peniscola spanien

Camping bokad i Spanien minsann

Vi har ju inte tänkt åka till Spanien i vinter. Men vi känner en viss oro över vädret på Sicilien. Så vi har faktiskt bokat en camping över jul & nyår i Spanien. För säkerhets skull. 

Häromdagen berättade vi om vår planer för vart vi styr kosan när vi lämnar Sverige. Och inte var Spanien med där, mer än som en plan B. Och för att kunna välja plan B om vi vill så har vi faktiskt bokat en camping.

Fördelarna med den här campingen är många

  • vi betalar inget om vi inte åker dit, vi kan alltså avboka utan kostnad
  • vi har inte betalat något i förskott heller
  • vi vet det finns människor vi gillar där
  • campingen ligger i ett microklimat
  • ligger i ett område vi inte utforskat tidigare
  • vi har läst flera rekommendationer
  • havet är intill
  • fritt wi-fi (har ingen aning om hur bra dock)
  • campingen ligger inte sååå långt ner i Spanien
  • hyfsat nära Alicante ifall vi får besök från Sverige

och förmodligen många fler.

Vi har bokat den sista platsen för stora husbilar under jul och nyår. Tre veckor tänkte vi att vi kan stå still. Om vi kommer utnyttja vår bokning beror som vanligt på vädret och vi kan som sagt avboka om vi inte åker dit. Och så beror det ju också på när vi kommer iväg från Sverige, vi kanske är klara med Italien i lagom tid för att ta oss över till Spanien.

Får se hur det känns när det närmar sig, men Camping Los Pinos lockar faktiskt lite grann ändå.

Bilden är från Peniscola, Spanien.

/Anna & Roger

6 kommentarer till ”Camping bokad i Spanien minsann”

  1. Profilbild för Rolle o Carina

    Bra att vara ute i god tid om det blir trångt!
    Verkar ju lockande det stället 🙂

    Ha det gott….

    1. Profilbild för Anna
      Anna

      Tror det kan vara bra särskilt på den platsen då vi fick sista stora platsen!

  2. Profilbild för Carina

    Men så härligt!
    Vilket underbart liv 🙂

    1. Profilbild för Anna
      Anna

      Jo vi klagar inte 🙂

  3. Profilbild för Ama de casa

    Spanien är ju inte fel alls, inte om du frågar mig i alla fall. Finns ju mycket att göra och se runt Dénia också.
    Väldigt förmånliga bokningsvillkor också 🙂

    1. Profilbild för Anna
      Anna

      Vi är nyfikna på Denia helt klart, men även Murcia området är dåligt utforskat av oss. Finns massor kvar att s och göra!

Din kommentar kanske inte syns direkt, på grund av cache eller att den råkat hamna i skräpkorgen, men du kan lita på att den kommit fram på något sätt och snart syns här. Tillsammans med mitt svar.

Kommentarsfunktionen stängs av 14 dagar efter inläggets publicering.

100% tydlighet
Ingen reklam

Min blogg är helt fri från reklam. Här finns inga annonser, sponsrade inlägg, affiliate-länkar, betalvägg eller samarbeten. Jag tjänar inga pengar på att blogga. Tvärtom faktiskt.

Mina bilder

Bilderna är som regel mina egna. Jag ”lånar” inte bilder och är noggrann med copyright. Om jag använder andras bilder framgår det tydligt med länk till källan.

Mina ord

Det är jag, Anna Forsberg, som skriver all text på bloggen. Idén är min och texten är min. Citattecken visar om och när andras ord används och kommentarer skrivs av läsare.

AI

Om jag använder AI för generering av en bild eller text så är det väldigt tydligt uppmärkt. AI används vid redigering av egna bilder (t.ex. brusreducering).

Translate »