När vi åt lunch en dag i förra veckan, som ju var svalare än det varit på länge, så fick jag ett enormt starkt sug efter att åka till havet. Och efter glass.
Så jag frågade Roger om han ville följa med till Porto Covo, som ju är vårt andningshål vid havet, på västkusten. Har skrivit om det här!
Jag tog med mig teleobjektivet för att leka lite, har ju fotat så väldigt mycket just i Porto Covo så lite nya motiv med den långa linsen kändes kul.
Ingen Ferdinand
På vägen dit sa jag till Roger att nu har jag rätt objektiv med mig, så håll utkik efter en Ferdinand under en korkek. Men vi såg ingen, varken på dit eller hemvägen. Jo vi såg en massa kossor & tjurar, men ingen som stod under en korkek. Och dessutom var det ganska mycket trafik så även vi velat stanna så hade det varit svårt.
Fiskehamnen
Vi fick en parkering där vi brukar ställa oss, hade tur det körde precis iväg en bil. Det var bilar överallt.
I fiskehamnen, som är en smal remsa in mellan klipporna, var båtarna inne, det har vi inte sett så ofta. Det lilla huset på andra sidan var utrustat för sommaren med hängmatta.












Vattnet är mer stilla här och färgerna är annorlunda. Mönstren och formerna på klipporna kan jag titta på länge.
Glass
Så mycket folk det var i Porto Covo, inte så illa att vi fick trängas på gågatan, men ändå så annorlunda mot när vi brukar åka dit, utanför säsong. Det var svårt att hitta parkering och det var kö i glasskiosken! Men allt löste sig utmärkt, vi hittade både en plats för bilen och fick våra kulor med den ljuvliga glassen på torget. Jag tog chocolade, doce de leite e morango, mums säger jag bara, värt att åka 55 min i bil (en väg) för den glassen!
Jag gör gärna egen glass också, som blir väldigt god, men den slår faktiskt inte den i Porto Covo.
Hav
Vi tog en promenad på klipporna och sen gick vi till utsiktsplatsen och satt där och bara insöp doften, ljudet och känslan från havet.

Jag frös faktiskt lite också, det var 25 grader och ganska hårda vindar. Men så fort vi rörde oss från vattnet så försvann det kalla.












Efter ett par timmar var vi nöjda och körde hemåt och även om det var en kort utflykt så var den välbehövlig. Men jag får försöka planera in besöken bättre, så längtan inte tar tag i mig i värsta semesterrusningen nästa år.
Vi har inget behov av att vara vid havet i juli och augusti eftersom vi har poolen.


Folk badade överallt, vissa stränder ligger mer i lä än andra och i fiskehamnen finns ju möjligheten att hoppa i vattnet.

Lämna ett svar