Gläds så enormt mycket åt alla fåglar vi kan njuta av här i vår trädgård. Att de badar i våra fågelbad, retar katterna och kvittrar mest hela tiden.
Idag får du möta blåskatan, buskskvättan som vi har här året om och dessutom grässångaren som jag för första gången lyckats fånga med kameran.
Blåskata
Blåskatorna gillar det stora fågelbadet. Det som är djupare. De smutsar ner det rejält, de kommer i grupper om 4-6 fåglar ofta och njuter. Snart är det dags för dem att börja norpa mina fikon också, men de är inte mogna riktigt än.




Om vi hör blåskatorna skräna någonstans så vet vi att en katt är i närheten, för de gillar verkligen att reta dem. Ibland har jag tänkt att de försöker skrämma bort dem för att de är nära deras ungar eller liknande, men det här beteendet håller de på med jämt.
Buskskvätta
Både herr och fru buskskvätta visar sig titt som tätt. Det känns som de bor här någonstans för de är i princip alltid i trädgården. De är inte heller så rädda för mig, håller sig gärna nära när jag vattnar i odlingslådorna till och med.










Jag har satt några tjocka bambustolpar i planteringarna för att stödja plantor, men de används mer av fåglarna än av växter.
Grässångare
Trodde det var gransångaren, som jag så ofta ser. Men grässångaren har jag nog inte sett tidigare, även om Merlin-fågelappen talat om att den finns i närheten.




Så det var extra kul att framkalla de här bilderna och se att jag fått med den på bild, i alla fall är det Cisticola juncidis jag får som svar när jag frågar Google. Har du en annan identifiering?

Lämna ett svar