Det är dags för en summering av den sista sommarmånaden med hög värme och pålitlig sol. Med katter som uppskattat fuktiga handdukar.
Augusti är över och som vanligt är det i sammanställningen länkar till månadens alla inlägg men det finns även lite ny text och bilderna är inte tidigare använda.

Varje månad när jag byter ut kalenderbladet som sitter på kylskåpet så fascineras jag av hur fort tiden går. Det känns varje gång som om jag precis bytte fågel, jag har ju mina egna bilder på fåglar som motiv på min kalender. I augusti var det buskskvättan och nu i september är det härfågeln. Det betyder att vi snart kommer kunna njuta av härfågeln igen, har inte sett den på ett bra tag.
Fåglar & andra djur
Och fåglar har det blivit en del av här på bloggen under augusti. Det är en del tid som spenderas med att sitta still i värmen på altanen under juli och augusti, och då passar jag även på att fota våra vänner.
Men även några insekter och katterna fick vara med i augusti månad.



Utflykter, resor & vänner
Våra utflykter är färre i juli och augusti, dels på grund av värmen men också på grund av alla turister, vi kan ju besöka platser här nere året om så vi behöver inte trängas med de som bara är här en kort tid.
Men ett par utflykter blev det ändå. Sen har vi hälsat på vänner, haft vänner här med övernattning, varit på restaurang med trevligt sällskap och även bjudit ett par grannar på lunch. Och så en del fejstajm som vanligt. Så lite sociala har vi ändå varit i augusti.

Reser gör vi inte just nu, men jag skrev ett inlägg om att jag planerar en resa. Kul att läsa era gissningar på vart resan kommer att gå. Lovar att berätta mer så småningom.
Citat
Nedan citat, som jag inte vet vad det kommer ifrån, tycker jag är en viktig del i nära relationer.
För om vi inte kan berätta vad som gör oss ledsna, glada, besvikna eller annat för våra nära, vem ska vi då kunna dela det med.
Att tala om hur du känner kan aldrig förstöra en genuin relation.
Tydlighet och känslor skrämmer också, alla kan inte hantera det. För mig är det dock en väldigt viktig ingrediens för att vara en trygg relation.
I augusti bloggade jag om ett annat citat, som jag läste i en bok:
Bloggen & digitalt
Jag gillar ju det digitala och jag gillar definitivt att blogga. Ett par inlägg blev det på de områdena.

Mat & dryck
Under augusti så har vi så klart ätit massor från trädgården, som vanligt, här nedan är ett urval. Vi äter i princip all mat hemma och lagar från grunden. Det gröna som är skrivet i kursiv stil nedan har vi dock köpt i affären.
- Falafel med tahinisås & sallad
- Grillad halloumi
- Grillad majskolv
- Zucchinifritters
- Tzatziki
- Tonfisksmörgås
- Ugnsrostade tomater med lök, vitlök & örter
- Gurk & zucchinisallad med wasabi
- Gratinerad svamp
- Omelette med sallad
- Göttbullemacka med rödbetssallad, svartkål bostongurka
- Citron & zucchini fräs med glutenfri pasta
- Aubergine paj
- Pumpasoppa
- Bakad purjolök med fetaost
- Hummus och tacochips
- Rostad butternutpumpa
- Lax med mandeltäcke och grönsaker (på restaurang)
- Zucchinisoppa med cashewnötter
- Pasta med ugnsrostade grönsaker & parmesan
- Moussaka med sojafärs
- Tomat & gurksallad
- Zucchinigucka & tortillachips
- Grillade grönsaker: aubergine, majs & tomat
- Linsgryta med zucchini purjolök, tomater & äpple
- Nötbröd
- Äpple & zucchini tzatziki
- Zucchini frallor
- Quinoa till grillat
- Tomat, zucchini & löksallad
- Fryst köpepizza
- Auberginepaj med sallad
- Grillad paprika
- Svamprisotto
- Quinoasallad med skördat grönt
- Pumpa rostad med marinerad vitlök i airfryer
- Zucchini- & fetaostpaj
- Rostad kuripumpa
- Grillad aubergine & paprika
- Ostfyllda padrons (de sista från förra året)
- Pasta Puttanesca






















Och så har vi njutit av de här efterrätterna
- Fruktkompott plommon & päron
- Zucchiniostkaka
- Chokladsockerkaka (extern länk)
- Äpple med färskost & kanel
- Hemmagjord chokladglass
Ett recept på sambal ölek bjöd jag er på.
Trädgård & odling
I augusti handlar det mest om att hålla saker överlevande i trädgården vad gäller träd, perenner och buskar.

När det gäller det ätbara så har jag skördat tomater, aubergine, selleri, fikon, gurka, zucchini, paprika och kaktusfikon.
- En ”värdelös” odlingssommar
- Om jag bara fick plantera ett enda träd
- Trädgården under augusti
- Utsikt från vårt sovrum
- Summering av Skogsgläntan för juli
Väder
Ett par inlägg om vädret blev det i augusti.
Nedan kan du se grafer på temperaturer och högluftighet, och du kan även se att vi den sista augusti faktiskt fick lite regn.



Regnet syntes inte i väderprognosen, så vi blev lite överraskade. Det blev blött och lite pölar på bord och altan, men solen torkade upp det snabbt direkt efter.



Fem snabba
Älskar den här kategorin där jag lägger saker efter hand som jag vill berätta men som jag inte ger ett helt eget inlägg. När jag fått ihop fem punkter så publicerar jag!
Det blev totalt 24 inlägg under augusti månad, du hittar alla i arkivet här!

Lämna ett svar