bloggbrudarnas 10a musik

Bloggbrudarnas 10:a om musik

Publicerat den

Som du kanske tidigare har förstått så träffas vi, fem stycken bloggbrudar (Monica, Annika, Sara, Anna och jag), digitalt efter mitt ”upprop” om en bloggdejt. Vi träffas regelbundet, ungefär en gång i månaden och har väldigt givande samtal kring olika ämnen.

Nu har vi fått en idé om att komplettera våra träffar med det skrivna ordet på våra bloggar. Idag är det premiär och det blir i form av en lista, en annan gång kan det vara något annat. Oavsett vad det blir framöver så kommer vi alla fem att publicera varsitt personligt inlägg på exakt samma dag och utifrån ett gemensamt bestämt ämne. 

Bloggbrudarnas 10:a

Bloggbrudarnas 10:a är en blogglista med 10 frågor kring ett ämne. Vi har ställt två frågor var, vilket vi tycker är ett utmärkt sätt att skapa en intressant lista, hoppas du tycker det också. 

Idag publicerar vi alltså alla fem ett inlägg där vi besvarar samma 10 frågor. Och vi hoppas du vill göra detsamma, när du vill. Finns ingen tidspress, men berätta gärna för någon av oss, i en kommentar, när du gjort ett inlägg med dina svar. 

Vi kommer göra det här igen, när det passar oss. Ingen regelbundenhet och inga krav. För oss bloggbrudar är bloggandet ett rent nöje och det vill vi att det ska fortsätta vara. 

Här kommer musikfrågorna!

Berätta om minst en av dina bästa livemusikupplevelser

Jag var på Ullevi och hjälpte till att hoppa sönder arenan när Bruce Springsteen spelade där. Har varit på flera av hans konserter i Sverige men inget slår den första upplevelsen.

Vilka musikartister och/eller låttexter har haft störst inverkan på dig och ditt liv?

Ikaros med Björn Afzelius. Låttexten och en kort kommentar om varför den var viktig för mig bloggade jag om 2009.

Vilken är den mest uttjatade sommarlåten, eller finns det flera kanske?

Boten Anna, släpptes i maj 2006. Spelades sönder den sommaren, så som jag minns det. Kanske för att jag heter Anna 🙂

Sommaren 2017 var jag i Visby och då spelades Despacito av Luis Fonsi överallt. Varje öppen dörr jag passerade hördes den. Jag tyckte om den, så det störde mig inte just då, men senare upplevde jag den som totalt sönderspelad.

Nämn minst en låt som alltid berör dig, och berätta gärna varför.

Lady in red, Chris de Burgh, påminner mig om en av de finaste danserna jag upplevt

Midnight train, Sam Smith, påminner mig om när vi lämnade Sverige första gången när vi flyttat in i husbilen. Jag kände förväntan, glädje men också en sorgsenhet i att lämna de mina. Jag grät till den här låten.

Every breath you take, The Police, den första låten som jag hittade i Rogers skivsamling som jag också tyckte om (vi har väldigt olika musiksmak).

Vilken låt (eller vill du berätta om flera?) kan du alltid hela texten till oavsett hur längesen det var sedan du hörde den?

The River, Bruce Springsteen och Hazard, Richard Marx, båda de låtarna kan jag varje ord till. Säkert en del andra låtar också, men dessa två är inpräntade ordentligt djupt.

Vilken låt (eller vilka) får dig alltid ofelbart upp på dansgolvet?

Born to be alive med Patrick Hernandez, då hoppar jag genast upp och dansar!

Vilken musik eller låtar kan du förknippa med ett barndomsminne (0-10 år).

Det enda jag kommer på är Yes sir I can boogie från 1977. Då var jag 10 år. Jag och en kompis härmade tjejernas framträdande, klädde oss i svart och vitt och sjöng i låtsas mikrofoner.

Finns det en eller flera låtar som får dig att stänga av eller byta kanal? Berätta!

Jag och Roger har som sagt väldigt olika musiksmak, så när han sätter på Ramstein så går jag ut och även annan riktigt hård rock. Även blues och jazz har jag svårt för, men det lyssnar ingen av oss på. Så det blir på radion som det kan dyka upp och då byter jag kanal.

Vilken är den absolut bästa filmmusiken? Och var filmen lika bra? Kanske du har flera exempel?

A star is born älskar jag, både filmen och musiken.

Grease filmmusik är också fantastiskt bra även om jag inte direkt lyssnar på den längre. Och visst är den filmen underhållande. Den första jag såg på bio.

Om du fick välja ledmotivet till filmen om dig själv, vilket skulle det bli?

Unwritten av Natasha Bedingfield

Nu är det din tur, vore jätteroligt om du också vill svara på våra frågor, så vi kan lära känna varandra lite extra. Och har du ingen blogg – svara gärna i en kommentar!

Översta bilden av Yvette de Wit on Unsplash

42 svar till ”Bloggbrudarnas 10:a om musik”

  1. Profilbild för Monnah

    Detta var så roligt! Musik berör på så många olika sätt. Kul att läsa dina svar och tankar. ❤️ Tack! Kram.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det gör det verkligen och jag inser redan idag att jag missat några viktiga låtar, men så är det ju. Livet är långt och mycket musik har passerat och stannat kvar. Kram!

  2. Profilbild för Channal

    God morgon Anna! Ja, detta var ett roligt inlägg att både läsa, lyssna och få göra själv. Kul!! Musik berör!! Grease, vilken underbar musikfilm!!

    KRAM till dig! Anna

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Visst var det roligt! Grease var en underbar film, tror dock inte jag skulle uppskatta den idag 🙂 Kram

  3. Profilbild för Susanne

    Det är så kul och fascinerande när jag läser inlägg med frågor, precis som det du bjuder oss på idag. För samtidigt som jag läser dina svar börjar min hjärna att tänka ut egna svar. En del svar ploppade upp direkt, en del frågor kändes klurigare…
    Riktigt kul idé och roligt att läsa om dina musikupplevelser. Och som jag kände igen mig 1977. Året då jag fyllde 11 och precis som du, stod jag och en kompis klädda i svart och vitt, med hopprepen i handen, mimades till Baccara. Vi tog det lite längre och ”uppträdde” på en klassfest i skolan…
    Önskar dig en fortsatt fin dag.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Eller hur, det är väldigt kul med listor emellanåt, hjärnan går direkt igång. Baccara har nog blivit bakgrundslåtar till många av oss födda på den tiden. Kul att ni uppträdde. Tack detsamma!

  4. Profilbild för Helena FREEDOMtravel

    Så trevligt med era träffar! Och kul idé med lista också! Jag kanske hakar på vid tillfälle! Just musik är inte min grej dock. Jag är väldigt omusikalisk tyvärr. Jag kan absolut gilla musik, men jag lägger tyvärr inte låtar eller namn på grupper på minnet (antagligen på grund av ointresse) så jag är värdelös i frågesporter och sånt.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Ja det är väldigt trevligt! Kul om du hakar på, kanske vi kommer på ett tema som passar dig bättre.

  5. Profilbild för Sara i Barcelona

    Gomorron Anna!

    Vad roligt att få läsa och skapa detta tillsammans med fina och härliga bloggbrudar, ser redan fram emot nästa projekt <3 Och så himla kul att konstatera att musik verkligen är så individuellt, och kan beröra på så olika vis 🙂
    Jag älskar jazz tex 😀

    Stor kram!!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Jätteroligt var det, ser också fram emot nästa 🙂 Våra olikheter berikar. Kram

  6. Profilbild för Znogge

    Så trevligt att ni fortsätter med era digitala träffar. Nu tog ni det ett steg vidare vilket var spännande.
    Musik är viktigt och påverkar oss på olika vis genom livet. Vi behöver inte tycka om samma men det finns något för alla. Björn Afzelius musik uppskattar jag mycket.

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Ja det är väldigt roligt att vi ses digitalt. Björn Afzelius har gjort mycket bra. Kram

  7. Profilbild för Mamma C

    Vilket härligt inlägg och kul att ni fortsatt med era bloggträffar.
    Grease kunde vår äldsta dotter både utan och innan.
    Kram Carin

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Roligt du gillar inlägget! Kram

  8. Profilbild för Annika på Resfredag

    Vad kul att läsa. Och så härligt att ni har ”hittat” varandra!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Jätteroligt att vi har hittat varandra.

  9. Profilbild för Annika

    Anna, jättekul att läsa din lista. Satt och nickade och höll med om flera stycken, Boten Anna tex, haha.
    YESS!! Born to be alive, om den kommer rusar jag också upp på dansgolvet. SKITBRA!!! Vi skulle kunna ha tusen variationer på detta tema, det är sååå stort och det är så lite som får plats i ett inlägg. När jag läser era inlägg är det så väldigt mkt jag håller med om,. OCH inte, förstås,
    Hazard förresten, damn vilken bra låt det är . Kan nog ses hela texten till den jag med.
    Lady in Red, indeed och ja … HIHI!!!
    Tack för Bloggbruderiet, vilken bra ide du kom på där. KRAMAR i massor!!!!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Kul vi hade vissa likheter i våra listor och även våra olikheter är roligt! Jag känner som du, det är mycket jag har blivit påmind om hos er andra också. Kul att vi kan Hazard båda två, vi får köra en duett någon gång.. hahah. Kramar

  10. Profilbild för Ibod11 - Ingrid

    Kul att ni delar med er om vilka ämnen ni berör. Jag har så klart också musikminnen. Lady in red, t ex. Den sjöng min man flera gånger på karaoke (han kunde absolut inte sjunga men rev ner applåder). De låtar du gillar känner jag likadant för och jag blir också danssugen till Born to be alive. Filmen Grease såg jag på manhattan tillsammans med ett gäng svenska tjejscouter och vår ledare. Köpte skivan direkt sedan 😀
    Någon lista skriver jag inte men det innebär inte att jag inte tycker att det är kul med andra personers listor 😀 Det är bara inte min grej.
    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det är en underbar låt Lady in red. Vad häftigt att se Grease på Manhattan, kul du svarade här hos mig iaf 🙂 Kram

  11. Profilbild för Marianne

    Alltid kul med listor, och som någon annan nämnde här börjar hjärnan arbeta direkt.
    Den låt som berör mej mest är Eiic Claptons tears in heaven som han skrev efter han förlorat sin son. Jag var på begravningen av en 14-15 -årig vän till Harald, en av Monica Dominiques söner sjöng den acapella.
    Bästa filmmusiken är lätt den till America Graffiti 🙂
    I mitt barndomshem lyssnades det inte på musik, det var nog jag och min jämnåriga syster som tog in den i hemmet, den första jag minns är Keep on, men då car jag 13.
    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Kul att din hjärna kom igång 🙂 Tears in heaven är en fantastisk låt, så vackert med acapella. Känner inte heller att jag har med mig någon musik från mitt barndomshem. Kram

  12. Profilbild för Marika

    Jättekul initiativ!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Roligt du tycker det och att du är med, har precis läst dina svar hos dig.

  13. Profilbild för Anette

    Vad kul att ni fortsätter med era digitala träffar.
    Jag tror att jag såg Grease tre gånger på bio.
    Har sedan sett den flera gånger på senare år men nu tror jag inte det blir fler.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det är väldigt roligt att ses digitalt. Nej jag skulle inte heller vilja se Grease nu.

  14. Profilbild för Micke

    Ullevi där med Bruce, minns den, var inte där men köpte hela spelningen på vinyl ett par dagar senare, riktigt bra var det ju.
    Mycket av musiken du nämner finns ju i ryggraden hos de flesta av oss…tror jag.

    Ha det fint nu.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det var en grym konsert! Tack detsamma!

      1. Profilbild för Micke

        Mycket jag missade när jag inte gick på en del spelningar där, musik ska upplevas ”live”, egentligen men det är som det är….ha det bäst. 🙂

        1. Profilbild för Anna i Portugal

          Allt går ju inte att uppleva live, och jag gillar faktiskt att spela högt hemma istället 🙂

  15. Profilbild för Nilla Tankebubblor

    Unwritten var ett bra svar, den gillar jag! Jättekul att läsa om era musik-minnen!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Jag gillar den med, särskilt innebörden 🙂 Kul du uppskattade vår premiär

      1. Profilbild för Nilla Tankebubblor

        Det var inte helt lätt 🙂 men nu har jag också skrivit på min blogg om musik.
        Verkligen trevligt att få ta del av alla musik-tips. Jag lyssnar för fullt ikväll!

        1. Profilbild för Anna i Portugal

          Så roligt att läsa dina svar och att du är med! Kul att du lyssnar på de tips du fått.

  16. Profilbild för bmlarsreseblogg
    bmlarsreseblogg

    Så skoj det är med listor, läsa dina svar och kommentarerna. Själv känner jag att det fordras lite mer tid än jag har precis nu för att fundera på svaren men vad gäller konserter så är mina två Springsteenkonserter på Ullevi i en klass för sig även om jag inte var på den mest berömda…

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Listor i en lagom mängd är kul, inte för ofta dock. Ullevi-konserterna har varit fantastiska tycker jag.

  17. Profilbild för Anita

    Roligt att läsa din lista. Bruce Springsteen har jag sett flera gånger och det är ju alltid något extra. Dock var jag inte på den klassiska ”hoppa sönder arenan konserten”. The River kan jag också utantill och när jag jobbade som konsult och ibland körde bil hem på nätterna så var det Springsteen och ”The River”. En annan Springsteenlåt jag gillar är ”Jersey Girl” som jag också kan utantill.

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Jersey girl är jättefin! Han är fantastisk på scen tycker jag. Kram

  18. Profilbild för Äventyret Framtiden

    Så kul att ni Bloggbrudar gör detta. Kul att läsa och följa med.
    När du skriver om Midnight train och tårar som kommer…så förstår jag dig så bra.
    Även om man med öppet glatt sinne har lämnat det gamla bakom sig så finns ju de där käraste relationerna kvar i det förgångna, även i det nuvarande..men ibland är musik som en propplösare…tårarna bara rinner .
    Mycket av din musiksmak är också min…jag är allätare..hela spektrumet från Opera till hårdrock men givetvis så gillar jag inte allting. Det finns låtar och det finns låtar.

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Exakt så, propplösare. Roligt att du kan känna igen dig och att du gillar mina musikval. Kram

  19. Profilbild för Susan

    Åh vilket härligt inlägg! Här är en till som mimat och ”bump-dansat” till Baccara! Blir sugen på att göra en egen lista, får se om jag får till nån.

Senaste inläggen

Translate »
error: All content is protected! If you want to use an image, contact me.