En ordentlig mix på bilder idag, inget tema, ingen ordning – helt olikt mig med andra ord. Men så här blev det idag!
Skorstenar
En blandning av lite skorstensbilder jag hade liggandes från olika platser vi varit på. Skorstenarna i Portugal har historiskt varit ett sätt att visa sin status.





Aprikos, kaktus & kalla
Jag har ett aprikosträd, som har växt bra det senaste året. En blomma fick vi i år men ingen frukt. Hoppas på nästa år.
Grannen kom med ett till aprikosträd igår, så glad jag blev för det. Men det planterar vi inte förrän i vinter, nu är det för torrt i marken.
Echiveria secund heter den fina suckulenten som blommar i princip hela året. En bild från när det var dagg för ett par veckor sedan.



Och de vackra och ståtliga kallorna som jag plockade hamnade i vasen i fönstret intill ytterdörren. Igår slängde jag dem i en rabatt, där de inte syns, men där de bryts ner och gör nytta.
Rosa gazania
Den när ljuvliga färgen på den afrikanska daisyn har jag knappt fått njuta av. För just den plantan har varit full av bladlöss länge nu. Till slut så tröttnade jag, så igår så klippte jag ner den och stoppade allt i en sopsäck. Upptäckte ett myrbo intill och hällde kalk på det. Myror är ju ofta orsaken till bladlöss.

Får se om den överlever min behandling, det tror jag i alla fall. Och så hoppas jag myrorna flyttar någon annanstans!
Svamp
Jag odlar inte svamp, men jag har svamp ändå. Svamp som vi ska äta köper vi i affären.

Citrusblomning pågår
Det blommar och doftar underbart från lime, citron och apelsinträd! Så lycklig för det och hoppas du kan känna doften genom bilden på den här citronblomningen.

Översta bilden är en rock rose, Cistus ladanifer.

Lämna ett svar