Fem snabba igen, som idag handlar om fåglar, trädgård, odling samt att jag fixat lite med blogginläggens utseende.
Korta eller långa texter, flera eller enstaka bilder. Det blir vad det blir i de här inläggen.
Experiment: övervintra chili
Vi har en stor chili buske med många frukter som fått en helt annan start än normalt. Vi hade ett par klockchili i frysen, Roger tog fröna från en av de frukterna och sådde. Mitt i sommaren, så med andra ord väldigt sent förra året. På hösten planterade vi ut fyra stycken på olika ställen, för att testa att övervintra dem.
- En har bott i kruka på balkongen, har funkat, men inte optimalt då den torkat ut för mycket emellan vattningarna, men några frukter har vi skördat där.
- En står i skugga under vårt stora fikonträd framför huset där den bara får vatten när den visat att den behöver, där blev det inga frukter och den är bara 30cm hög.
- En planterade vi i en rabatt där den inte fått mycket vatten alls, den är död
- Den här har vi planterat i en odlingslåda i betong tillsammans med sparrisen. Den har fått vatten kontinuerligt och den är enorm!


Enligt Roger så kan den här bli 3 meter hög och det skulle inte förvåna mig, för den är har en enorm växtkraft. Efter den sista skörden för i år så klipper vi ner den rejält. Om den inte överlever den kommande vintern är det inte hela världen för vi har chili från både denna och den starka piripiri, som pulver, flakes, sambal ölek, i frysen, så vi klarar oss i ett minst ett par år.
Blåmesen badar
Har fotat blåmesen som badar förut, älskar hur intensiv den är. Absolut den som uppskattar vårt grunda fågelbad allra mest. Visst gråsparvarna gillar det också, men på något vis ser blåmesen lyckligare ut.


Bloggfix
Jag har gjort några justeringar på bloggen, på mallen för inläggen.
- flyttat ner det röda fältet med 100% tydlighet och gjort det bredare
- kommentarsformuläret ligger nu direkt efter kategori/etikett blocket
- smalnat av hela inläggssidan, jag tyckte det var för breda rader att läsa när det är mycket text och enskilda stående bilder blev för stora
- lagt headerbilden även som bakgrundsbild vid scrollning längre ner i inlägget
Hoppas du uppskattar de här ändringarna och också tycker det är lättare att läsa nu.
Ogräs eller inte
Oxalis articulata, rosa oxalis och lyckoklöver, har jag i vår rabatt framför huset och nu blommar det rosa och fint. I gruset runt odlingslådorna dyker nu den gula oxalisen, Oxalis pes-caprae, buttercup och getoxalis, upp men den vill jag inte ha så då är det ogräs. Den gula blommar inte än, men rätt var det är så är det gult lite här och där.
Jag blir inte lika frustrerad över dem längre, vet att jag aldrig kommer bli av med dem trots ogräsduk, men jag försöker rycka upp dem med lökarna för att hålla efter i alla fall. Dessutom tänker jag att jag får gratis gödsel för jag lägger det jag rensar bort i sopsäckar och lägger som gödsel där jag behöver.

Den rosa däremot, den förökar sig inte på samma sätt och troligen är det därför jag njuter av den så mycket mer, för den ger mig inget arbete.
Hängande skörd
Tänkte på det häromdagen när jag var ute på morgonen och kollade till växterna, att det är en del hängande skörd just nu. De sista tomaterna, vaxbönorna, chilin, paprikorna och granatäpple är alla frukter som hänger.





Även om granatäpple faktiskt också kan växa uppåt, ovanpå grenarna, som du ser på en av bilderna.







26 svar till ”Experiment, blåmes, bloggfix, häng & fyrklöver”
Egenodlad chili är väl perfekt att ha hemma. Mitt ex odlade nåt år och fick mängder så till och med jag fick en massa. Så gott då jag bara älskar det. Lustigt egentligen då jag inte gillar stark mat.
Det är det verkligen, härligt att du fick av ditt ex lyckade odlande.
Vi hade bara en chiliplanta för något år sedan men den gav så mycket frukt så vi har mängder av den.
Ha en fin onsdag.
Kram Carin
Det är ju en väldigt bra gröda som går att spara på så många olika sätt, länge. Detsamma! Kram
Helt enormt. Vilka härliga grönsaksbilder! Vilken skörd.
Förstår att du njuter mycket av de gulliga blåmesarna. Blir glad bara av att se bilderna.
Gällande bloggen tycker jag att den är väldigt lättläst. Hade inget att klaga på innan, men detta med den lite smalare texten är ännu bättre. Kram på dig!
Skörd är härligt! De är så söta blåmesarna, en liten färgklick också. Bra den är ännu lättare att läsa nu. Kram
Det var verkligen en imponerande chiliplanta. Tänk att de kan bli så stora. Det vore kol om den övervintrade men om inte så verkar det vara en bra växt med god växtkraft.
Så fin den lilla badande blåmesen är och det skvätter så fint om fjäderdräkten!
Kram
Den är helt magisk och dessutom är den chilin väldigt god. Den är så söt lilla blåmesen som ofta besöker oss nu. Kram
Så härliga bilder på blåmesen. Vi har ett fågelbad, men vi har aldrig sett någon fågel blaska av sig i det. Däremot dricks det vatten under de varmare dagarna på året.
Konstigt de inte blaskar sig de varma dagarna, kanske den är för djup? Har märkt att här badas det flitigast i de grunda fågelbaden.
Blåmesarna ser ju ut som leksaksfåglar. Så fina! Och så är jag avundsjuk på dina granatäpplen. Det blev ett som inte var sjukt på mitt träd i år. Men men det kommer nog igen. Kram
Vi har så många granatäpplen, jag äter och äter.. 🙂 Jag SMS:ar några till dig! Kram
Då vet ni nu vad en klockchili behöver för att trivas.
Vad roligt att ha en söt liten blåmes att titta på när de badar. Fina bilder på den lilla krabaten.
Ändringarna i bloggutseendet skulle jag nog inte ha tänkt på om du inte hade skrivit om det men nu ser jag dem. För mig gör de ingen större skillnad men det är ju viktigt att du trivs med din blogg.
En del ogräs är fina och om de inte sprider sig för mycket så kan de nog vara välkomna.
Kanske är det skönt för knän och rygg att allt inte växer på låg nivå. Det är inte så dumt att kunna stå raklång och skörda emellanåt.
Kram
Tack, de är så fina de små fåglarna. Ja det här rosa ogräset är väldigt välkommen. Kram
Inte trodde jag att chiliplantor kunde bli så stora! Skulle den inte överleva så vet ni ju hur ni ska sköta den nästa gång! Den lilla nybadade blåmesen som tittar upp över kanten är bara för söt! Ogräs kan vara riktigt fint men det är bra om det inte förökar sig alltför fort!
Och vi kan vänta med att odla igen.. mycket chili finns det överallt här hemma just nu. Om ni gillar får ni gärna en påse till er frys när ni kommer. Älskar våra fågelbesök.
Anna, jag dör söthetsdöden nu tror jag… <3 Mer badande blåmesar åt folket säger jag bara!! Och så otroligt fint fotograferat!
Tack för det lilla guldkornet idag <3
Gott med granatäpplen och chili!! Vår chiliplanta är dock långtifrån 3 m, haha 😀
Stor kram!!
Hahah, tack, visst är den söt – älskar dess iver i badvattnet. Chiliplantorna behöver ju inte bli så stora som vår, de brukar ge bra med skörd oavsett. Kram
Alltså bilden på blåmesen i badet … SÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖT!!! HUR söt är den inte och den ser så nöjd ut.
Sedan, ni lär ju få tre meter höga chiliplantor. ALLT trivs hos er, precis allt. Men så har ni ju gröna fingrar deluxe också.
Att ni har granatäpplen … ÅÅÅÅ!!
Vaxbönor, du vet hur mkt jag älskar sådana.
Ogräset är vackert, Anna. Kramar från mig””
Exakt, så himla nöjd verkar den vara. En kan tro att allt trivs men det gör det verkligen inte. Men nog är det mycket som gillar vår behandling, det gör mig glad. Kramar
Men ååå så söt blåmesen är där den tittar över kanten, det blir alldeles varmt i hjärtat.
Jag hade en sån tufsig blåmes här för ett tag sedan, det regnade men den var hungrig och trotsade regnet.
Wow vilken chilibuske, hoppas den klarar vintern nu, när jag ser den kommer jag att tänka på att jag ska klippa ner syrrans chili som övervintrar på restaurangen.
Den gula oxalisen, jag förstår inte att vi säljer den på trädgårdsavdelningen på ica, det är nästan så jag har lust att varna kunder som köper den, 😅
Den gör mej galen då den kommer överallt, dessutom i snabbare takt än jag hinner dra upp den, jag slänger den vid staketet mot kanalen där kan den växa om den vill.
kram
Jättesöt och tufsig liten kompis, som ger mig mycket glädje. Om den inte klarar denna vintern så är det som där, ingen fara. Är den gula oxalisen lika invasiv i Sverige? Ja då förstår jag inte heller varför den säljs. Bra du hittat en plats där den kan få sprida ut sig. Kram
Vilka underbara bilder på blåmesen:)
Tack så mycket! Ett gulligt motiv att fånga.
Blåmesen tar priset, himmel så gullig den är och så fina dina bilder är.
Chili är gott och visst kan det bli lite väl mycket av det goda också. Jag har delat med mig av åt grannarna, plantor alltså och har själv två chiliplantor kvar. Klipper snart ner dem…
Ni bor i ett paradis Anna! Underbart att se hur fint ni har det med allt som växer.
Lycka till !
kram
Tack Karin, roligt du gillar bilderna! Jag håller med, vi har lyckats skapa ett riktigt paradis. Kram