i Kalifornien som fick mig att uppskatta också den torra perioden. Det händer något då man öppnar ögonen för en tolkning som inte bygger på hur det alltid har varit förut. Guld och smaragd, vilken underbar kombination! Kram och trevlig helg.
Båda perioderna har sin tjusning helt klart! Och ja, innan vi flyttade hit tyckte jag inte det var guld, utan bara torrt. Kram & detsamma
Så fina bilder på din guldperiod! Det är ett speciellt sken över de färgerna. Vi var i Toscana i början på hösten när allt var torrt och gult, en del undrade varför vi inte åkte på våren när allt är grönt och fräscht men vi tyckte det var otroligt vackert!
Det är så sant som du säger, ett speciellt sken verkligen. Det är lätt att tänka att våren är det vackraste med blomningarna t.ex. men visst är guld fint!
Så fint du skriver om guldperioden. Vet ju att det är din favorittid och det syns på bilderna att du njuter av den. Hoppas att det blir mer bete för hästarna i och med smaragdtidens inträde. Den vita såg ju så mager ut.
Tack för guldperioden, nu ser jag fram mot bilder från smaragdperioden.
Kram
Vad fint att höra att det syns på mina bilder att jag älskar guldperioden. Ja nu tar vi oss an smaragdperioden, 1 mm regn idag 🙂 KRam
Tack för att du delar med dig av fina naturbilder.
Ha en fin lördag!
Tack för att du kikar in!
Så vackra bilder från din guldperiod! Gräset är verkligen guldskimrande och ibland med lite brända toner. Det är lite tvärtom mot här. Vi har ju vår guldperiod nu, fast snart övergår det i gråperioden.
Smaragdperioden låter så fint och det dröjer ju ett tag till innan den infinner sig här. Men alla årstider har sin tjusning även om de kommer i lite olika ordning beroende på var man bor. 😀
Kram
Tack! Så skimrande med varierade nyanser, älskart! Jag skulle inte vilja vara utan årstider, men är väldigt glad att vi inte har en lika extrem vinter som i Sverige. har hellre vår extrema sommar 🙂 Kram
Riktigt guldigt=) Hoppas att hästarna får lite extra mat….för den ena är ju väldigt mager. Ha en fin kväll!
Guld är fint! Tack detsamma
Fina bilder och fint beskrivet. Jag skulle inte kunna leva i ett klimat utan årstidsväxlingar. Det finns nåt fint i vilan och längtan, men samtidigt har jag väldigt svårt för vintersäsongen. Jag kanske ska ta till mig ditt sätt att se och beskriva årstiden med andra ord. Ska bara fnula på hur jag med vackrare ord kan se på den skånska vintern som mest bjuder på grådis, blåst och horisontellt regn… Några förslag?
Tack! Jag skulle inte heller vilja leva i ett klimat utan årstidsväxlingar, men är väldigt tacksam över att vår vinter inte är lika extrem som i Sverige. Vi känner av & märker definitivt alla fyra årstider här också, det är jag tacksam för. Nej, inga förslag 🙂
Tänk att där börjar det grönska medan det gröna avtar i Sverige. Vad ska man kalla tiden i Sverige med mörker och kala grenar tro? Det är nog inte värt ett namn med ädelsten eller något annat dyrbart ämne.
Ja det är så olika, kanske gråsten? 🙂
Vi tackar för alla bilder, vackert verkligen och bra fotat som brukligt av en specialist som dig. 🙂
Ha de fint nu.
Tack snälla, vad fint sagt! Detsamma
Fina bilder som vanligt, det är något vackert med det vissna, det tycker jag också.
Tomt med terass, det såg jag ibland på Madeira, på en del var det odlingar, det ser rätt häftigt ut.
Kram
Tack så mycket, ja på Madeira var det en helt annan liga vad gäller terasser. Verkligen häftigt! Kram
Hej Anna! Så fint du beskriver övergången mellan årstiderna! Jag känner nästan doften av fuktig jord och ser det där skimret i det gulnande gräset genom dina bilder. Älskar hur du skriver om guld och smaragd. Det gör naturens förändring så levande. Känner igen den där vemodiga känslan när en period går mot sitt slut, men också förväntan inför det som kommer.
KRAM till dig! Anna
Du har en förmåga att leva dig in i det jag beskriver, det värmer! Exakt, båda perioderna eller alla fyra årstider är verkligen så som du beskriver med vemod och förväntan. Kram
Många fina bilder och ett fint avsked till den här guldperioden. Men jag blir lite ledsen när jag ser hästarna. Det är inte bara hagen som är mager.
Kram
Ja en av hästarna ser mager ut, men inte den andra tycker jag, så vet inte om det har med tillgången till mat att göra eller inte. Kram