överlevnadskit

Preppa för extremt väder

Publicerat den

Nyheter och myndigheter gick under alla de passerade stormarna (15 st namngivna) och bad innevånarna att förbereda sig inför den ökade risken med extremväder. Så även vi har börjat se över hur vi kan preppa, för detta är inte bara ett vinterproblem, även på sommaren kan det bli akuta situationer av brand och strömavbrott t.ex.

För att kunna klara sig vid olika situationer såsom skred, stormar, översvämningar och strömavbrott så rekommenderas ett 72-timmars kit för att klara de behov som kan uppstå.

Så här ser kitet ut enligt en artikel i Portugal News(extern länk) och längre ner kommer våra tankar kring de olika punkterna.

  1. dricksvatten och mat (som klarar sig utan kyl/frys) för tre dagar
  2. första hjälpen kit och nödvändig medicin
  3. belysning och kommunikationsmedel såsom ficklampa, bärbar radio, batterier och laddade powerbanks
  4. väderanpassade kläder, filtar och rejäla skor
  5. kopior av viktiga papper i en vattentät förvaring
  6. hygienprodukter och soppåsar
  7. andra bra-att-ha-saker: vissla, kontanter, karta, fickkniv

Vårt preppande

De nämnde inte brand som orsak för att preppa, men det tycker jag absolut borde vara med på listan. Vi började faktiskt vårt preppande redan när vi köpte huset, just genom att välja ett hus där risken för skogsbrand och översvämningar är minimal.

Vi känner oss trygga här hemma, risken för att vi skulle behöva evakueras känns inte överhängande. Men tycker ändå den aspekten ska vara med i vårt preppande.

Att vara förberedd till viss del känns bra. Det är ju som att skriva testamente, det gör vi ju inte för att vi känner att döden är överhängande, men det är skönt att det finns ett. Så resonerar vi med det här preppandet som vi alltså börjat ta tag i.

Dricksvatten och mat (som klarar sig utan kyl/frys) för tre dagar

Vi har vatten från kommunen, vilket funkar även vid strömavbrott. Men något kan så klart hända som gör att det slutar komma ett klart och fint vatten ur kranen. Så vi har alltid en 5-6 liters vattendunk ståendes för att inte bli utan dricksvatten. Vi har 12 kubik med regnvatten i våra vattentankar vilka fylls på vintertid och räcker till aug/sept och så har vi 27 kubik i saltvattenpoolen, så just vatten känns inte som något som vi behöver förbereda mer.

Mat har vi i odlingslådorna, massor av nötter i skafferiet och frysarna är fulla med mat. Skulle strömmen gå över en lång tid så skulle vi behöva dela med oss av maten i frysen till andra också. Om vi skulle tvingas lämna vårt hem så finns det ju mat att rycka med sig, men det finns inget förberett för en sådan händelse, kanske ett par konservburkar ska läggas i kitet också. Vi får fundera på vad som kan vara lämpligt.

Första hjälpen kit och nödvändig medicin

I bilen har vi ett första-hjälpen-kit och i handväskan har jag en astmaspray alltid liggande. Det är den enda medicinen jag känner är viktig om vi skulle behöva lämna vårt hus. Ögondroppar och allergitabletter kan ju vara skönt men det är inte livsnödvändigt.

Belysning och kommunikationsmedel

Alltså ficklampa, bärbar radio, batterier och laddade powerbanks

Den här punkten kan vi verkligen bli bättre förberedda på. Vi har i och för sig solceller och därmed egen ström och internet via Starlink så länge vi har ström. Men det är ju bara när solen lyser och många oväder sker ju i molnigt väder. Vi har ingen bärbar radio och våra powerbanks är inte uppladdade, de tappar sin ström med tiden så de behöver vi titta över. Vi har flera ficklampor, varav en skulle kunna hamna i kitet.

Väderanpassade kläder, filtar och rejäla skor

Vi har inte en extra uppsättning av kläder och skor som vi kan lägga i ett kit. Om vi hamnar i läget att vi behöver lämna huset så hoppas jag att vi har tiden att sätta på oss eller rycka med oss rätt kläder, vilket finns vid ytterdörren, på samma sätt som vi då förhoppningsvis även hinner plocka fram och ta med oss kitet. En lapp med texten FILT kan jag lägga i kitet, som en påminnelse om att rycka med mig en sån också.

Viktiga papper i en vattentät förvaring

Jag har kopior på viktiga papper i min handväska för att de ska vara med mig/oss hela tiden när vi är är ute och far. Men jag ska ta ytterligare kopior och plasta in och lägga i kitet.

En sak de inte nämner men som jag klämmer in under den här punkten är tillgången till viktiga telefonnummer, sin egen adress, koordinater kanske.. ja allt sånt som finns tillgängligt bara i telefonen och i iCloud. Det känns väldigt sårbart, så därför har jag skrivit ner telefonnummer, även våra egna (!), olika identifieringsnummer och annat som vi normalt bara har tillgång till via mobilen i den här fina Lissabonboken, vilken också ska läggas i kitet.

Hygienprodukter och soppåsar

En deo och tvål kan ju vara skönt att ha tillgång till i ett sånt läge. Har en variant på en deo som jag inte tycker om, den var jag på väg att slänga, men den blir perfekt i det här kitet. Likaså en rulle med påsar ska läggas där i.

Andra bra-ha-saker

Tidningen föreslår även att en lägger dit en vissla, kontanter, karta och fickkniv

En vissla har jag aldrig ägt, om jag säger att jag inte kommer köpa det nu heller så lär jag behöva en i framtiden, därför har det lagts till i inköpslistan. Kontanter använder vi en del här, men på senare tid har jag faktiskt inte haft några kontanter i handväskan. Att lägga en liten hög i kitet kan inte skada, så det ska jag fixa. Ett multiverktyg av något slag kan ju vara bra också.

En plats för preppningskitet

När jag nu gått igenom punkterna så inser jag att en av mina lådor i nattduksbordet skulle passa att samla dessa saker. Det är lättillgängligt och ganska rymligt.

Påminnelser, har lagt till påminnelser om att med jämna mellanrum byta ut färskvattnet, ladda powerbanks och se över kitet.

Så nu ska vi bli bättre preppade, för som jag sagt tidigare och som även sägs i artikeln, risken för extremväder ökar. Vi har klarat oss fint hittills men vad som händer i framtiden vet en ju inte och det känns bra att vi nu är på gång att skapa det här kitet.

Hur känner du för sånt här? Är det något du tar lätt vid eller känner är viktigt för dig? Finns det något scenario som du känner är mer överhängande än något annat där du bor?

26 svar till ”Preppa för extremt väder”

  1. Profilbild för LillaSyster
    LillaSyster

    Fin bok du köpt. Jag har inte vatten på lager. Mat finns ju både i frys och skafferi och till katterna. Det kanske är dags att ta tag i att göra en riktigt låda. Det mesta som behövs finns ju här hemma, men utspritt och är ju inte bara att grabba tag i. Ett bra och tänkvärt inlägg, här skickar ju MSB ut foldrar med jämna mellanrum om vad som bör finnas i krislådan.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tycker också den var fin, köpte den i Lissabon när jag var där i höstas. Eller hur, det är utspritt, att samla ihop det känns vettigt. Bra MSB skickar info emellanåt.

  2. Profilbild för Znogge

    Vi har inte kommit till skott där men visst är det bra med en beredskap om något skulle hända. Även här rekommenderas man att ha en krislåda. Undrar om det inte rekommenderades för en vecka men där är jag lite osäker.
    Vilken fin bok!

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Boken är väldigt fin och ja, en krislåda är ett bra ord! Kram

  3. Profilbild för Mamma C

    Låter toppen att fixat detta men något sådant har vi inte gjort. Kanske man skulle.
    Kram Carin

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Vi är inte klara heller, men vi har kommit långt i tanken och påbörjat den i alla fall. Kram

  4. Profilbild för Lars
    Lars

    Jag tycker att det är en bra idé att preppa. Helt enkelt att vara lite lagom förberedd på att otrevliga saker faktiskt kan inträffa.

    Man kan göra en enkel riskanalys genom att identifiera och lista upp konkreta saker som kan gå fel (stort som smått). Sedan sätter man en siffra på hur sannolik händelsen är och en siffra på hur allvarliga konsekvenser den kan få. Man kan t.ex. använda en skala 1-3 eller 1-5. Sedan multiplicerar man sannolikhet med konsekvens. De händelser som då får högst produkt är de man bör prioritera att göra någonting åt. Därefter gör man åtgärdsplaner som man ser till att verkligen genomföra och följa upp.

    Nu kanske detta tankesätt låter lite ”akademiskt” (ja, jag är yrkesskadad 😉), men det behöver inte vara så knepigt…

    Man kan t.ex. tänka: ”Vi har en elbil. Det är vanligt att 12-voltsbatteriet laddar ur på elbilar och då går de inte att starta. Konsekvensen är inte så allvarlig, men det är irriterande att behöva ringa efter en bärgare för att få starthjälp eller bogsering.” Tycker man då att sannolikhet * konsekvens är tillräckligt hög så köper man en startbooster och lägger i bilen. (Och kommer ihåg att lägga den så att den går att komma åt även när bilen är ”död” i övrigt…)

    Eller så tänker man kanske: ”Det är är inte så sannolikt att vårt hus börjar brinna på natten och att vi inte kan ta oss ut på annat sätt än genom våra sovrumsfönster som ligger lite väl högt upp för att hoppa ut ifrån. Konsekvensen om det ändå inträffar är att vi förmodligen inte överlever.” Tycker man att sannolikhet * konsekvens är tillräckligt hög så skaffar man en portabel brandstege och förvarar den i sovrummet.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Bra tips Lars! Tack för så tydlig beskrivning och hjälp i att ta beslut kring vad en ska fokusera på.

  5. Profilbild för Marianne

    En bra lista till hjälp att fixa ett kit för eventuellt behov.
    Här är det nog mest kriget och/eller avstängd bro som känns oroligt.
    Jag har tänkt att jag borde ordna så de viktigaste finns lätt tillhands, men det blir inte av,
    tänker som många andra ”det händer inte här” , sticker huvudet i sanden helt enkelt!
    Kanske får jag en kick att titta över saken nu när du påminner ☺️

    För flera år sedan gjorde jag i ordning en bok till barnen tills efter min tid, men nu inser jag att jag måste se över och uppdatera den, dels har jag bytt banker och Harald är ju borta samt att det har kommit små barnbarnsbarn.

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Förstår de hot du tycker känns närmast dig. Hoppas du fick en kick både till prepp och att se över bokinnehållet. Kram

  6. Profilbild för Ibod11 - Ingrid

    Ni verkar vara väl förberedda på en eventuell kris och det ni inte har just nu står på handlarlistan. Ni har en del fördelar jämfört med t ex mig eftersom ni bor i ett hus med andra värmeförutsättningar och ni kan fixa mat på en grill eller helt enkelt över öppen eld. Mat har ni massor i odlingarna men det är ju det där om ifall ni behöver lämna huset snabbt. Det har jag tänkt på lite extra eftersom jag bor i ett hus med grannar som jag inte alltid är säker på har full koll. Största och kanske enda risken är nog brandrisken. Men jag har packat en väska med diverse saker som gör att jag klarar mig några dygn och där har jag kläder, extra skor, mediciner, hygienartiklar och en del annat. Kanske borde jag även packa ner övriga preppgrejer där också. Jag har en vevradio med ficklampa och möjlighet att ladda t ex mobilen, ett stormkök med t-sprit etc och konserver och torra skafferivaror har jag alltid gott om. Kontanter har jag inte och jag vet inte varför jag skulle ha sådana. Jag räknar med att inte behöva handla något under minst en vecka. Så jag är också ganska förberedd. Vatten finns i flaskor i frysen och på vintern även i en stor hink med lock på balkongen. Sommartid har jag ju nära till sjön. Det som är problem här är ifall det blir ett långvarigt strömavbrott när det är som kallast. Men då får jag hålla mig varm med alla filtar och genom att röra på mig 😀 Så länge man hinner ut i tid om det brinner så fixar sig nog resten också.
    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Vi är i alla fall förbereda på det sättet att vi tagit tag i det, allt är inte klart än dock. Du verkar ha full koll, det tycker jag var bra att läsa. Kontanter är nog viktigare här än i Sverige, men så tänker jag att det kan ju vara så att det inte går att handla med kort en krisdag, då kan kontanter vara bra. Tror som du att det mesta nog löser sig, men det känns bra att ha börjat preppa lite ändå. Kram

  7. Profilbild för Monnah

    Jag är uppvuxen med propers, så det sitter i ryggmärgen på mig. När folk slogs om toarullar under Covid blev jag mycket förvånad, bara en gång i mitt liv har jag stått utan toapapper och då STAL jag en från SJ:s toa på tåget. Detta var när jag hade flyttat till egen lägenhet och det inte fanns några affärer öppna efter kl 18. Usch, har fortfarande dåligt samvete över den där toarullen. Den hade t o m SJ tryckt på sidorna! Tur att det inte fanns så mycket kvar på den.
    Underbaraclara har ju sitt lilla Konsum i källaren, så har vi det också. Tja, kanske mer en minibutik. Det krävs uppdatering och att rotera varor så det inte bara är grejer som ska slängas om de blir för gamla. För mina föräldrar var det alltid tydligt att det inte handlade bara om krig eller naturkatastrofer, det var en ödmjukhet för förändringar i den privata ekonomin, arbetslöshet eller inflation (föräldrarna betalade ju t ex 13% ränta och mer vid tillfälle), men också att någon kan bli sjuk eller t o m dö. Det är lätt att tänka att allt ska vara imorgon som det är idag.
    Det låter som att ni är mycket väl förberedda! Tack för intressant inlägg. Kram!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Förstår du tycker det känns jobbigt med den stulna toarullen. Gillar dina föräldras tankar på de mjuka förändringarna som kan komma och göra att ett visst preppande kan vara väldigt skönt. Tack, vi är på väg att vara förberedda, är inte klara med alla detaljer. Kram

  8. Profilbild för Anita

    Nu vaknade det dåliga samvetet igen. Så många gånger vi pratat om att preppa men det stannar ofta vid det. Konserver har vi hemma och powerbank har vi som vi försöker hålla fulladdade. Länge har vi pratat om att ha dunkar med vatten och det måste vi nog ta tag i. En nödradio har vi faktiskt tittat på senaste dagarna och kommer nog att skicka efter.
    Ni verkar vara väl förberedda. En sak som låter väldigt bra är viktiga papper i vattentät förvaring. Ett bra inlägg Anna!

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Ajdå, det var inte meningen att ge dig dåligt samvete! Men att bli påmind emellanåt är inte fel, och ni har ju ändå en del ordnat redan. Tack, kram

  9. Profilbild för JoY

    Ni verkar vara väldigt bra förberedda, vilket inte är helt fel man vet ju aldrig vad som kan hända. Vi började med en back där det hamnade konserver hygienartiklar radio osv Regnvatten har vi de stora ”sockerbitarna”, värme får vi av kaminen. Och där tog det stopp, skygglappar på, det är som jag vill inte riktigt tänka på vad som kan/kommer hända, med tanke på landet i öst.
    Fin bok förresten.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det är viktigt, och jag tror det blir allt viktigare faktiskt. Vi har kommit långt, men allt är inte på plats än, och genom att skriva om det så etsade jag fast det lite extra hos mig. Gillar boken, den gör mig glad!

  10. Profilbild för Hannas krypin

    Det är bra att förbereda sig. I kris måste man kunna ta hand om sig själv.

  11. Profilbild för Marja
    Marja

    Bra att du lyfter upp ämnet!
    Själv lever jag prepperliv delar av året pga att vägen till min gård i Alto Alentejo ibland är översvämmad även en vanlig vinter. Nyss blev det mer än fyra veckor mellan shoppingturerna. Så 72 timmar gånger 10 gäller för mig.
    Jag bor helt off grid med tre solpaneler och två batterier. Det var lite dåligt med el i början av januari när det var mulet och regnigt, korta dagar och dålig ”solvinkel”.
    Nötter, fiskkonserver och tyskt fullkornsbröd i plastförpackning är mina bästa mattips för preppers.
    Och vad gäller radio så finns det möjlighet att lyssna med surfplatta, utan internet. Det var jag glad för i våras när det var elavbrott i hela landet och internet inte fungerade.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tack! Då förstår jag du behöver preppa, hoppas du slipper bli instängd av översvämning mer den här vintern i alla fall. Bra info om radio via surfplattan!

  12. Profilbild för Annika

    Ja, det är absolut bra med lite prepping. Efter 9/11 minns jag hur vi uppmanades att göra det. Och jag vet att folk som bor i orkanutsatta områden tex är mer förberedda än vad vad kanske jag och P är. Vi är då inte speciellt rustade, kan jag säga. men för några år sedan fick vi en väska med en massa olika hjälpmedel om det värsta skulle hända. Det var från Peters pappa. Han gav sina tre barn varsin sådan i julklapp.
    Men nej, jag jar inte mkt extra hemma om det värsta skulle hända. Dumt, borde nog ha en liten stash iaf.
    Är inte ett dugg förvånad över att du och R är preppade. BRA. Kramar och trevlig helg!!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det var en fin gåva från svärfar, så omtänksamt! Vi jobbar på att bli bättre preppade. Kramar och detsamma!

  13. Profilbild för Matilda

    Intressant att läsa och reflektera kring. Vi har en beredskapslåda, alltså ett köpt kit och en del övriga saker som kan hjälpa vid t.ex. strömavbrott. Vi försöker ha mat hemma som är enkelt att tillaga eller inte behövs tillagas. Men för en långvarig kris är vi nog inte så bra förberedda. Översvämning är nog inte så stor sannolikhet, men brand, stormar, externa hot… Framför allt känner jag att jag saknar grundläggande kompetenser för t.ex. klara mig utomhus. Det är också svårt att tänka bort dagens grundläggande samhällssystem (el, vatten, avlopp, matförsörjning, betalmedel…). Vi borde nog ägna en hel dag att tänka igenom och planera för scenarios, men jag får nog medge att skyddlapparna alltför ofta är på.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Bra det finns såna färdiga kit! Att fundera kring sannolik och anpassa preppandet efter det tror jag är rätt väg att gå. Helt rätt tänkt med att ha grundläggande kompetenser för att klara sig utomhus. Lätt att skygglapparna sitter på, jag har själv haft mina på tills nu.

Senaste inläggen

Translate »
error: All content is protected! If you want to use an image, contact me.