edpm list

Läckande flugskydd är åtgärdat

Vi har flugskydd för fönster och dörrar. Vi gör allt för att slippa flugor, men framför allt myggor och spindlar inne i FrankieBoy.

Jag gillar inte de där krypen med åtta ben, inte heller mår jag bra av myggbett då jag svullnar upp ganska illa. Om det är en mygga inne i husbilen när vi ska sova så somnar inte jag förrän den är förintad. Och vaknar jag av en mygga så ligger jag med lampan tänd tills jag dödat den. Jag drabbas faktiskt av lite panik när obehagliga djur hittar in i vårt hem.

Därför är våra flugskydd så otroligt viktiga. Men vi upptäckte redan från början att det är en glipa mellan mörkläggningsdelen och flugskyddsdelen. Det är klätt med något filtmaterial, men det är ändå inte helt täckt.

Det har vi, läs Roger, nu åtgärdat med glastätningsband, s. k. EPDM-list. En list är fastsatt på flugskyddet och en list på mörkläggningsgardinen, de har självhäftande tejp på baksidan så det är enkelt monterat. När delarna förs ihop så får en ta i lite mer numera, för att trycka ihop de båda listerna så det blir tätt och fint. Det kommer inte in någon ovälkommen gäst den vägen mer i alla fall!

Enkel lösning för en före detta glasmästare 🙂

/Anna & Roger

8 kommentarer till ”Läckande flugskydd är åtgärdat”

  1. Profilbild för Britt-Marie Lundgren

    De där krypen gör vi också vårt bästa för att stänga ute, men öätt är det inte.
    Bra idé av f d glasmästare!

    1. Profilbild för Anna
      Anna

      Nä det är inte lätt.. tyvärr kommer de ju in ändå. Har dessvärre fått in några spindlar här och där, inte kul!

  2. Profilbild för Kors och Tvärs

    Bra där, Roger. Glöm inte att stänga friskluftsintagen när ni står i ett myggområde! De rackarna kryper in överallt! Jag har (trots att man kanske inte får) haft termacellen på trappsteget innanför dörrens myggnät, för annars smiter de ju in, om jag går in eller ut.

    1. Profilbild för Anna
      Anna

      Bra tips! Ska vi komma ihåg när vi rör oss i såna otäcka områden 🙂

  3. Profilbild för Husisblogg

    Gäller att hitta de smarta sätten att ”laga”, fixa saker. De små krypen tar sig ju in genom minsta lilla springa.

    1. Profilbild för Anna
      Anna

      Ja de är alldeles för finurliga!

  4. Profilbild för Rolle o Carina

    Bra lösning,vi hatar också de små blodsugande krypen,Usch!
    Verkar vara många av dom just i år också!

    Ha det gott……

    1. Profilbild för Anna
      Anna

      Än har vi klarat oss, och nu hoppas vi att vi klarar oss ännu bättre.

Din kommentar kanske inte syns direkt, på grund av cache eller att den råkat hamna i skräpkorgen, men du kan lita på att den kommit fram på något sätt och snart syns här. Tillsammans med mitt svar.

Kommentarsfunktionen stängs av 14 dagar efter inläggets publicering.

100% tydlighet
Ingen reklam

Min blogg är helt fri från reklam. Här finns inga annonser, sponsrade inlägg, affiliate-länkar, betalvägg eller samarbeten. Jag tjänar inga pengar på att blogga. Tvärtom faktiskt.

Mina bilder

Bilderna är som regel mina egna. Jag ”lånar” inte bilder och är noggrann med copyright. Om jag använder andras bilder framgår det tydligt med länk till källan.

Mina ord

Det är jag, Anna Forsberg, som skriver all text på bloggen. Idén är min och texten är min. Citattecken visar om och när andras ord används och kommentarer skrivs av läsare.

AI

Om jag använder AI för generering av en bild eller text så är det väldigt tydligt uppmärkt. AI används vid redigering av egna bilder (t.ex. brusreducering).

Translate »