Vår favoritkaktus som de tidigare ägarna lämnade till oss i en liten och gammal kruka heter Echinopsis Oxygyna. Den har nu bott hos oss i fem år och den har vuxit enormt, för vi har planterat den i rabatten istället.
Jag har tagit flera bebisar på den, så jag har den på tre andra ställen också, men där är de väldigt små än så länge. Hoppas det skottet jag skickade till Ulla (extern länk till hennes blogg) för ett par år sedan snart blommar.
Blommorna är bara öppna i två dagar, sen vissnar de ner och blomningen är över. I år har vi hittills haft två omgångar av blomningar, en i början av maj och i fredags, första blomningen var försiktigare – nu i helgen var det över 50 blommor på en gång!
















Det är nu tre år sedan jag ägnade ett helt inlägg åt denna ljuvliga växt, så nu var det på tiden tycker jag även om den ljuvliga blomman varit med på andra inlägg emellanåt. Bilderna är fotade vid olika tider på dygnet och med olika objektiv för att få en så stor variation som möjligt.
Det är två olika pelargoner och slingerpilört som blommar intill.
Här kan du hitta inläggen på Echinopsis oxygona från 2022 och 2023, med mycket fler bilder.






Lämna ett svar