Eftersom vi har kompisar som bor i Estremoz så är vi där emellanåt. Och vi gillar alltid att strosa omkring i den vackra staden med all marmor överallt.
När vi varit på vineventet så åkte vi till Estremoz och hängde med kompisarna. Efter en superhärlig kväll med fantastiskt god indisk mat och sköna samtal så sov vi gott i ett av deras gästrum.
Loppmarknaden
Dagen efter var vi tillsammans iväg till loppmarknaden som tydligen är Portugals största.










Jag har tidigare visat de två loppisfynd jag gjorde, men hade självfallet kunna köpa mycket mer grejer. Där finns allt. Nu är jag inte så prylintresserad, men någon fin vas, lite nytt (gammalt) porslin för att ersätta det vi har hade jag gärna lagt lite tid och pengar på. Men som sagt, vi återvänder till Estremoz en annan dag och då kanske jag vill ge marknaden mer tid.
Trots att de bor mitt i stan och det är mycket nära till loppmarknaden så kunde jag ändå njuta av både den ena och andra byggdetaljen som mitt fotoöga hittade.
Byggdetaljer
Jag har ju fotat en del i Estremoz tidigare, den här gången blev fokuset detaljer på byggnader. Dessutom förklarar jag vad jag fastnade för. Det finns säkert både historia och funktioner för detaljerna, men de känner jag inte till.
Några detaljer på våra vänners hus, de håller på att renovera, den gråa väggen är nyputsad och kommer målas så klart. Gillar allt kring fönstret, färgerna, smidesjärnet, lilla taket och “vingen” i änden.

Gatuskylt i marmor, monterad på ett gatuhörn. I marmor.

Lite för långt avstånd för att få skärpa men jag gillar den gröna färgen som sticker ut bland alla vita husfasader. Kakel i flera variationer som hänger ihop. Den lilla takterassen längst upp, snygg marmor runt fönstren och dessutom i olika utsmyckningar på de två våningarna.

Färgade dörrar och snygg bård av kakel utmed hela fasaden. Smidesräcke är alltid tilltalande tycker jag. Dekorationerna under balkongen (över dörren) gillar jag med, tror de är i betong inte marmor just här.

Tyvärr dålig skärpa men vill ändå ha med den här vattenkällan som är så väldigt detaljrik och dekorativ. Gjord i marmor så klart.

Café Águias d’Ouro, en så häftig fasad på detta hus som byggdes i början av 1900-talet. Det är i behov av renovering och får inte längre användas till sitt ändamål förrän det är åtgärdat. När och hur det blir med det är en annan historia. Men en magisk och mångfasetterad fasad bjuder det på, där varje fönster har en egen stil. Översta bilden visar också en närbild härifrån, den där knuten är gjord i marmor.



Så snyggt med kakel precis vid takknocken. Och jag är extra förtjust i de blå/vita kakelmönstren.

Om du minns mina bilder från Faro så visade jag då många bilder när ett av husets fönster har extra fin dekoration. Här samma sak lite i skymundan bakom ett blommande träd. Du kan även se om du zoomar in att de tre fönstren/dörrarna till vänster om den maffiga dekorationen har olika motiv i marmoren. Jag som alltid gillat enhetligt i alla sammanhang har ändrat mig i många avseenden, just det här tilltalar mig enormt mycket.

En rundad husfasad. Ja det är samma hus som den bilden med kakelbård och röda fönster tidigare i inlägget.

All denna ljuvliga marmor som använts för att rama in fönster. Rött smidesräcke med glasgulor i grönt. Gillar!

Skylt i marmor, vägg i kakel. Passar min smak utmärkt.

Våra kompisars ytterdörr är så fin, jag är säker på att de vill renovera den men vet att de kommer behålla de fina detaljerna.


Kolla in takkanten, stupröret som ska fånga upp vattnet som landar på taket (ser ut som ett hål i golvnivå på takterassen alldeles ovanför stupröret) och marmor igen runt fönstren. Trots en stilren design så gillar jag de få detaljer som finns.

Avslutningsvis, blått smidesjärn, kakel och marmor.

Jag blir inte mätt på de här detaljerna. Tror jag skulle kunna gå runt och fotografera bara bygg- & arkitektdetaljer med teleobjektivet en hel dag. Den här dagen hade jag 50-140mm och det räckte ju utmärkt för de flesta motiven.
Hej då Estremoz, för den här gången, vi kommer tillbaka, vi gillar dig!







28 kommentar till ”Byggdetaljer & loppmarknad i Estremoz”
ESTREMOZ – jag älskar vad jag ser! En gigantisk loppis, ta mig dit! Jag vet att jag har städat ut och lättat konstaterat att bördan som mängder av skräp och överflöd är tung att bära, men nu när det är så upprensat nästan precis överallt känns det som att jag kan bjuda in känslan av spänningen i jakt på något speciellt. Tycker ju att det är så roligt…
Dina byggnadsdetaljer är som juveler, snacka om skönhet både i färg och form. Otroligt vackert. Tack! Kram, kram.
Det är verkligen en fantastisk stad. Förstår du känner dig lättad av all rensning, så någon liten nygammal pryl får säkert rum hos dig, både fysiskt och själsligt 🙂 Tack! Kram
Loppisar är trevliga att besöka och ibland kan man göra något fynd. Sedan har vi väl inte direkt behov av mer prylar men ibland hittar man det där lilla extra.
Byggdetaljerna är jättefina och tänk så mycket färg eller ett snyggt smidesräcke kan pigga upp och ge liv åt ett hus. Allt behöver inte vara vitt och stramt.
Kram
Det där lilla extra tycker jag om att finna, då handlar jag, men som du säger så behövs inget mer egentligen. Men att köpa begagnat känns alltid bättre när det gäller vissa prylar. Nej allt behöver inte vara vitt och stramt, det har jag verkligen insett sen vi flyttade hit! Kram
Men wow vad mycket fint porslin och glas där hade jag nog behövt minst en vecka innan jag var nöjd, jag älskar så´nt och det är alltid det första jag går till på secondhand.
Så många otroligt vackra byggnader och detaljrika fasader, där får du aldrig slut på motiv, kan jag tänka.
Det första jag reagerade på när jag såg knopen var att det är den enda knop jag minns sen tiden med scouterna, så små saker som väcker minnen.
Kramar!
Hahah, ja då hade du nog älskat den marknaden, finns massor av just glas och porslin. Motiven fanns på varje byggnad, så jag skulle nog kunna fylla bloggen under månad med bara sådana bilder om jag fokuserade på att fota det. Eller hur, jag tänkte på alla knopar jag lärt mig i scouterna också när jag såg den här råbandsknopen. Kramar
Oj, oj, oj så många vackra detaljer på byggnader. Det är en av fördelarna med att gå med en kamera runt halsen, att man lägger mer märke till detaljer, skuggor, få ärter och annat. Den här staden får det nog bli ett stopp i framöver….
Med kameran i handen ser jag helt andra saker, ja, stanna i Estremoz, finns verkligen mycket att uppleva där.
Oj, på den loppisen går det nog att göra många fynd. Skulle vara jätteroligt att gå runt där. Och så alla fina detaljer du fångat. Slitet men charmigt. Och så älskar jag ju kakel och det finns det mycket av. Många vackra motiv också. Estremoz verkar vara en fin stad och jag förstår att du gärna återvänder. I synnerhet som ni har goda vänner som bor där också.
Kram
Det är absolut så både vad gäller marknaden och staden. Tycker inte det är särskilt slitet i Estremoz, men jag fastnar nog för de detaljerna lite extra. Kram
Hej Anna! Jag älskar hur du ser det vackra i de små detaljerna… kakel, smidesjärn och gamla portar. Estremoz verkar underbar! Och loppmarknaden… en riktig skattjakt. Påminner om loppisarna i Antibes.
KRAM till dig! Anna
De små detaljerna gör ofta större skillnad än vad en tänker, i af tycker jag så. Skattjakt är helt rätt ord för den marknaden. Kände inte till loppisarna i Antibes. Kram
Vilken stad så mycket vackert den har.
Loppis var länge sedan jag var på men alltid hittar man något som man vill ha.
Ha en fin torsdag.
Kram Carin
Estremoz är en väldigt fin stad tycker jag och loppisar är kul att besöka ibland. TAck, kram
Men jag vill också gå på den loppisen!! Oj oj vad de har mycket! Gillade verkligen det du köpte därifrån.
Tycker om era kompisars dörr. När den bli ommålad (älskar den blå färgen) blir den underbart fin.
Eller de kanske vill ha en helt ny dörr?
Sedan, vilka vackra kakel (sista bildens kakel är bara wawawoom), och sådana fina detaljer överallt.
Jo, jag kan se dig GO NUTS med kameran där.
Kramar!!
Kan förstå att du vill det, en dag kanske! Hoppas de behåller det blåa, för den är underbart fin den färgen tycker jag. Roligt du gillar kaklet, nästa gång ska jag verkligen gå mer nuts! Kramar
Hej Anna!
Vilken mysig stad och jaa, så kul med loppis!!
Otroligt vackra kakel, förstår att du njuter av åsynen och att kameran brinner, hehe 😀
Här i Bcn är det dåligt med loppisar för saker (vintagekläder finns det massor av buttiker för), så det var roligt nu i Sverige att besöka. Sonen och hans flickvän inreder lägenheten i princip helt och hållet med vintage, jättemysigt 🙂
Kramar!!
Kameran var väldigt varm. Vad bra du fick loppissuget tillfredsställt i Sverige! Kul de använder vintage i sin inredning. Kramar
Många fina bilder från den här dagen. Att strosa runt på en loppis och kanske bli sugen på att köpa något litet är något jag gillar. Men det är sällan jag köper något för jag inser att jag inte behöver fler pryttlar. Men ibland är det svårt att motstå.
Du har verkligen hittat massor av fina detaljer och även större delar av spännande hus. Jag förstår att du gillar att gå omkring där med kameran och föreviga det du ser.
Kram
Det är väldigt mysigt på loppisen även om jag inte köpte så mycket som jag skulle kunna göra, vet ju att jag inte behöver mer heller. Det var fantastiskt att leta efter de fina detaljerna. Kram
Det där ser ut som en riktigt rolig loppis! Men vi skulle helt klart behöva rensa ut snarare än handla mer. Så kanske lika bra att det är LÅNGT dit för oss! 😁
Det är helt otroligt så mycket vackra detaljer du fotat i Estremoz. Det är så roligt också att inte allt ser likadant ut utan att det är så olika detaljer och stilar. Det är så roligt att se även om inte allt är i min smak. Vissa saker tycker jag är helt underbara – som det där gröna kaklet (älskar “rätt” grön färg!) och de vackra jugendliknande blomslingorna. Så vackert! Och glaskulorna på smidesräcket! Wow…
Sen finns det annat som är mer intressant än vackert – och där jag reagerar mer med “hur tänkte de där?” Som huset med alla fönsterfoder och -fromer olika. Kunde de inte bestämma sig? 😂 Eller ägdes huset av någon som hade en byggfirma och som använde sitt hus som “skyltfönster” för alla olika varianter av fönster som man kunde beställa? 😄Visst blir man lite nyfiken?
Jag verkligen älskar handtagen/smidesdetaljerna på era kompisars hus! Underbart vackra och helt i min smak.
En väldigt rolig sightseeing i Estremoz – tack!
Det var en riktigt rolig loppis! Väldigt fina detaljer, jag ser fram emot att leta efter flera nästa gång. Kul du följde med på min lilla fotorunda. Visst är glaskulorna på räcket magiska!
Oj, oj oj så mycket vackert att titta på både från loppisen men husen tar priset. Hus med själ och hjärta. Tack för att vi får se fina byggnader som ger inspiration. ´(här hade det nog fått följa med ett par större porslinsskålar hem att ha ute i trädgården. )
Fina och stora porslinsskålar i trädgården kanske det kan bli nästa gång vi besöker den loppisen. Tittade inte på priserna den här gången, men på andra ställen har jag tyckt det varit lite dyrt. Kanske det är hårdvaluta 🙂
Så många vackra detaljer! Roligt att få ta del av. Såg också flera fina tallrikar som varit trevliga att ha som middagstallrikar.
Trevlig helg!
En massa härliga detaljer och ja, tallrikar och annat porslin fanns det mycket av. Tack detsamma!
Loppisar är alltid trevliga att besöka, men det gäller att fokusera bland alla prylar. Av dina foton fastnar jag för bilden med krukan och den glada fyndarkvinnan.
Detaljer på byggnader måste vara roligt att spana efter när de är så varierade och många. Rent fotomässigt så tittar jag extra på fotot med den runda fasaden, så vacker mot den blå himlen med rundningen, det blå kaklet och det vackra mörka krönet. Den blåvita kakeldekoren under takutsprånget gör sig också bra på bild och till sist hittar jag ett fint möte mellan ett utsökt kakelmönster och ett ´blått järngaller. Förstår så väl att ditt fotoöga dras till sånt.
Det är svårt att verkligen hitta något och se enskilda prylar på loppmarknader, det är för rörigt för mig. Det är väldigt kul med detaljerna och fotandet går av sig själv.