Idag blir det fem snabba punkter igen, kategorin där inget hänger ihop, där jag slänger in lite allt möjligt. Och gärna lite kattbilder om jag kan.
I dagens inlägg snackar jag odling, längtan, njutning, bloggändringar och så avslutar jag med bilder på en spindel, så nu vet du som är rädd och därmed kan sluta scrolla eller förbereda dig.
Alltså översta bilden, jag är så glad när de väljer att ligga så nära varandra. Och med de fuktiga handdukarna så är de svala nog för att kunna det – ibland i alla fall.
Halm
På alla fält omkring oss så odlas det havre för foder till djuren. Det tröskas inte utan hela strået inklusive axen slås av när det torkat och så görs fyrkantiga eller runda balar. De används under sommaren, när det inte finns något gräs att beta, som foder.

När grannen gjorde sina balar så frågade jag om jag kunde få köpa ett gäng. Och det sa han ja till, vi bestämde han skulle ge oss dem när han passerade med sin traktor och vagn nästa gång. Det tog sin lilla tid, men i förra veckan så ställde han av 20 rektangulära balar utanför vår mur mot vägen, enligt överenskommelse. Jag körde in dem med skottkärran, två i taget, och la ett par vid odlingslådorna och resten nere i Skogsgläntan.


De vid odlingslådorna har jag fördelat där det fanns bar jord, så nu finns det täck överallt. Skönt! De i Skogsgläntan ska jag sprida ut lite här och där men också spara till hösten till de träd vi ska plantera.
Utesängen ännu skönare
Har ju berättat att vi njuter av att inte ha några myggor. Trodde vi hade en häromdagen när vi hade facetime med våra vänner, men det var något annat som började klia för det slutade snabbt. Däremot har vi enerverande flugor just nu. Så vi har köpt ett flugnät till utesängen, så jag (och katterna) kan ligga därinne på eftermiddagen när jag läser och sover middag utan att bli störd av flugorna. Så underbart!

Bloggändringar
Jag har gjort några småändringar på bloggen:
- På översiktssidor (startsidan, bloggen och arkivsidor) så syns nu antal kommentarer.
- På bloggsidan har jag ändrat till 3-kolumn och så har jag även lagt in listan med kategorier och etiketter under blocket med inläggen, allt för att underlätta för dig som går den vägen för att hitta inlägg att läsa.
- Katternas kategori hette förut ”Semlan, Assi och Sombri”. Jag har nu döpt om den till Katterna. Gå in där om du vill se mer bilder av våra katter.
- Om du saknar väderinformationen jag hade tidigare så tog jag bort den för ett tag sedan då den visade fel.
Hösten är välkommen. Sen.
Alltså jag njuter av sommaren, älskar ju värmen (oväntat nog) och att bada varje dag. Sitta i skuggan och bara vara. Underbart! Samtidigt är jag lite rastlös, för det finns så mycket jag vill plantera och greja med i Skogsgläntan. Så jag längtar faktiskt lite grann till hösten, även om jag inte har någon brådska dit.
När jag bodde i Sverige längtade jag alltid till hösten, det var min favoritårstid, för sommaren i Sverige tyckte jag inte om, för klibbigt. Här är det annorlunda, som jag så ofta berättat, och med poolen och en blöt baddräkt på kroppen hela dagen så kan jag istället njuta av sommaren och det gör jag verkligen just nu.

Jag tänker också att jag i år kanske kan njuta av den kallare årstiden (jo jag vet, det är inte kallt i jämförelse med Sverige, men för oss är det så) lite mer när jag har ett så roligt projekt att greja med.
Men som sagt, hösten är välkommen när den kommer, även om den gärna får vänta i alla fall en månad till. Kanske två…
Spindel i fikonträdet
Hittade en spindel i fikonträdet, men jag har inte lyckats identifiera den. Men det är bra för min fobi, som blir bättre för varje dag, att gå nära de där 8-benta kompisarna. Ja, jag försöker se dem som vänner, för de gör ju så mycket nytta i trädgården.




Det blev lite olika ljus eftersom jag försökte få den i olika vinklar.

Lämna ett svar