November (Novembro) 2025

Publicerat den

November har varit en härlig månad med mycket aktiviteter i trädgården, men också med våra projekt och utflykter. Med dagens månadssammanställning stänger jag november .

Först ett par inlägg som inte passar in i nedan rubriker. Jag berättade om att elefanterna kommer till Portugal, något som jag ser fram emot väldigt mycket. Den/det första.. handlade om några saker som just då var just den första.

Och så skrev jag som vanligt den här tiden på året om sport, att vi nu är inne i tre intensiva sportveckor och i söndags berättade jag om att julpysslandet är igång här hemma hos oss.

Citat

På månadssammandragen tycker jag om att lyfta ett blogginlägg hos någon annan eller några väl valda ord i ett citat jag sett någonstans. Idag blir det ett citat som jag tycker om, som säger en hel del i de få orden.

Don´t let anyone save you for later.

Att få vara en prioritet i en nära relation och inte bara ett av många alternativ. Det är kärlek.

Foton i fokus

Även om jag tycker att jag fotar mindre, i alla fall mindre av det där själva fotograferandet är i fokus, så har det blivit tre inlägg där just bilderna är fokuset.

I inlägget om årets sista guld samlade jag de bilder jag hade kvar i arkivet från sommaren där guldet glimmade.

I solrosor i mängder la jag ut närmare 40 bilder från alla solrosbilder jag samlat på mig. Men de här fick inte vara med där så de får du se idag istället, de är alltså fotade i somras.

En morgon gick jag ut för att fota glittret av daggen och resultatet blev en ny header samt inlägget novembermorgon med kameran i trädgården.

10:orna

Bloggbrudarnas 10:or dyker upp lite nu och då, utan någon förbestämd intervall och med olika teman. I november så gjorde vi en 10:a om film & serier och dessutom bjöd vi in våra läsare, Vill du vara med?, att ställa frågor för nästa 10:a som vi kommer svara på och publicera under december.

Väder

Så kom då regnet, vi fick 105 mm på sex dagar och det var väldigt välkommet, totalt under månaden kom det 127mm . Sen kom solen tillbaka och med det också kalla mornar, vilket tydligt syns i temperaturkurvan nedan.

Projekt

Tre olika projekt har vi färdigställt i november. Jalusierna till verandan kom upp innan höstens första oväder och det var väldigt skönt att ha det torrt på den sidan av verandan. Så de fyllde verkligen sin funktion som förväntat under regnandet och vi tror de kommer vara toppenbra på sommaren.

Projektet att rama in träden i köksträdgården känns också väldigt bra, det är något vi kommer fortsätta göra på nya träd vi planterar mitt i gruset, men inte i Skogsgläntan.

Dessutom blev Roger klar med projektet med utveckling av vårt utekök, där han byggde på väggarna och kaklade så vi har nu ett mer lättstädat och arbetsvänligt utekök.

Odling & skörd

Inga inlägg har det blivit med fokus på odlingen. Här är dock den utlovade listan med vad jag skördat under november inklusive totalvikt.

Bild från polytunneln i november, där jag hämtat mycket kålplantor och purjolöksplantor för att fylla hålen jag skapat när jag skördat.
  • Blomkål 875 gr
  • Granatäpple 11 054 gr
  • Salladsblad, lökblast & färska örter 788 gr
  • Paprika 5 157 gr
  • Chili 3 070 gr
  • Kålrabbi 2 982 gr
  • Vaxbönor (plantor nu borttagna) 2 965 gr
  • Tomater (plantor nu borttagna) 1 683 gr
  • Broccoli 504 gr
  • Bladkål 709 gr
  • Rödbetor 1494 gr
  • Stjälkselleri 387 gr
  • Persimon 193 gr (2 st)

Totalt 31,9 kg skördat i november

Utöver ovan har jag också skördat utan att väga: oregano, rädisor, sockerärtor, gröna ärtor, timjan och rosmarin.

Mat & trädgård

Slår ihop de här rubrikerna idag, då jag ju startat med nya inlägg under rubriken Från frö till tallrik, i det första inlägget beskriver jag tanken bakom och sedan har jag i november publicerat två där jag berättat om en del av det vi ätit.

Grönsakstipp var det en dag t.ex.

Rena trädgårdsinlägg har det bara blivit två stycken i november, fast vi har arbetat intensivt. Men det kan du läsa mer om i inlägget som kommer om Skogsgläntan för det är där vi hållit till mestadels.

Gråsparvarna gillar högarna med ris från olivträd som ska bli flis

Fem snabba

Fyra inlägg med allt möjligt innehåll blandat har det blivit under november. Samlar ihop till fem punkter och när jag har det så publicerar jag. Så ingen speciell dag gäller.

Reflektioner

Det är så roligt att skriva inlägg där jag delar med mig av mina reflektioner. Inlägget Gilla, kunna, tänka och tycka var det första, sedan följde jag upp med att jag lever min dröm men drömmer om mer vilket kom till för att jag samtidigt skrev inlägget om drömmen om en julbutik. Fler drömmiga inlägg kommer!

Utflykter

Två utflykter berättade jag om, dels att vi besökte en fristad för alpackor och dels att det var för lite choklad i Grândola.

Översta bilden är iberisk gransångare tror jag. Den hänger hos oss hela året till och från och den är väldigt beskrivande för november med gräset som börjat växa.

26 svar till ”November (Novembro) 2025”

  1. Profilbild för LillaSyster
    LillaSyster

    Granatäpplena toppar! Vilken lycka och lyx att kunna odla egna. Ha en fin tisdag!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Granatäpplen är underbart gott och smakar helt annorlunda när de mognat på trädet så klart. Tack detsamma!

  2. Profilbild för Znogge

    En bra och omväxlande månad som bjöd på gott och blandat. Det var verkligen mycket du kunde skörda under november och så mycket granatäpplen. Det måste vara en stor tillfredställelse i att äta så mycket egenodlat.

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det är härligt att det blev så mycket skördat i november, en månad jag tidigare bara väntat på skörd. En väldigt stor tillfredsställelse! Kram

  3. Profilbild för Mamma C

    En fin blandning på november månad hos dig.
    Kram Carin

  4. Profilbild för Annika

    Alltid impad av dina månadsredovisningar.
    En bra månad var det iaf för dig. BRA.
    Ja allt ni odlar och skördar … fantastskt.
    Kramar!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Roligt att impa på dig 🙂 Kramar

  5. Profilbild för Monnah

    Ja, alltså, vilken november! Jag är synnerligen imponerad och har gillat dina inlägg. Och bilderna på solrosorna här! Vilka fantastiska konstverk! Mina favoriter från dina solrosbilder så här långt.

    Citatet stör mig lite. Jag gissar att det är för att jag blivit utsatt för ”Varför har du inte hört av dig?” flera gånger efter mycket tuffa perioder där det inte funnits utrymme för annat än det mest nödvändiga. För mig blev då motfrågan ”Varför har inte DU hört av dig?” en game changer. Att bära en relation är nödvändigt ibland om man vill upprätthålla den och det inte finns kapacitet från den andra sidan, men jag ser numera klarare på vad som händer i relationer. Ibland är det inte möjligt att göra annat än ”save for later”. MEN, med det sagt är det väl snarare så att i trygga relationer finns det utrymme till pauser vid behov… Kram.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tack! Jag tänker att en relation kräver att båda visar intresse för den andra. Självfallet finns det perioder där en inte orkar, hinner eller kan höra av sig. Det är inget konstigt, men om det ALLTID är en person som tar kontakten så funkar det inte i längden. Inte för mig. i en trygg relation är detta inget problem, då kan det ju pratas om det. Kram

      1. Profilbild för Monnah

        Nej, så är det ju! Om det gäller vänskapsrelationer är det inte heller för mig ok att all kontakt hänger på mig från början och fortsättningsvis, då ifrågasätter jag ju om den andra alls är intresserad av att upprätthålla kontakten. Jag tänker mer på en relation som man bär tillsammans, där måste det iallafall för mig finnas utrymme för att vänskapsrelationerna inte orkas med under en tid av olika anledningar. ❤️ Kram.

        1. Profilbild för Anna i Portugal

          Vi tänker lika! Kram

  6. Profilbild för Marianne

    Som vanligt har månaden innehållit mycket av det ena och det andra, samt att den har försvunnit i ett nafs.
    kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Månaderna springer verkligen fram väldigt fort! Kram

  7. Profilbild för Ibod11 - Ingrid

    Det har varit så många fina foton och många trevliga inlägg. Jag älskar inlägg där det finns djur med. Katter, alpackor, fåglar eller bara små insekter är alla lika fascinerande och kul att se. Odlingarna och skörden kanske jag inte delar samma stora intresse för men jag tycker ändå att det är spännande att få se vad det ska bli av skogsgläntan och att få se alla vackra bilder på vad odlingarna bidrar med till maträtter. Dessutom fascineras jag alltid av energin och engagemanget när någon verkligen brinner för något 😀
    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tack Ingrid för din fina kommentar, den värmer! Kram

  8. Profilbild för Channal

    Go’kväll Anna! Spännande att du delar med dig av både vardag, natur och tankar från ditt Portugal-liv. Det gör en glad och lite inspirerad ända hit upp i Sverige!

    KRAM till DIG! Anna

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Vad fint att höra Anna! Kram

  9. Profilbild för Äventyret Framtiden

    Så bra med dessa återblickar som du gör. Jag har varit på språng flera gånger att läsa inlägg jag inte har läst. Nu är det bara att klicka mig fram…och få vara med om det ni har varit med om. Jag är imponerad som vanligt över den ordning du har på dina/era dagar och skeenden. Toppen!

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Kul du vill klicka dig ikapp lite! Jomen ordning och reda behöver jag ju. Kram

  10. Profilbild för Carita Liljendahl

    Det är härligt att se bilder här och läsa om odling och sånt som nu står absolut stilla hos oss. Allt är mörkt här, i dvala, blött, kallt – men vi brukar överleva 🙂

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Kul du gillar! Bra ni överlever ändå 🙂

  11. Profilbild för bmlarsreseblogg
    bmlarsreseblogg

    Som vanligt fascineras jag över att det redan gått ännu en månad! Många fina och intressanta inlägg har det blivit. Tänk vad granatäpplen du skördat och vi fick ju också njuta av dem, tack för det! Bilderna på solrosorna är så vackra!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Ja vi är två som fascineras av det, tänker på dig varje gång jag gör sammanställningen, att nu chockar jag BM igen 🙂 Glad ni gillade många inlägg, granatäpplena och bilderna, tack.

  12. Profilbild för Anita

    Wow … vilken skörd av granatäpplen. Och även mycket chili ser jag. Minns mycket från november och framför allt alpackorna. Den sista bilden är fantastisk. Och så vill jag tacka dig för tipset om serien Ted Lasso. När du skrev om den hade vi inte möjligheten att se den men helt plötsligt fick vi meddelande om att Apple TV nu ingick i vårt utbud. En jättehärlig serie tycker vi båda. Vi är nu inne på omgång två.

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Kul du minns mycket av det jag skrivit om i november. Och väldigt roligt ni gillar Ted Lasso och nu har möjligheten att se den, hoppas säsong fyra kommer snart. Kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

Translate »
error: All content is protected! If you want to use an image, contact me.