Några lärdomar från årets sommarodling

Publicerat den

Varje odlingssäsong ger alltid nya lärdomar, det är en av tjusningarna med odlandet tycker jag. Vädrets nycker är den stora utmaningen så klart men också nya grödor och nya sorter är spännande. Så idag skriver jag ner några av de saker jag lärt mig just den här vår/sommarsäsongen.

Först och främst så kom den första värmeböljan tidigare än vanligt, vilket påverkade allt som växer så klart. Så varmt brukar det bli först i juli/augusti och då är ändå plantorna på väg att tröttna efter att ha gett generösa skördar.

Med den blöta och kalla våren och sedan ganska snabbt bli extremt varm så blev vårens odlingssäsong ännu kortare än vad den redan är. Ja, vi har två odlingssäsonger, men de är korta, åtminstone för vissa grödor, då vi har extrem värme på sommaren samt kyla & frostrisk på vintern.

Gurka

Jag har nu lärt mig att beska gurkor beror på för lite vatten. Tidigare år när de blivit beska har jag utgått från att det har att göra med att växten börjar tröttna, eftersom det varit senare på sommaren. En annan anledning jag trodde var att de skördats utan att vara helt mogna eller rent av övermogna. I år hann vi knappt börja njuta av de egna gurkorna förrän de blev beska, trots att plantorna var gröna och fina.

Jag googlade och lärde mig då att det beror på för lite vatten när det är varmt. Storleken på gurkorna påverkar inte smaken alls, så vi kan fortsätta skörda små gurkor då de är krispigare! Vi skalar gurkorna nu, där den mesta beskan sitter, för än vill vi inte sluta skörda dem.

Lärdom: när det är varmt, vattna både morgon och kväll och ingen idé att ha krukor med gurkor i polytunneln. Inläggningsgurkorna verkar ha en kortare skördesäsong än de vanliga.

Gurkmelon

Fick fröer av svärmor på gurkmelon. Något jag aldrig odlat eller ätit förut. Melon har inte funkat bra över huvudtaget för de har kokat i värmen. Men glad i hågen sådde jag de här fröna och i förra veckan var en gul, som de ska vara för att vara mogna, och jag såg fram emot efterrätten då den skulle förtäras. Men nej, den smaken var inte för oss. Det kan absolut vara så att smakerna inte utvecklas som de ska här hos oss och att den är väldigt god i ett kallare klimat.

Lärdom: melon funkar inte hos mig. Vattenmelon ska jag dock prova något år.

Svartkål

Kål av alla sorter är en vintergröda här, men jag hade frön av svartkål som jag planterade i våras när alla andra typer av frön åkte ner i jorden. Och de har faktiskt gett ganska bra, även under värmen så klarar de etablerade plantorna livet bra. Men, det finns andra än jag som vill äta svartkålen.

Lärdom: odla gärna svartkål året om, men skydda den mot ex. gräshoppor under sommaren. Blommorna lyser verkligen upp, bind upp så de kan stå länge!

Lök

Jag samodlade lök med alla möjliga andra plantor, men de andra plantorna skymmer lökblasten så den får inte den mängd sol den vill ha. Så om det ska göras igen behöver det vara med ex. sötpotatis eller andra låga plantor. Det har inte funkat optimalt med rödbetor och pumpa i alla fall, nedan bild visar de stackare som fanns under rödbetsblasten.

Lök är en gröda som har strulat varje gång, antingen äter någon upp plantorna eller så växer de dåligt. En enda gång har jag fått en fin skörd, och det var några år sedan nu. Är det värt det kan en undra. Kanske ska välja grödor som inte krånglar. .

Lärdom: strunta i att sprida ut löken i alla lådor, välj en låda i strålande sol och plantera ut sent när larver i jorden blivit insekter som flugit iväg. Eller köp löken istället.

Fänkål

De fänkålsfrön som sås på våren hinner inte skapa ”klumpen”, plantan går snabbt i blom när det är varmt. Nu är ju blommorna väldigt fina och fröer är gott, så de fyller ändå en funktion både för oss och insekterna. Men om jag vill ha fänkålsskörd så är det på vintern de ska drivas fram.

Lärdom: sommar = blommor och frö, vinter = skörd

Majs

Två odlingslådor med majs räcker. Att använda ett bevattningsmunstycke där jag kan ändra strålen är perfekt eftersom det är på majsen som bladlössen gärna gömmer sig. I år vann jag kampen mot dem tack vare det munstycket!

Lärdom: håll utkik efter bladlössen och spola bort dem med hård stråle när du ändå vattnar varje dag

Koriander

Vårplanteringen hann jag skörda lite grann av, men de gick snabbt i blom när värmen kom tidigt.

Lärdom: strunta i att odla koriander på sommaren. Så massor på vinterhalvåret och frys in i stället (går utmärkt) så det finns för sommarens behov.

Bovete

Har ju berättat om boveteexperimentet i ett eget inlägg, men vill ha med det här också så jag inte missar..

Lärdom: Så direkt på odlingsplats i början av mars.

Dill

Dill är inte en gröda som används i det portugisiska traditionella köket. Men det går utmärkt att odla här trots att jag fått höra flera gånger att det ska vara svårt. Samodling med sötpotatis har funkat bra och krondill utvecklades av alla plantor efter ett tag. Vilket är gott till inläggningar.

Lärdom: Dill funkar bra att odla på våren, när värmen kommer går de i blom men det är ingen nackdel då både blommor och frön är användbart och uppskattat av insekter.

10 svar till ”Några lärdomar från årets sommarodling”

  1. Profilbild för Channal

    Go’morron Anna! Tack för ett intressant och lärorikt inlägg! Det är fascinerande att läsa om hur odlingssäsongerna påverkas så tydligt av väderförändringar och hur mycket man faktiskt kan lära sig av varje säsong. Jag kände inte till att beska gurkor kunde bero på för lite vatten! Jag vräker på med vatten på vår gurkplanta! Det är fascinerande hur fort de växer. Våra är söta och goda. Får inte glömma att vattna. Tänker på våra bönder. De är verkligen beroende av vädret.

    Det märks att du har en stor passion för odling och delar med dig generöst av dina erfarenheter.

    KRAM till dig! Anna

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Godmorgon, kul du gillar. Jag kände inte till det heller, men det var den infon jag hittade när jag googlade, kanske det finns fler anledningar. Tänker ofta på bönderna när jag stöter på patrull, hur beroende de är och hur hårt de kan drabbas. Det gäller för dem att diversifiera tänker jag. Kramar!

  2. Profilbild för Znogge

    Tänk så mycket du lär dig under resans gång och så många nya insikter. Men så är det för lärandet är en process som utvecklas hela tiden. Jag hade ingen aning om att gurkor blir beska av för lite vatten men där ser man.
    Då har du nya erfarenheter i bagaget inför kommande odlingar.

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Livet är otroligt lärorikt, om en tillåter det 🙂 För lite eller ojämn bevattning hittar jag när jag googlar. Kanske finns fler anledningar. Kram

  3. Profilbild för bmlarsreseblogg
    bmlarsreseblogg

    Tänk vad mycket du lärt dig under tidens gång och ”trial and error” är inte att förakta. Att gurkor blir beska pga vattenbrist hade jag inte en aning om. Sedan trodde jag att lök var en lättodlad grönsak överallt och att de inte var utsatta för angrepp av det ena eller andra, men inte så…

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Trial and error är verkligen inte att förakta. Livet liksom. Inte jag heller, men nu vet jag bättre och kan planera efter den kunskapen bättre nästa vår. Nä lök är jättesvårt, här och från frö alltså.

  4. Profilbild för Anita

    Visst är det härligt med odlandet och alla lärdomar man drar. Det där med gurkorna visste jag inte men å andra sidan så får mina gurkor så mycket vatten att de nog aldrig blir beska. Kul att det går att odla dill hos dig trots att det ska vara svårt.

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Jag får helt enkelt planera mina gurkplantor annorlunda nästa vår. Jag försöker ju minimera bevattningen, men det ska jag inte göra med gurkorna igen 🙂 Kram

  5. Profilbild för LillaSyster
    LillaSyster

    Vissa växter trivs ju inte ihop, jag har dålig koll på vad just löken vill ha för kompisar eller om den vill stå själv – Anette har koll hon med bloggen den ätliga trädgård som du också tittar in på ibland har jag för mig……
    Då ska jag se till att mina gurkplantor får lite extra vatten de varma dagarna, än har de inte börjat att blomma. Sådde någon Djungelgurka för några år sedan de liknade små meloner- men smakade ve och fasa. Ha en solig och skön tisdag! Kram

  6. Profilbild för Marianne

    Du lär dej mycket under dina säsonger. Men så tråkigt med alla objudna gäster som vill vara med och dela skörden med dej. Här tycker jag att det varit ovanligt många småkryp som ätit av mina växter, de ska ju besprutas då de är aktiva, men då är jag för trött.
    Hur hård vattenstråle kan du använda utan att majsen går sönder?

    ”Man lär så länge man lever” var det någon som sa.
    Min erfarenhet lärde mej att gurka och även rädisor behöver mycket vatten för att inte bli beska, det är väl det enda nyttiga jag lärt mej om odling 😊
    Kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

Translate »
error: All content is protected! If you want to use an image, contact me.