Den här kategorin är kul, när jag publicerade det senaste inlägget hade jag redan påbörjat de här punkterna. Sånt jag kanske inte ens hade nämnt annars kommer med tack vare de här inläggen. Gillar!
Hoppas du tycker det är roligt att läsa mina fem snabba, oavsett hur ofta eller sällan de dyker upp. Nu hade jag i alla fall fått ihop fem punkter igen, där två handlar om bilder och två om bloggen. Men först ut städning.
Idag bråkade tidsinställningen på inlägget, så jag publicerade det manuellt när jag vaknade, efter en liten sovmorgon minsann! Hoppas det funkar bättre imorgon.
Solcellerna tvättade
För att solcellerna ska ge absolut bästa effekt så behöver de också skötas om. Roger köpte en tvättborste (som alltså puttar ut även tvättmedlet i borsten) på teleskopskaft som han använde där han stod på stegen bredvid carporten. Han tyckte det var bättre än att kliva runt uppe på taket med en spann vatten och liten borste.


Dessutom ska det jobbet inte göras i strålande solsken.. hrm, det är svårt här, men i solnedgången så är panelerna inte i soligt läge, då de vetter mot söder, så det blev ett kvällsjobb.
Lightroom Classic v 14.4
Jag använder ju Lightroom Classic för att redigera alla mina bilder. Och nu har det kommit en uppdatering som löser ett problem för mig. Tidigare när jag brusreducerat så har det skapats en ny fil, istället för att redigeringen gjorts i den befintliga raw-filen. Den där extrafilen har LC inte alltid hittat när jag gått tillbaka för att göra justeringar i en tidigare redigerad bild. Störande.
Men nu görs alltså brusreduceringen i raw-filen och ingen extra fil behöver hållas ordning på. Så glad blev jag, tänk att jag kan bli det för såna där små grejer minsann!
469 bilder ska bli, ja vad?
Jag har 469 bilder på steglitserna i solrosorna. När de äter fröerna och när de matar ungarna, det är olika antal fåglar i olika positioner i bilderna och fåglarna befinner sig i olika ljus och i olika sorters solrosor. Hur väljer jag en lagom mängd till ett inlägg? Eller ska jag dela upp det i flera inlägg och göra någon typ av serie med dem.. ja det är lite av det jag funderar på just nu.

Ser väldigt mycket fram emot att ta tag i det och börja sortera och redigera. Sen har jag också 140 bilder på solrosor utan fåglar och dessutom bilder på andra fåglar som hänger i solrosorna eller matar sina ungar. Imorgon får ni i alla fall träffa blåmesarna, både den tufsiga och den mer slätkammade.
Sökfunktionen
Längst ner på varje sida finns sökfunktionen för min blogg. Jag har återgått till WordPress egna sökfunktion, för den mer avancerade jag hade tidigare fick ett säkerhetshål. Enklaste var att ta bort det tillägget istället för att invänta en uppdatering.
Om du gillade att använda sökfunktionen för att hitta en lista på alla kategorier så får du nu istället gå in under Arkiv i menyn där listan för både kategorier och etiketter finns kvar.
Bloggfri söndag
Tack till er alla som röstade om vilken dag jag ska ta bloggledigt. Jag vet att det kanske var en udda fråga att ställa, eftersom det är jag som bestämmer ändå till slut, så klart, det är ju min blogg och mitt liv.
Det är vanligare att bloggare är intresserade av att få så många besök som möjligt, särskilt de som tjänar på klicken, och att då vara tydlig med vilka dagar som det eventuellt inte kommer ett inlägg på är inte strategiskt vettigt.
Söndag & måndag fick överlägset flest röster där söndag vann med en enda röst. När jag vill ha bloggledigt kommer jag välja söndag först, sen måndag och därefter lördag.

Mina inlägg är oftast skrivna flera dagar innan publicering, men när jag publicerat så håller jag ju koll på era kommentarer, så om jag inte publicerar ett inlägg så kan jag låta bli datorn helt och hållet den dagen.
Hur ofta det här kommer hända har jag ingen aning om, det styrs ju av hur mycket tid jag väljer att lägga på just blogg och bildredigering. Det beror på vädret, det beror på inspiration men allra mest beror det på lust. För bloggandet är min hobby, en enormt glädjefylld hobby som inte innebär några som helst krav.

Lämna ett svar