En ovanligt social månad har april varit, varmt och torrt med massor av arbete i trädgården. Så här har april sett ut på bloggen, alla länkar leder till inläggen jag gjort.
Bilderna är inte tidigare använda och texten är ju inte heller skriven förut så klart. Kanske du även kan hitta lite nytt som jag inte ens berättat om förut. 22 inlägg blev det allt som allt i april.
Reflektioner
I inlägget Vill ha, men vi har inte råd berättade jag om grannen som säljer sin mark. Häromdagen berättade jag för bekanta och de var intresserade att köpa. Om de gör det så blir det väldigt bra grannar, med samma värderingar och omtanke om jorden som vi har.
I inlägget Glimmers, ett nytt begrepp för mig beskrev jag några guldögonblick jag haft nyligen. Ett som inte stod med på listan upplevde jag i förrgår, då jag gick till grannen med en full skördekorg från mina odlingar och sen gick hem med korgen fylld av citroner! Dricker så mycket citronvatten, gör åt 1-2 citroner om dagen.

Läser just nu
Jag läser alltid en liten stund när jag lagt mig, fast det tar väldigt lång tid att ta mig igenom den här boken, för det blir inte mer än 2-3 min läst innan jag tappar min Kindle för att jag somnar. Är tröttare än vanligt nu, bland annat på grund av allergimedicinen.
”There are plenty of people in the world I don’t dislike, some of whom I almost like; on the other hand, I almost hate some of those whom I don’t dislike, too. But how many people did I truly love?”
”The Nakano Thrift Shop: A Novel” av Hiromi Kawakami, Allison Markin Powell
Det är inte en bok med så mycket spänning i, ingen bladvändare direkt. Men den håller mig ändå fast. Ovan citat från boken är tänkvärt.
Väder
Även i Portugal har vi aprilväder, det kan vara kallt och varmt. i Du kan se i nedan graf att maxtemperaturen varierat från 30 till under 20 grader.
I år har det varit torrt. Vi har längtat efter regn, men förgäves. Som vanligt har molnen hängt omkring oss, vi har kunnat se regnet ösa ner åt alla håll, men vi har inte fått vad prognosen trott. Jag skulle tacka ja till mer regn, men jag tror faktiskt torkan började ovanligt tidigt i år, hoppas jag har fel, för de 5mm vi fått i april har inte ens fuktat markytan.



Mat & dryck & skörd
Jag fick en läsarfråga som jag svarade på i ett eget inlägg: Varför äter jag inte gluten?
Och så blev det ett inlägg om maten vi äter, Från frö till tallrik 4:1


Skörd under april
Jag har skördat ungefär 29,5 kg under april, fördelat så här.
- Sparris – 24g
- Mynta – 108g
- Sockerärtor – 192g (sista)
- Sallad – 2126g
- Rödbetor – 518g
- Vitkål – 1276g
- Spetskål – 3687g
- Spenat – 85g (sista)
- Persilja – 806g
- Broccoli – 462g (sista)
- Grönkål – 241g (sista)
- Salladslök – 177g
- Koriander – 245g
- Svartkål – 400g
- Ruccola – 236g
- Bondbönor spritade – 3395g
- Blomkål – 179g
- Purjolök – 3910g
- Palsternacka – 480g (sista)
- Gräslök – 50g
- Potatis – 8600g (sista)
- Lök – 2315g

Utflykter
Fem snabba i Lissabon var det andra inlägget från Lissabon, det första gjorde jag i mars. Beskrev även att vi ätit fine dining & lyssnat på fado samt bilder från promenaderna tur och retur till svenska ambassaden.

I MGAP´s regi har det blivit två event, ett trädgårdsbesök i Loulé och ett Bakluckeswap, båda skedde i Algarve och då blir det ofta förknippat med ärenden när vi ändå är ute och far.
Fem snabba
Kategorin där jag blandar hej vilt. Utöver det om Lissabon, som ändå hade en gemensam nämnare så har det blivit dessa tre.
- Persimon, utseende, granit, försäkring & stäpplök
- Citronträd, tull, ont, arbetskläder & potatis
- Judasträd, The Pitt, symaskin, gråsparvar & filmning
Inser nu att alla dessa började med ett träd, inte konstigt för jag älskar träd.
Djur
Assi har varit borta mycket och jag längtade, han hörde mig när jag beklagade mig för Roger. Nu har han varit borta längre än en vecka igen, men han kommer nog snart hem igen.
Dessutom hittade jag bina i badet, hämtade makrot och förevigade dem.
Trädgård & projekt
För det mesta blir det en hel del inlägg om vår trädgård. I april blev det faktiskt även ett par trädgårdsprojekt gjorda.



- Projekt: en liten suckulentplantering
- Projekt: bygga en blåbärsbur
- Det blommar och doftar ljuvligt nu
- Fler blommor, knoppar.. och en mandel
- Skogsgläntan summering för mars
Livet i Portugal
Jag beskrev alla månader och lyfte ut mina tre favoriter och så beskrev jag ett antal outtalade regler här i Portugal.
Cistus på översta bilden blommar utmed vägarna nu och vi har ett praktexemplar i vår trädgård minsann.






Kommentera