väljer mina personer

Väljer mina personer

Publicerat den

I mitt inlägg om att rensa, om att leva enkelt och använda minimalismens verktyg så nämnde jag att jag väljer mina personer och alltså rensar även i relationerna. Här är lite mer om det.

Alla relationer ser inte likadana ut, det finns olika cirklar av bekanta och vänner runt mig. Jag har funderat en del på den innersta kretsen, vad jag önskar och förväntar mig av oss och vår vänskap. Har berört vänskap tidigare, t.ex i ett inlägg från 2024, som du kan läsa här.

Närhet, timing & energi

Vänskap bygger på tre grundpelare enligt Mel Robins: närhet, timing och energi och jag kan verkligen hålla med om att när det sker förändringar i någon av dessa pelare så förändrar det också relationen.

För relationer förändras, det är bara att inse. Antal vänner varierar och personer hoppar in och ut ur de olika vänskapscirklarna, en del fördjupas och en del rinner ut i sanden. Det är jag övertygad om är en del av livet och vår egen personliga resa. Jag tycker också att kvalitet är viktigare än kvantitet!

Making new friends as an adult is hard because the people I’d get along with the best also don’t want to leave their house.

Mel Robins

Att ha förväntningar på varandra i en innerlig vänskap tycker jag är viktigt, det gör att relationen utvecklas och fördjupas. Jag uppskattar olika typer av relationer, men de som uppfyller nedan punkter är de jag väljer att investera mest i.

Jag vill att mina närmaste vänner och jag…

  • visar engagemang, respekt och omtanke
  • har en förväntan på vår relation och vill investera i den utifrån var och ens förutsättningar
  • är intresserad av varandra och varandras liv
  • ger varandra trygghet så vi kan vara oss själva till 100%
  • kan be om ursäkt och visa oss sårbara
  • hör av oss i med- och motgång, i smått och stort
  • gläds med varandras glädje
  • inte är ja-sägare, utan vidgar vyerna för varandra
  • gillar att dela unika och/eller vardagliga stunder
  • finns där för varandra
  • skapar tid för oss
  • är ärliga mot varandra
  • låter bli telefonen när vi är ses
  • tramsar, flamsar och skrattar tillsammans
  • skapar upplevelser och gemensamma minnen
  • inspirerar och/eller utvecklar varandra
  • ger varandra nya perspektiv & tuffa sanningar
  • bekräftar varandra, vi visar att vänskapen är viktig
  • samtalar högt och lågt, även om relationen, om vad vi vill och behöver

A real connection thrives on honesty. If your feelings scare someone away, they were never meant to stay. The right people will listen, understand and grow with you.

Punkterna är inte i någon särskild ordning och alla punkter behöver inte finnas i alla typer av relationer, men ju fler desto närmare vänskap känner jag.

Om den ena punkten efter den andra faller på plats, ja då blir det en match in heaven!


Har du funderat kring vad som är viktigt för dig i den allra närmsta och bästa vänskapen?

26 svar till ”Väljer mina personer”

  1. Profilbild för Channal

    Hej Anna! Vilken härlig bild! Så fint och viktigt det du skriver om att välja sina vänner med omsorg… det känns både klokt och självinsiktsfullt. Relationer förändras, och i slutändan är det just att finnas för varandra i alla väder som verkligen betyder något. Man ska vara rädd om sina vänner, de växer ju inte på träd.

    KRAM till dig! Anna

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Så känner jag, vara rädd om varandra är viktigt. Kram

  2. Profilbild för Mamma C

    Håller med dig i dina punkter och visst har man gått bet några gånger genom åren på det som man trodde var riktig vänskap.
    Ha en fin lördag och bilden var jättefin.
    Kram Carin

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Så är det, vänskap är föränderlig. Kram

  3. Profilbild för Monnah

    Hehe, som du vet tänker jag mycket och ofta om detta och vänskap är också något som berörs ofta i mina klienters arbete med sig själva. Tänk att hitta någon som uppfyller alla dessa punkter, wow! Jag känner ingen, men är glad över att ha viktiga personer som jag känner mig trygg och nära med i mitt liv. Vänner ger guldkant till livet!

    Imorgon ska bokklubben diskutera ”Let them”, men tyvärr kan inte jag haka på. Jag har dock läst boken ordentligt nu (har mest lyssnat till olika poddar med Mel). Måste säga att jag har lite svårt med en del av hennes synsätt, medan annat är mitt i prick. Just nu pågår ett skifte i hur man talar om jobbiga relationer rent generellt i terapisammanhang. Länge har det pratats om toxiska människor och hur man bör ”ctrl alt delete” personer ur sitt liv, kanske lite väl lättvindigt. Nu börjar man se att det blivit väl stort fokus på det som kommer EFTER ”let them” och att ”måna om sig själv” ofta har gett likhetstecken med ”mina känslor vinner alltid”. Alltså, jag ”let them” teoretiskt, men inte praktiskt. Det finns då inte något utrymme där saker och ting kan vara lite obekvämt, jag vill bara hänga med någon som har samma typ av känsloliv som jag, samma politiska åsikter som jag, samma syn på hälsa som jag, samma filmsmak som jag. Jag gillar tanken som Sofia Viotti lyfter i dagens Fredagslista hos Tankebubblor (och gillar rent generellt Sofia Viottis tankar). Mer gråzon i livet! Kram och trevlig helg!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Ja det vet jag och jag är innerligt tacksam för våra nära vänner. Håller med, tycker inte heller det är svart eller vitt. För mig har let them funkat väldigt fint, gjort mig mycket lugnare i flera relationer. För mig betyder det främst att släppa kraven och förväntningarna. Kram och detsamma!

  4. Profilbild för bmlarsreseblogg
    bmlarsreseblogg

    Vänner är ett viktigt kapitel i vårt liv och något som varit föränderligt genom åren! När vi träffades hade vi varsitt stort umgänge som vi snart insåg att vi var tvungna att rensa i. Inte så att vi behövde säga upp bekantskapen utan umgänget med vissa med dig ut. Kvar har vi en trygg krets med goda vänner där vi känner att vi ger och tar, ställer upp för varann i ont och gott. Det gör inget om vi inte ses på ett tag och vi vet att de alltid finns där precis som vi finns för dem. Några av dem är vänner sedan min barndom medan några kommit till på senare år. Riktig vänskap är nog det viktigaste som finns!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Umgänget och vänskapen förändras med andra förändringar tänker jag. Jag gläds åt att du har vänner kvar sedan barndomen också. Visst är det fantastiskt med en riktig vänskap.

  5. Profilbild för Marianne

    För mej är lojalitet och ärlighet viktigast, tror jag, att kunna lita på varandra samt att kunna erkänna sina fel och brister, be om ursäkt och att finnas där oavsett om kontakten är gles i perioder.

    Det att vara intresserad av varandras liv, vet jag inte, så många gånger jag fått höra att jag ska kontrollera eller är nyfiken då jag visar intresse, så det känns inte bekvämt längre faktiskt.

    kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det är väldigt viktiga punkter du nämner. Gör mig ledsen att har så tråkig erfarenhet när du visar intresse, det är något av det jag tycker är väldigt fint i en vänskap. Kram

  6. Profilbild för Karen

    So lovely and I am honoured to be your friend. We have come from strangers to the deepest of friends who stay connected despite our physical distance. I have learned a lot about expectations in relationships and how they can create disappointment. So I am now working at having no expectations so I can let them and thereby let me. Then we are both free to be ourselves and we meet each other in that beautiful truthful space in-between. x

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Likewise! So true, let them and thereby let me, thanks for pointing that out. I love our common space 🙂 xx

  7. Profilbild för Marika
    Marika

    Tycker att detta är ett svårt kapitel. Vissa vänner kan jag ha i vissa perioder. Sen skaver det. Precis som Monnah säger så är det verkligen svårt att pricka av alla rätt på den där listan.
    Kanske också ska läsa Let them…
    Jättehärlig bild! Kramar

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det är inte lätt. Och jag tänker att det är en del av livet, att det är föränderligt. Likt många relationer. Let them kan jag rekommendera, funkar kanske inte för alla, men för mig har det gjort stor skillnad. Tack! Kramar

  8. Profilbild för Hanneles boktips

    Förra helgen var jag på födelsedagsfest med vänner som jag känt drygt 50 år, det är mysigt. Fint att ha kontakt fast vi bor i olika städer. Och vi känner igen varandra fast vi blivit äldre och ”mognat”, kanske blivit klokare, några av oss har samma partner efter 40 år, vi kan fortfarande skratta tillsammans. Ingen av oss är ”perfekt”, men ärlighet ser jag som självklart med vänner jag umgås med.

    Lite förmätet att säga att jag väljer dem, kanske de som väjer mig. Delvis har vi liknande åsikter, men egentligen tycker jag tråkigt umgås med människor som är kopior av mig, mer intressant med olika sorts människor. Det har jag god erfarenhet från jobbet; olika bakgrund, olika åldrar (yngsta drygt tjugo, äldsta sextio), olika nationaliteter, vi jobbade bra och hade väldigt trevligt ihop. Jag hejar på olikheter.
    Kanske finskt; om min kompis inte hemma, kunde jag umgås och ha trevligt med mamman. I Sverige i skolan umgås unga precis med vänner i samma ålder.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Härligt med skratt och ärlighet! Jag gillar också olikheter. Tack för att du delar med dig av dina tankar.

  9. Profilbild för Sara i Barcelona

    Hej Anna!

    Jag tänker precis som du att många människor man har träffat genom livet, skapat en vänskap med osv är av en anledning, ett syfte där och då, kanske ett behov som fanns från bådas sidor och sen tonade ut.
    Att flytta gör ju också att man kanske tappar lite kontakt pga distans tex, eller helt enkelt bara nya omständigheter i livet.
    Många av våra närmsta vänner under årens lopp har skapats ur vardagen, grannar, arbetskollegor, föräldrar till barnens vänner osv, men så har tiderna förändrats (flytt, skilsmässor osv) och så plötsligt har man inte alls samma vänskap längre. Då brukar jag tänka att det var en epok av vänskap som byggde och gav glädje till oss alla där och då.

    Vänskap kan verkligen vara på många olika nivåer, men det absolut viktigaste är att man får vara sig själv och att relationen är avslappnad och genuin tycker jag, och att man kan skratta tillsammans förstås 🙂

    Kram!!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Timing är en viktig pelare. Fint att tänka att det var en epok med glädje, det tar jag med mig. Tack för dina tankar! Kram

  10. Profilbild för Nilla Tankebubblor

    Så fint inlägg om vänskap. Jag önskar alla att få uppleva sådana vänner någon gång i livet. Jag vill också tänka på att vara en sådan vän som dina punkter vägleder. Jag tycker att det som Sara i Barcelona skriver här i kommentarerna är något viktigt för mig att tänka på, Det att vara glad åt vänskaper man har haft i epoker av sitt liv. Vänskaper kan rinna ut i sanden av olika anledningar. Man hade vänner som man behövde ha där och då. Fint också med vänskaper som skapas genom att man av olika anledningar förs samman genom t ex jobbet, där man umgås med olika åldrar och bakgrund.

    Ett berömt citat av Alfred Lord Tennyson lyder: ”Det är bättre att ha älskat och förlorat än att aldrig ha älskat alls.”

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tack! Visst vill vi försöka vara en så bra vän som möjligt, det är bra du påminner om det. Jag håller med, Saras insikt känns viktig för mig också att ta till mig. Håller med om det citatet.

  11. Profilbild för Annika

    Just det, man ska vara rädd om sina vänner. Det är verkligen det som är så viktigast. . Vårda vänskapen, den måste tas om hand och ska aldrig tas för given. Och just det, den ska inte bara komma från ett håll.
    Vänner ska ge energi, inte göra så att det känns helt tomt inom en efter en träff. Lyssna, bry sig, ställa frågor och ja … finnas där. Ett givande och ett tagande.
    Jag har vänner kvar från när jag började ettan, flera stycken. Har någon kvar från gymnasiet och sen är jag kompis med gamla arbetskamrater.
    Det allra finaste med riktiga vänner är när man kan gå under ytan, jag ser det som ett flöte. När ngt riktigt stämmer, och det nappar, då är vänskapen på det allra djupaste planet. Det bästa. När jag flyttade till US för länge sen förlorade jag en hel del vänner från Sverige. Men i dagsläget tänker jag att vi nog aldrig var rikliga vänner heller … Nya vänner hittade jag här också.
    OCH genom bloggarna har jag träffat så många nya vänner. EN del har jag träffat flea gånger IRL. En del, som du Anna, har jag ännu inte träffat IRL, men det ska BLI!!
    Håller med om alla dina punkter fö.
    Söndagskram (för en gångs skull).

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Vad fint att läsa att du har flera gamla vänner kvar även i Sverige! För ja, att flytta innebär att det försvinner en del. Ser fram emot när vi ses ”på riktigt!° Roligt du kikade in även på en söndag. Kramar

  12. Profilbild för Helena på FREEDOMtravel

    Härlig bild!! Förstår absolut dina tankar! Detta går ju fint att applicera i ”valfria” relationer. Sedan har man ju släkt och familj, som man inte riktigt väljer på samma sätt. En del som mår dåligt osv (och då blir det inte ett givande och tagande på det sättet). Hur hanterar man det?

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tack! Tänker att varje relation är unik, hur de hanteras och hur viktiga de är.

  13. Profilbild för Anni

    Många kloka tankar här. Riktiga vänner ska man vara rädd om och göda relationen. SÅ viktigt att inse vilka som bara tar och inte ger, vilka man kan lita på och när. Sedan tycker jag att det är ganska bra att ha vänner som fyller olika funktioner, om man får säga så. Man har ofta lite olika relation med olika vänner även om man trivs med dem alla. Beror förstås på vilken bakgrund man har, om den är gemensam eller grundad på en tillfällighet. Ja, det här blev ju lite rörigt …

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Roligt du uppskattar inlägget. Inte rörigt, jag förstår vad du menar!

Senaste inläggen

Translate »
error: All content is protected! If you want to use an image, contact me.