det stora strömavbrottet

Hur det stora strömavbrottet påverkar oss

Publicerat den

När jag skriver detta är det måndag kväll. Vi har fortfarande inget ström från elnätet. Men vi har våra solceller och en begränsad elförsörjning.

Hade vi varit helt off-grid, så hade vi haft en inverter som sett till att vi hade egen ström hela tiden från solceller och batterier. Men eftersom vi har ett litet system så använder vi elnätet också.

Det gör att vi nu under det här stora elavbrottet har viss el, men inte fullständig. Tacksamma att solen lyser från en klarblå himmel och att det inte är vinter.

Med en EPS-kabel har vi ström direkt från batteriet eller solcellssystemet till vissa förvalda enheter, OM elnätet går ner. Vi har valt att säkra upp vår kyl/frys (eftersom vi haft problem med att moderkortet går sönder när elen går och kommer), vissa väggkontakter i köket och vardagsrummet inkl. takfläktar samt vårt starlink (alltså internet).

  • Poolpumpen funkar inte, det är trist men inget allvarligt problem.
  • Frysboxen i förrådet funkar inte, skönt att vi inte börjat fylla den med skörd än. Det som finns där flyttar vi till den i köket idag (om strömmen fortfarande är borta).
  • Vi har vår grill och spisen i köket som båda går på gasol som vi kan tända med tändstickor. Vi kan med andra ord laga mat utan problem, även om ugnarna inte är något vi kan använda utan ström.
  • Solfångaren på vårt hustak värmer en vätska som pumpas till en isolerad vattentank, vilket ger oss varmvatten. Den pumpen borde drivas av el, men vi vet faktiskt inte om det är någon självcirkulation när det blir för varmt i systemet. Vi snålar med varmvattnet för säkerhetsskull och får lära oss något nytt om vårt system.

När mörkret lagt sig gick jag ut på altanen och kollade upp mot byn. Det var becksvart!

Jag vill tacka för de hälsningar med varm omtanke som jag fått via SMS, e-post & WhatsApp, det värmer att ni tänker på oss när det stormar. Men det går alltså ingen nöd på oss, även om vi självfallet blir väldigt glada när strömmen kommer tillbaka.

Bilden visar inte våra solceller (de kan du se här) utan huvudbilden visar solcellerna på gården Lugar do Olhar Feliz som jag fotade vid besöket där.

Edit: Strömmen kom tillbaka vid 2-tiden i natt förstod jag av ugnsklockan när jag vaknade i morse.

38 svar till ”Hur det stora strömavbrottet påverkar oss”

  1. Profilbild för Anita

    Så skönt att höra ifrån dig. Tänkte på er igår när jag hörde om det stora elavbrottet men visste ju att ni har era solceller som kanske skulle hjälpa upp situationen. Skönt också att ni klarar er med frys och annat. Hoppas det fortfarande är så när jag skriver den här kommentaren. Vad jag förstår av nyheterna kommer man att jobba på tisdagen också med elavbrottet. Jag hoppas innerligt att det löser sig snart.

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tack för omtanken! Väldigt tacksam att vi hade solcellerna, själva strömavbrottet påverkade oss inte, mer än att det visar hur sårbara vi är. Strömmen kom tillbaka vid 2-tiden i natt förstod jag av ugnsklockan. Kram

  2. Profilbild för Znogge

    Så skönt att ni inte satt helt i sjön så att säga. Tack och lov så hur det till ovanligheterna med så här stora och omfattande avbrott men man inser hur sårbart mycket är. Hoppas att det är helt löst inom det snaraste.

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det gjorde vi inte, så tacksamma för solcellernas möjlighet att hålla de viktigaste grejerna vid liv trots strömavbrott. Kan säga att jag trodde det var makthavare som visade sin förmåga.. men verkar inte vara så, även om inget är bekräftat om orsaken än. Kram och tack för omtanken!

  3. Profilbild för LillaSyster
    LillaSyster

    Skönt att ni har det bra. Mina tankar gick så klart till er och min kusin som har lägenhet i Torrevieja- han åkte dit nyligen och jag vet inte alls hur de har det. Hoppas att strömmar är tillbaka. Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tack för dina tankar på oss! Det verkar som de flesta hushåll har strömmen tillbaka nu, både här och i Spanien. Kram

  4. Profilbild för Monnah

    Så skönt att höra att det inte går nöd på er! Vilken grej, alltså…

    Tänk så beroende av elektricitet vi är i vårt moderna samhälle! Just kyl och frys är det som är den svaga länken hos oss, men även toalett. Vi har ett torrdass i ladan och har planer att göra det lite modernare. Hoppas att allt snart är som vanligt igen. Kram, kram!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Helt otroligt vilken grej! Väldigt nyfiken på vad som orsakade det, vilket inte är bekräftat än.

      Ja vi är väldigt beroende av el, något jag inte alls uppskattar, därför skönt vi gjorde den där EPS-kopplingen så kyl/frys och internet inte försvinner vid strömavbrott, så länge det finns power i batteriet i af. Kram!

  5. Profilbild för Äventyret Framtiden

    Jag tänkte givetvis på er igår och också nu, för jag vet att strömmen inte har kommit tillbaka överallt ännu, men jag vet att det är på gång …tänkte också på era solceller och tittade på väderlekskartan och var så gott som säker på att ni klarade er bra. Men vilken grej att så stora områden blir utan el samtidigt. Otroligt.Så sårbara vi blir.
    Här har vi klarat oss bra tack vare att vi till största delen står utanför det nationella elnätet och har egen vindkraft samt vindkraft. Men oro fanns, många tankade bilen, handlade lite extra osv..Vi tog det lugnt…
    Hoppas att allt är som det ska nu igen.
    Kramar!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Ja nu är den tillbaka, tack för tankarna! Tänkte på er också och undrade om hur er elektricitet kommer till, men då vet jag det nu, tack! Kramar

  6. Profilbild för Äventyret Framtiden

    Vindkraft och vattenkraft skulle det stå…

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Förstod det 🙂 Ska bli spännande att läsa om vad som egentligen hänt när de löst gåtan.

  7. Profilbild för bmlarsreseblogg
    bmlarsreseblogg

    Vi tänkte på och pratade om er igår. Skönt att höra att det ändå går hyfsat bra, men lite otäckt hur otroligt beroende vi blivit av bl a elström. Hoppas de får bukt med problemen under dagen och ha det så gott!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tack! Ja det har gått bra, och jag håller med i era funderingar, att vi är otroligt beroende av el är otäckt. Detsamma!

  8. Profilbild för Mamma C

    Vi var inte utan el så länge som du/ni var men det räckte för att väcka orostankar i huvudet på en.
    Ha en fin och bra tisdag.
    Kram Carin

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Vad skönt! Ja det blev lite olika tankar på vad det var som egentligen hände. Kram

  9. Profilbild för Ibod11 - Ingrid

    Jag har tänkt mycket på er, precis som väldigt många andra, och jag är så glad för att ni har en egen elproduktion som räcker till det viktigaste. Det är skrämmande att så många kan drabbas samtidigt av ett strömavbrott och många hade så klart inte samma bra förutsättningar som ni. Solen är en god vän i sådana sammanhang och nu har ni verkligen fått bevisat att investeringen lönade sig 😀
    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tack för din omtanke Ingrid! Nej, alla har inte samma förutsättningar och jag led med de som hann börja oroa sig för mat i frys och kyl. Detta har så klart gjort att vi funderar på om vi ska gå helt off-grid, men det är mycket pengar.. Kram

  10. Profilbild för Camilla på Fjellborg

    Det er godt å høre at dere har det bra, tross strømbruddet. Det blir spennende å høre om de noensinne finner årsaken. Og – om det gjør noe med folks evne til beredskapstenking!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tack, vi har det bra och ja vi är väldigt spända på att få veta vad orsaken var.

  11. Profilbild för Carita Liljendahl

    Ja, här fick jag svaret på frågan jag ställde i kommentarsfältet på min egen blogg 🙂
    Vi är sårbara då vi är beroende av el – tänker i första hand på banken och kortbetalningar och sånt.
    Många har lärt sig vad som behövs om vi är utan vatten och el 72 timmar, men nog är det också kämpigt på många håll.
    Ni verkar klara er bra – tillsvidare. Och bra att det är sommar hos er nu.
    Kram!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Jag såg både ditt svar och din kommentar här samtidigt i mejlkorgen så det var ju bra du fick svaret direkt. Väldigt glada det var sommar när det här hände! Kram

  12. Profilbild för Annika

    Läste om det i tidningen, oj oj …
    Vilket enormt strömavbrott. Må vi få veta orsaken till det.
    Vi är ju så enormt beroende av ström, hela tiden. Samhället är verkligen sårbart. Som du skriver ovan, tur att det är sommar och varmt.
    Kramar!!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      De har talat om orsaken nu, något tekniskt jag inte begriper 🙂 Men inget attentat i alla fall. Kramar

  13. Profilbild för Hannas krypin

    Läskigt med strömavbrottet. Det är när strömmen försvinner som man märker hur beroende man är av den. Jag kunde inte låta bli att fundera över om det var ett ärligt misstag eller någon cyberattack.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Ja det var obehagligt, eftersom vi inte visste varför. Men vi klarade oss bra iaf. Det var ingen attack, utan 2-3 tekniska fel på en gång som orsakade kraschen.

  14. Profilbild för Matilda

    Spännande att höra! Skönt att ni inte drabbades så allvarligt. Det var en tankeställare att höra om det stora avbrottet, men tyckte att det var lite lite fokus i nyheterna här.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det var en tankeställare, vi är så sårbara när vi är i beroendeställning.

  15. Profilbild för Channal

    Hej Anna! Så det kan bli! När jag hörde om strömavbrotten tänkte jag direkt på dig, Carin, Karin och Sara! Vilket sårbart samhälle vi lever i. Tur att ni klarade er så pass bra! Jag trodde direkt att det var sabotage av ryssarna. Men det handlade om vädret! Märkligt!! Läskigt!! Skönt att elen är åter!

    KRAM till DIG! Anna

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Väldigt sårbart. Nej det var inte vädret, det var fejk news som skickades ut i hela världen! Det var tekniska fel, flera på en gång som orsakade kraschen. Väldig glada att den är tillbaka. Kram

  16. Profilbild för Anki
    Anki

    Tänkte direkt på er när jag hörde om strömavbrottet. Skönt att det är okej med er och så bra att ni har solcellerna när det kniper.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tack för din tanke på oss, ja det är skönt att solcellerna kan försörja det viktigaste med ström.

  17. Profilbild för JoY

    Tänkte på er när vi hörde att elen slagits ut. Ni tycks ha klarat er bra med era solceller. Tycker det är lite obehagligt att det kan hända så stora delar av landet/länderna.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Tack för din omtanke! Ja vi klarade oss fint, det är obehagligt men samtidigt förståeligt när de samarbetar över gränserna med försörjningen.

  18. Profilbild för Stefan

    Tur att det inte blev värre än det blev. Dock förstår jag oron och problemen ett strömavbrott ställer till med.
    Jag vet inte hur det var i Portugal, men här i Sverige var det kul att höra alla spekulationer kring orsaken. Allt från hackerattacker till klimatomställningar. Oavsett är den moderna världen ganska sårbar.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Ja det var skönt att det inte blev värre. Spekulationer är obehagligt tycker jag, särskilt när det får ett sånt fäste som det fick. Vi är väldigt sårbara, det blev det en påminnelse om för många tror jag.

  19. Profilbild för Lena i Wales och lite överallt

    Vad skönt att höra att det mest gått bra, trots besvären.
    Lite kymigt med det som hänt. Kanske sanningen kring det kommer fram någon gång.
    Njut nu av det goda livet!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Ja det gick bra ändå, lovar vi njuter 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

Vädret

Ourique, PT
18°
Mestadels molnigt
07:2018:13 WET
Translate »
error: All content is protected! If you want to use an image, contact me.