Skogsgläntan i januari

Publicerat den

Trots allt regn som kommit i januari har vi ändå fått gjort en del i Skogsgläntan, vi har nyttjat uppehållen väl tycker vi. Häng med!

Klippt & beskurit

När regnen pågår är det samtidigt varmare, så gräset växer fort nu. Har klippt det ett par gånger, men inte längst ner på fältet, där är det för blött.

Beskurit Royal Gala äppelträdet samt alla blåbärsbuskar. Grenarna har vi kört ner till flis.

Vatten

Innan marken var rejält mättad av vatten så tömde jag ut vatten från regnvattentankarna inför regn. Ledde bort vattnet till blåbärsområdet med en vattenslang. Nu är det ingen idé att göra så för det är alleles för blött i marken. Men om det får torka upp igen och det sen finns regn i prognosen så kommer jag göra om det. Marken är det bästa stället att lagra vatten.

Så eftersom vi har fulla tankar och det kommer mer och mer regn så har vi kopplat på och lagt ut plastslangarna för att leda bort vattnet så långt som möjligt ut på fältet. I år har Roger bockat armeringsjärn och tryckt ner i marken för att hålla fast slangarna, som förra året flaxade vilt och vred sig i blåsten.

Planterat & sått

Plantera träd nu i januari rekommenderar portugiserna, men med allt regn så är jag glad att jag gjort det tidigare. Kanske träden har en större chans att överleva, kanske inte. Vi får se. Nu har ju de flesta tappat sina blad och sover förhoppningsvis gott.

I januari har jag bara planterat:

  • fler lavendelsticklingar
  • skott från oleander som inte hade rotat sig först (test)
  • ett nyinköpt Fuji äppleträd i blåbärsområdet

Slängt ut linfrön på terassen och hoppas på blomning och resten av mina alfaalfa frön samt italienskt darrgräs har jag spritt på hügelbäddarna.

Grävt

Fortsatt grävandet på den andra upp och ner vända hügelbädden. Den vattenfylldes av regnet, men till slut så kunde Roger gräva färdigt.

I botten tömde vi fyra hinkar med Bokashi, sen la Roger alla kvarvarande stora grenar, stockar och träbitar vi hade innan han täckte med jorden igen.

Bokashi och stockar ligger i , nästa steg är att lägga tillbaka jorden över allt.

Potatislandet

I området in emellan avokado- & citrusträden alldeles nedanför balkongen hade vi potatis förra våren. Jag har provat att odla kål där under vintern men det har inte gått alls. Några purjolöksplantor har fått vara fred.

Gjorde området större, genom att gräva bort ytlagret, sedan på med kartong från leveranslådor och ovanpå det flis som gångar och jord som bäddar. Tömde också ut förra årets ogräspåsar i bäddarna.

Eftersom Roger bygger en ny odlingslåda i betong uppe i köksträdgården så fanns det en del matjord där som han körde ner och la som ett ytterligare lager på dessa bäddar.

Sen satte jag 5 kg sättpotatis i fårorna och har med högarna intill förberett för att kunna kupa framöver.

Satte även några vitlökar i det området, där kålen inte fick vara ifred. Som en test för att se om det blir några bra lökar med den mer sparsmakade bevattningen jag gör här. Tanken är att sätta sötpotatis här också i april, när jag skördat potatisen.

Polytunneln

Jag ägnade en dag åt att städa polytunneln. Det finns plats för vårens frösådder nu, vilka några är påbörjade.

Eftersom tygdetaljerna i polytunneltältet totalt krackelerat av solen så gick en dragkedja sönder i dörren. Då lagade Roger det med brädor! Det är en vinterlagning, för på sommaren behöver dörren vara helt öppen och då får han tyvärr skruva bort allt igen. Men det har funkat väldigt bra nu under stormarna.

Vi försöker få tag i företaget som vi köpte av för att se om vi kan köpa bara plasten som en reservdel. Stommen håller toppenbra.

Bilder 1 februari

Och avslutningsvis, så här ser det ut just nu i Skogsgläntan. Längst till höger i bild nummer två finns en hög med matjord och en liten hög med flis. Allt annat har vi tagit hand om och spritt ut där vi vill ha det.

Som du ser till höger i fjärde bilden har mitt experiment med vitklöver tagit sig fint. Frågan är hur länge det kommer vara grönt sen när allt torkat upp i vår och sommar.

Översta bilden är AI-genererad på OpenArts webbplats. En bild som visar visionen för Skogsgläntan.

32 kommentar till ”Skogsgläntan i januari”

  1. Profilbild för Anette

    Det är alltid kul och intressant att läsa om ert projekt med skogsgläntan.
    Ett jobb som kommer att pågå under lång tid. Det är spännande att följa.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Roligt du gillar Anette, för ja det kommer att pågå under en lång tid.

  2. Profilbild för Jessica
    Jessica

    Jag ser hela tiden fram emot nästa månads rapport om skogsgläntan. Tycker också att det är ett spännande projekt att följa.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Gör mig glad att höra Jessica!

  3. Profilbild för LillaSyster

    Ni har verkligen gjort massor och fint blir det. Hoppas nu att träden tar sig och att vitlök och potatis tittar upp. Det är ju en viss känsla att gå ut och hämta sina egna potatis. Borde ju finnas någon som säljer “plasten” som reservdel. Ha en bra torsdag!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Vi hoppas allt tar sig, att regnet upphör och att våren kommer med sol och värme snart. Vi har kontakt med företaget och ska ta lite foton och skicka, men just nu blåser det för mycket för att jag vill öppna polytunneln. Tack detsamma!

  4. Profilbild för Anita

    Som vanligt är det så roligt att följa ert projekt med Skogsgläntan. Bra att kunna leda ut vattnet med slangar och smart att förankra slangarna med armeringsjärn. Hügelbädden tror jag kommer att bli väldigt bra. Förstår att polytunneln blir hårt ansatt av väder. Hoppas ni får möjlighet att köpa plasten som reservdel. Roligt med vitklövern som verkligen ser frodig ut. Här fungerar det utmärkt med vitklöver, vi försöker ha så mycket som möjligt i gräsmattan då det är grönt och fint även är det är torka så jag tror det kommer att fungera bra hos dig.

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det gör mig glad att du gillar de här inläggen. Vi hoppas vi kan få tag i en ny plast. Har förstått vitklöver är grön länge vid torka, frågan är hur länge hos oss 🙂 De ska bli kul att se i sommar. Kram

  5. Profilbild för Marianne

    Smart att sätta fast slangarna på det sättet.
    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Ja det tycker jag med, det var nödvändigt helt klart i den här blåsten. Kram

  6. Profilbild för bmlarsreseblogg
    bmlarsreseblogg

    Skoj att se hur grönt allt är i Skogsgläntan nu men förstår att ni snart måste vara nöjda med regn och att ni nu behöver lite sol och värme för att det ska börja växa till sig. Hoppas ni får tag i plasten till polytunneln för den måste ju slitas hårt av sommarens sol och den här vinterns oväder. Ha det fint! Kram!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Vi är väldigt nöjda med regnandet nu. Skulle välkomna solstrålar med öppen famn. Tack, kram

  7. Profilbild för Znogge

    Skogsgläntan är verkligen ett intressant projekt att följa. Det händer något varje månad och även under vinterhalvåret.

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Roligt du tycker det! Det tycker jag med 🙂 Kram

  8. Profilbild för Micke

    Blir så imponerad över hur flitiga ni är, stort tack för att du låter oss andra vara med på ett hörn via din blogg.

    Ha det bäst nu.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tack, roligt du vill vara med på ett hörn. Detsamma!

  9. Profilbild för Monnah

    Så mycket hårt arbete ni lagt ner! Mycket bra gjort. Jag älskar Fuji-äpplen och hoppas att ert träd tar sig ordentligt. 🙏🏼 Kram!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      En del har det blivit, så roligt! Jag älskar också Fujiäpplen. Kram

  10. Profilbild för Annika

    Skogsgläntan alltså, det är minsann ett intressant projekt.
    Allt arbete ni lagt ner där betalar sig.
    Fuji-äpplen, köper dem här på affären, så goda.
    Hoppas att dina tar sig, och att de ska blomma sååå vackert.
    Sedan, ni har så grönt!!! FINT!
    Kramar!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Ett fantastiskt kul projekt, så roligt vi drog igång det! Visst är Fuji äpplen underbart goda. Väldigt grönt av allt vatten. Kramar

  11. Profilbild för Carin
    Carin

    Jag får så mycket inspiration och tips från din blogg Anna! Tack!
    Vilken funktion har plastflaskorna i potatislandet?

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Roligt att höra Carin. De skyddar små små trädplantor.

  12. Profilbild för Ibod11 - Ingrid

    Det ser så fint ut nu men det dröjer så klart länge innan det är en riktig skog. Nu är det mer som en välskött trädgård.
    Jag håller alla tummar för att Leonardo inte ska komma och förstöra hos er. Mer regn att vänta verkar det som men kanske går det relativt bra även den här gången jämfört med mer kustnära trakter.
    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Ja det lär dröja innan det blir en riktig skog 🙂 Leonardo har passerat och lämnat en massa regn och men de hårda vindarna har inte förstört något hos oss. Kram

  13. Profilbild för Marika
    Marika

    Så gott med fuji-äpplen. Konstigt att oleandrarna inte tagit sig. Här växer de så det knakar.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      De är väldigt gott! Oleanderna tar sig fint, men jag satte ner dem i jorden innan de hann sätta rötter, jag uttryckte mig kanske otydligt. De älskar klimatet här så jag tror även de utan rötter kommer ta sig.

  14. Profilbild för Sara i Barcelona

    Hej Anna!

    Skogsgläntan kommer att bli så fin, med allt ert idoga arbete, det är jag övertygad om 🙂
    Hoppas att vädret snart ordnar upp sig så att planteringarna får frodas. Håller tummarna för att äppelträdet får fart och ger er både vackra blommor och äpplen 🙂

    Ha en fin kväll!
    Kramar!!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det hoppas och tror jag med! Efter regn kommer sol, nu väntar vi på den! Detsamma, kramar

  15. Profilbild för Channal

    Hej Anna! Så härligt att läsa om allt ni får gjort i Skogsgläntan trots allt regn! Jag blir verkligen inspirerad av hur ni nyttjar vädret, vattnet och planerar för framtiden. Och det gör mig sugen på att själv börja gräva i min egen trädgård snart! Men det dröjer nog några månader!

    KRAM till DIG! Anna

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Kul du läser Anna! Snart är du igång i trädgården, våren är på gång sakta men säkert. Kram

  16. Profilbild för Anni

    Njuter av att se det gröna gräset och läsa om allt som är på gång hos er. Tack för att jag för en stund kan glömma den vita världen jag har utanför fönstret …

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det vita har ni haft mycket av den här vintern, kanske då våren kan komma med besked när täcket är borta, då det skyddat marken.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Senaste inläggen

Translate »
error: All content is protected! If you want to use an image, contact me.